Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Civilizace a Národní park Denali

  11:09aktualizováno  11:09
Po návratu do civilizace se snažíme najít práci v další rybárně. Jediné, kam ale můžeme je Valdez a tam jsou horší podmínky. Zůstali jsme sami s Ondrou. Petr a CC odjeli již dříve. Co dál? Rozhoduji se vyrazit stopem dále na sever do Denali National Parku. Mám v plánu cestovat trochu po Alajšce a pokud cestou nenajdu dobrou práci, tak sjet dolů až do Californie a najít práci tam. Ondra nemíní ztrácet žádný čas cestováním a tak se loučíme.

Ten, kdo chce stopovat do Denali, může odjet za $1.25 autobusem do Peter's Creek, což je dostatečně daleko od města a přímo na jediné cestě směřující na sever.

Počasí není příliš vábné a proto opouštím útulný hostel Spenard až kolem poledne. Cesta do parku by se dala zvládnout za jeden den. Z Anchorage je to kolem 380 kilometrů. První, kdo mě zastavuje je ztepilý černoch. Celou cestu mě varuje před medvědy. A pak si zajíždí asi 10 kilometrů. V žádném případě mě nechce totiž vysadit pouze na opuštěné křižovatce, ale loučí se se mnou až u čerpací stanice - jediného to obydlí v širokém okolí. Asi po dvaceti minutách mi zastavují dvě holky a navrhují mi, ať s nima navštívím večerní kulturní představení v osadě Talkeetna.

Představení se odehrává v nedostavěné budově, jejíž stěny jsou tvořeny dřevotřískovými deskami. Je konec července, uprostřed léta, a my tu všichni sedíme v bundách... Přespávám na břehu řeky Susitna. Škoda, že je zatažená obloha, jinak by na severním obzoru byla vidět nejvyšší hora Severní Ameriky - Mt. McKinley (6 193m) neboli Denali (The High One v jazyce Athabaska). Tato hora s největším převýšením na světě (kolem 6 000 m) je klenotem téměř 1 000 kilometrů dlouhého horského pásma - Alaska Range.
      

Talkeetna je známá základna horolezců, kteří chtějí Mt. McKinley zdolat. Ročně se o zdolání pokouší na tisíc lidí. Ale pouze polovina je úspěšná. První pokusy o zdolání hory se datují k počátku 20. století, kdy se odvážlivci přibližovali k hoře pomocí psího spřežení. Od roku 1932 je výstup ulehčen. Pilot Joe Crosson začal dopravovat horolezce k the "Cosmic Ray" jež leží ve výšce 1 900m na the Muldrow Glacier.

Od roku 1954 se létá z Talkeetna na Kahiltna Glacier, odkud nyní začíná výstup nejvíce lidí. Hora si tvoří své vlastní počasí a po většinu roku je zahalena v oblacích. Výstup je dále komplikován ledovcovým povrchem hory. Počet povolení k výstupu je regulován, je nutná registrace a to s 60 denním předstihem, poplatek za výstup činil v roce 2000 $150. Doporučení lze najít na Denali Mountaineering.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Najdete na iDNES.cz