Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chudé děti si chodí hrát do Oázy

  10:21aktualizováno  10:21
Karviná - Některé mladší děti vyběhnou z domova jen v papučích, děvčata v letních nazouvácích matky či starší sestry na vysokých podpatcích, jiné v teniskách s věčně rozvázanými tkaničkami. Přicházejí, po hodině nebo i po čtyřech hodinách hraní zase odcházejí. Středisko volného času dětí a mládeže Oáza zřídila karvinská Akademie Jana Ámose Komenského v bývalé mateřské škole v části Karviné Nové Město.
Denně přijde až sto dětí
"Denně se zde vystřídá až stovka dětí," říká sportovně založená vedoucí střediska Vladimíra Nováková, která většinu pracovního dne tráví tím, že vymýšlí pro děti různého věku hry. Ráznými gesty organizuje zábavu, uklidňuje spory. Když ji děti nevnímají, upozorňuje na sebe tleskáním.

Odbíhá od  právě rozehrané vybíjené, kterou hrají v prostorné zahradě bývalé školky starší děti, k přetahování na provaze, s nímž se pachtí menší kluci. "Je to zabíračka, jsme tady na ni jen dvě," říká vesele udýchaná vedoucí. "Je problém vymyslet pro ně něco, co by všechny pochopily a u čeho by chvíli vydržely. Studujeme příručky, vzpomínáme, jaké hry jsme hrávaly v dětství," vysvětluje žena, která má zkušenosti s dětmi z letních táborů.

V Oáze chybí vedoucí
Asi šest dětí se náhle v jakési hře rozbíhá ke stromům, jež rostou na zahradě. Každé se snaží co nejrychleji na jeden vylézt. Děti, které si zvykly do Oázy chodit, mají většinou mezi šesti a patnácti roky, k večeru si někdy přicházejí zahrát fotbal i osmnáctiletí kluci. "Většinou jsou to děti ze sociálně slabých rodin se spoustou sourozenců. Některé žijí na hranici bídy. Nemají doma třeba ani televizor," vypráví Vladimíra Nováková, z jakých poměrů pocházejí její svěřenci.

"Rodiče jsou většinou nezaměstnaní, často žijí děti jen s jedním z nich. Mnohé chodí do zvláštních škol," líčí a popisuje, že musí dětem vštěpovat i to, že si mají mýt ruce a stříhat nehty. Tyto děti až na výjimky nejezdí v létě s rodiči na dovolenou, na tábor ani k babičce na venkov a mnohdy se nikdo z rodiny vůbec nezdržuje tím, aby pro ně vymýšlel zábavu.

Kázeň musí ale být
"Mnohé se zpočátku neuměly chovat slušně, ale postupně chápou, že je lepší se něčím zabavit, než jen řvát a bít se," říká paní Nováková s optimistickým úsměvem. "Jsou tady třeba děti, které bydlí ve stejném domě, ale poprvé si spolu hrály až tady," tvrdí. "Paní Vlaďko, paní Vlaďko," křičí několik dětí najednou z plných
plic, když se paní vedoucí zdržela s jinou skupinou dětí.

"Fotbal se hraje tady!" přivolávají ji na druhý konec zahrady. Asi šest malých děti sedí v kroužku na betonovém plácku s Renátou Horuckou, které nabídl práci v Oáze pracovní úřad. Děti mají papíry a fixy a kreslí, co je napadá. "Paní učitelko, on ukradl v Kauflandu koloběžku," tvrdí ušmudlané děvče o chlapci stojícím opodál. Paní
Renáta jen kroutí hlavou. "Copak to povídáš?" diví se. "Ale utekl," směje se dívka a paní Horucká, která mnohokrát denně říká dětem, aby na sebe nežalovaly, neví, zda děvčeti věřit, či ne.

Na všechny se nedostane
Obrázky jsou hotové, zbývá podpis. Jeden chlapec tvrdí, že má dívčí jméno a všichni se tomu smějí. Dvě dívky kolem proskáčou na švihadlech. Malá tmavovláska se šťastně usmívá. "Jmenuji se Romanka a líbí se mi tady všechno," tvrdí dívka. Vedoucí nalévá dětem do kelímků z dvoulitrových plastových láhví vodu se šťávou. Napít v Oáze dostanou, na jídlo chodí domů.

"Nemusejí tady platit za nic. Jídlo jim ale nejsme schopni zajistit, pouze pití. Snažíme se shánět sponzory. Potřebujeme hlavně sportovní náčiní, hračky. Některé děti je tady viděly poprvé," říká vážně Vladimíra Nováková. Bránou střediska Oáza procházejí ruku v ruce dvě děti, kterým ještě není ani šest let. Malé děvče v obrovských teplácích a ještě menší chlapec za chvíli smutně odcházejí ven a několik minut ještě postávají za plotem. "Musela jsem je poslat domů. Při tom množství dětí, které tady chodí, nemáme čas se tak malým věnovat," vysvětluje Renáta Horucká.

Zazády jen suchý rohlík
"Jdu se domů najíst," hlásí asi desetiletý chlapec. "Tys ještě nebyl na obědě?" diví se Renáta Horucká, která vždy zapisuje do sešitu hodinu, kdy dítě přišlo a kdy odešlo. "Stává se, že děti řeknou, že jdou na oběd a za chvíli přijdou a za zády žmoulají suchý rohlík. Jejich rodiče zatím sedí v hospodě," žaluje žena. Středisko Oáza bude fungovat i ve školním roce, ale jen odpoledne.  "Děti si tady budou moci napsat i úkoly. Uvažujeme o tom, že podle nadání dětí zahájíme s pomocí dobrovolníků a studentů zájmové kroužky, za které nebudou muset platit," plánuje energická vedoucí.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz