Číňané se sčítají. Jak to dělají?

Kolosální úkol si vytkli v Číně - chtějí přesně spočítat, kolik obyvatel nejlidnatější země planety vlastně má. Akce, jež svými rozměry nemá ve světě obdoby, odstartovala včera. Pěšky, na kolech i v autech se po celé zemi vyrojila armáda šesti milionů sčítacích komisařů. Během čtrnácti dnů musí zaklepat u dveří více než 350 milionů domácností i v těch nejodlehlejších končinách. Příkaz zní jasně: ze statistik nesmí vypadnout jediná duše.

Každý Číňan musí pravdivě zodpovědět všech jedenadvacet otázek dotazníku. V zájmu zajištění hodnověrnosti výsledků dostali komisaři pokyn, aby získané informace považovali za důvěrné. Nesmějí je svěřit policii ani úřadům pověřeným kontrolou porodnosti. Na význam sčítání upozorňovaly Číňany všudypřítomné televizní reklamní spoty.

Komisař Žung Kchaj-júe má na starosti jednu z hustě obydlených čtvrtí na okraji Pekingu. Již před pár dny vylepil na domech vývěsky, v nichž žádá obyvatele, aby byli v určený čas doma. Pečlivě si odškrtává navštívené rodiny, pokud někoho nezastihne, má smůlu, musí se vrátit později. "Jak jste starý? Jakou máte národnost? Jak dlouho tady bydlíte? Kolik máte dětí? Jak jsou staré?" a tak dále, a tak dále, pečlivě čte ze seznamu otázek. Ty další se týkají prakticky veškerých záležitostí života, od vybavení domácností, přes vzdělání jejích členů až po přítomnost toalet. Vyplněné dotazníky pak večer odevzdá sčítací komisi.

"Údaje, které sčítání zjistí, budou nesmírně důležité," řekla agentuře AP Judith Banisterová, profesorka demografie z hongkongské univerzity. "Sčítání lidu probíhá v lidové Číně již popáté, ovšem teprve nynější akce nám přinese dostatek detailních informací o úrovni domácností, velikosti bytů, zásobování vodou, migraci a mnoha dalších věcech," říká. "Nejen pro sociální programy je důležité vědět mimo jiné i to, zda je úspěšná politika jednoho dítěte, kolik venkovanů putuje za prací do měst, zda jsou děvčátka po porodu stále zabíjena, nebo zda matky podstupují interrupci, když se dozvědí, že dítě bude ženského pohlaví."

Sčítací komisaři ovšem neočekávají, že všechno proběhne hladce. "Budou se muset stále vracet, zkoušet to ráno, večer, stále, dokud lidi nezastihnou," sdělil agentuře Reuters Li Tching-ming z pekingského statistického úřadu. "Jsme si vědomi, že přesvědčit lidi, aby otevřeli dveře a byli k nám upřímní, bude problém." Jedním z důvodů obav mohou být i neregistrované děti, vychovávané bez souhlasu úřadů, jež obyvatelům měst povolují v rámci snahy o snížení porodnosti pouze jedno dítě. Jinak následují tvrdé daňové sankce. Mnozí pravděpodobně také žijí u svých příbuzných ve velkých aglomeracích nelegálně a mají strach z postihu režimu, který je na podobné překračování předpisů velice háklivý.

"Obávám se, že řada lidí bude velice skeptická vůči slibům, že státní sčítací komise nakonec zjištěné údaje nepředá policii," řekl zpravodaji BBC jeden z čínských demografů. Při posledním sčítání obyvatelstva v červenci roku 1990 žilo v Číně oficiálně 1,13 miliardy lidí. Podle loňské oficiální statistiky 1,259 miliardy. Čínští i zahraniční demografové jsou však přesvědčeni, že do tohoto počtu nebylo zahrnuto několik desítek milionů dětí, jejichž narození znamenalo porušení přísných předpisů politiky porodnosti. Například Dětský fond OSN se domnívá, že ve skutečnosti má Čína o dvacet až sto milionů obyvatel více.

Sčítání lidu včera začalo v Číně. Sčítací právě komisařka zpovídá obyvatelku hlavního města - Pekingu.