Řecko - Ostrůvek Santorini v Kykladském soustroví

Řecko - Ostrůvek Santorini v Kykladském soustroví - Ostrůvek Santorini patří k nejnavštěvovanějším v Kykladském soustroví. Každý den sem na jednodenní výlety míří stovky výletních lodí. Nejromantičtější je ostrov až večer, kdy většina lidí odjede a nad pevninou se rozhostí klid. | foto: Profimedia.cz

Co byste měli vědět, než se vydáte do Řecka

Řecko je nejen zemí s velmi bohatou historií a kulturní tradicí, ale navíc s perfektními podmínkami pro rekreaci. Pro svůj pobyt v Řecku si můžete zvolit buď klasické ubytování v hotelu, nebo jako alternativu pronájem soukromé vily.

Za sluníčkem se jezdí v létě, za památkami po celý rok. Cestovní kanceláře nabízejí stovky zájezdů, vybrat si může skutečně každý. Pro děti i seniory jsou připraveny slevy, pracovníci cestovek jsou také připraveni sestavit vám dovolenou "na míru" přesně podle vašich přání a požadavků.

Ceny zájezdů se liší podle druhu ubytování, použité dopravy i podle toho, jaké stravování budete využívat. Například za týdenní letecký pobyt v pětihvězdičkovém hotelu na Krétě s polopenzí počítejte v letní sezoně i s třiceti tisíci, cena ubytování v apartmánech bez jídla s autobusovou dopravou začíná na šesti tisících.

Někde nabízejí i ubytování dětí zdarma. Ty pak platí jen dopravu. Za cenu kolem dvaceti eur si pak můžete téměř všude přikoupit různé fakultativní výlety a podívat se za krásami okolí. Pozor: volné táboření mimo vyhrazené kempy je přísně zakázáno.

Kdo už poznal antické památky a nechce se jen "válet" u moře, může si půjčit auto, na vlastní pěst se podívat i do vnitrozemí ostrůvků a nechat na sebe působit historii.
Nejen mladí mají řadu možností k večerním radovánkám na diskotéce či v hudebních barech. Na své si přijdou i rodiny s dětmi, i v Řecku se totiž rozrůstá síť akvaparků.

Milovníci surfování si mohou "užívat" třeba na ostrově Rhodos. Překonáním sama sebe může být pro mnohé i pozorování mořského dna v zátokách či jeskyních. Potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech.

Odpoledne se odpočívá

V Řecku, jako ve většině zemí jižní Evropy, se dodržuje v létě doba poledního klidu, která je zákonem stanovena od 14.30 do 17 hodin. Úřady, obchody a podniky pracují jen v omezené míře, provoz v ulicích je obvykle menší.

Normální pracovní doba zejména v obchodech začíná obvykle dopoledne kolem 9 hodiny a končí ve 14 hodin. Odpoledne většinou začíná po 17. hodině a končí ve 21 hodin. V sobotu je otevřeno do 14 hodin, v supermarketech až do 18 hodin. V neděli jsou obchody zavřené.

Pracovní doba na úřadech je od 7.30 do 16 hodin, jednání se však nedoporučuje dříve než po 10. hodině.

Jaké doklady jsou třeba?

Od začátku letošního roku vystačí k vycestování do Řecka i občanský průkaz, ale pouze se strojově čitelnými údaji. Ministerstvo zahraničí však upozorňuje, že dítě, které je zapsané v průkazu rodiče, by mělo mít svůj vlastní cestovní pas.

U dítěte zapsaného v občanském průkazu rodičů se totiž neprokáže státní občanství (jako identifikační údaj je zde pouze rodné číslo, které může být pro cizí státní orgány nesrozumitelné). Problém nevzniká, jestliže rodiče vycestují na vlastní cestovní pas, v němž mají dítě zapsané.

Cestování se zvířetem

Chcete-li si vzít na dovolenou svého čtyřnohého miláčka, informujte se předem v cestovní kanceláři, zda vámi vybraný hotel pobyt zvířat akceptuje. V předstihu je rovněž nutné nahlásit letecký převoz zvířete, protože počet přepravovaných čtyřnožců v letadlech je omezen.

Zvíře smí být přepravováno letecky pouze v pevné schránce k tomu určené. Ty jsou k dostání v prodejnách chovatelských potřeb, s menším příplatkem je prodává i ČSA. Do kabiny letadla ČSA lze vzít na vyžádání jen pevnou schránku, jejíž váha včetně zvířete nepřesáhne osm kilogramů. Větší zvířata se přepravují uspaná ve zvláštních kontejnerech v zavazadlovém prostoru.

Každé zvíře musí mít svůj zvláštní platný cestovní pas, který vydávají Krajské veterinární stanice s patřičným osvědčením.

Co když onemocníte?

Všichni občané Česka mají po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (případně Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění) nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako řecký pojištěnec I. K. A. (řecký Úřad sociálního pojištění).

V případě ošetření v nesmluvním zařízení upozorněte lékaře, že chcete být ošetřeni jako pojištěnec I. K. A. V Řecku je nutno počítat se spoluúčastí u léků, a to ve výši 25 procent.

Pokud jste z jakéhokoliv důvodu museli zaplatit péči v hotovosti, uschovejte si účty a obraťte se buď ještě v Řecku na pobočku I. K. A., nebo až po návratu na českou zdravotní pojišťovnu. Té předložte originály dokladu o zaplacení. Česká zdravotní pojišťovna vám náklady proplatí do výše, kterou by uhradila řecká strana.

Pozor: doprava zraněného či nemocného do České republiky je velmi nákladná záležitost, může vyjít na několik desítek tisíc korun. Převozy totiž nejsou zahrnuty do neodkladné péče, proto je tedy dobré si před cestou sjednat ještě pojištění pro cesty a pobyt.

Další informace najdete na webových stránkách Centra mezistátních úhrad, www.cmu.cz

Tip MF DNES

Přestože je Řecko obecně bezpečná země, v posledních letech roste v zemi kriminalita, proto nedávejte lapkům šanci.
Větší finanční částky si nechte v hotelových úschovnách, případně na několika místech a vždy odděleně od ostatních dokladů.

Důkležité kontakty najdete zde

,