Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Civilizace a Národní park Denali

  11:09aktualizováno  11:09
Po návratu do civilizace se snažíme najít práci v další rybárně. Jediné, kam ale můžeme je Valdez a tam jsou horší podmínky. Zůstali jsme sami s Ondrou. Petr a CC odjeli již dříve. Co dál? Rozhoduji se vyrazit stopem dále na sever do Denali National Parku. Mám v plánu cestovat trochu po Alajšce a pokud cestou nenajdu dobrou práci, tak sjet dolů až do Californie a najít práci tam. Ondra nemíní ztrácet žádný čas cestováním a tak se loučíme.

Ten, kdo chce stopovat do Denali, může odjet za $1.25 autobusem do Peter's Creek, což je dostatečně daleko od města a přímo na jediné cestě směřující na sever.

Počasí není příliš vábné a proto opouštím útulný hostel Spenard až kolem poledne. Cesta do parku by se dala zvládnout za jeden den. Z Anchorage je to kolem 380 kilometrů. První, kdo mě zastavuje je ztepilý černoch. Celou cestu mě varuje před medvědy. A pak si zajíždí asi 10 kilometrů. V žádném případě mě nechce totiž vysadit pouze na opuštěné křižovatce, ale loučí se se mnou až u čerpací stanice - jediného to obydlí v širokém okolí. Asi po dvaceti minutách mi zastavují dvě holky a navrhují mi, ať s nima navštívím večerní kulturní představení v osadě Talkeetna.

Představení se odehrává v nedostavěné budově, jejíž stěny jsou tvořeny dřevotřískovými deskami. Je konec července, uprostřed léta, a my tu všichni sedíme v bundách... Přespávám na břehu řeky Susitna. Škoda, že je zatažená obloha, jinak by na severním obzoru byla vidět nejvyšší hora Severní Ameriky - Mt. McKinley (6 193m) neboli Denali (The High One v jazyce Athabaska). Tato hora s největším převýšením na světě (kolem 6 000 m) je klenotem téměř 1 000 kilometrů dlouhého horského pásma - Alaska Range.
      

Talkeetna je známá základna horolezců, kteří chtějí Mt. McKinley zdolat. Ročně se o zdolání pokouší na tisíc lidí. Ale pouze polovina je úspěšná. První pokusy o zdolání hory se datují k počátku 20. století, kdy se odvážlivci přibližovali k hoře pomocí psího spřežení. Od roku 1932 je výstup ulehčen. Pilot Joe Crosson začal dopravovat horolezce k the "Cosmic Ray" jež leží ve výšce 1 900m na the Muldrow Glacier.

Od roku 1954 se létá z Talkeetna na Kahiltna Glacier, odkud nyní začíná výstup nejvíce lidí. Hora si tvoří své vlastní počasí a po většinu roku je zahalena v oblacích. Výstup je dále komplikován ledovcovým povrchem hory. Počet povolení k výstupu je regulován, je nutná registrace a to s 60 denním předstihem, poplatek za výstup činil v roce 2000 $150. Doporučení lze najít na Denali Mountaineering.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Botswana se vzpamatovává z největšího masakru slonů v historii

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Téměř devadesát slonů zabitých v posledních několika měsících pytláky nalezli ochránci zvířat v Botswaně. Podle...

Najdete na iDNES.cz