Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěli jsme uprchnout z Ruska s legiemi, vzpomíná 96letá Češka

  14:30aktualizováno  14:30
Nikdy se do vlasti nepodívala, přesto patří mezi svědky historických událostí, díky nimž se před 90 lety zrodilo svobodné Československo. Řeč je o 96leté Boženě Žikešové - Češce, která se narodila na Uralu a celý život prožila v Rusku. Patří mezi stále se ztenčující řady pamětníků, jejichž život se protnul s napínavým a dramatickým příběhem československých legií v Rusku.

Božena Žikešová v Jekaterinburgu | foto: ČRo1-Radiožurnál

Do malého bytu na okraji Jekatěrinburgu (bývalého Sverdlovska) se vypravuji trochu s obavami. Bude se 96leté paní chtít do vyprávění o téměř zapomenutých událostech? Vitální Božena Žikešová mi ale otevírá dveře doslova s otevřenou náručí. Za moment už společně se svou dcerou Irinou vytahuje ze skříňky staré rodinné fotografie a dává se do vyprávění. 

Z obrázků na mě dýchají jiné časy: počátek století, ruská revoluce, občanská válka, stalinská třicátá léta. Velké události, které znám jako většina Čechů jen z knížek, najednou ožívají v konkrétních osudech: paní Žikešové, celé její rodiny, ale i dalších Čechů, kteří na Uralu počátkem 20. století žili a pracovali.

"Tatínek byl sládkem, vařil pivo v plzeňském pivovaru a začátkem století sem přišel za prací. Maminka přijela dřív, už jako dvanáctiletá. Byla sirotek, vzal ji sem její strýc, byl také sládkem, vařil pivo v Irbitu," vzpomíná paní Žikešová.

"Rodiče se vzali v katolickém kostele v Jekatěrinburgu, narodily se jim čtyři dcery, já jsem byla nejmladší," vysvětluje.

Božena Žikešová při rozhovoru v Jekatěrinburku

Ve vlaku s československými legionáři

Jenže přišla revoluce a v Rusku, které pohltila občanská válka, začalo být nebezpečno. V roce 1919 se proto Žikešovi rozhodli vrátit domů, do Československa. A právě v tu chvíli se osud tehdy šestileté paní Boženy protíná s příběhem československých legionářů. Ti už mají pod kontrolou Transsibiřskou železniční magistrálu a s ní i cestu na východ do Vladivostoku, který je bránou pro cestu domů, do Evropy. V jednom ze svých vlaků poskytli útočiště české rodině.

"Nikdy nezapomenu, jak dobré pekli buchty. Tatínek nám o legionářích říkal, že jsou dobří vojáci, že jsou čestní. Se sestrou jsme za nimi běhaly, starším dvěma to maminka nedovolila," osvěžuje dětské vzpomínky Božena Žikešová.

Dobové foto rodiny Žikešových

"Jak si je pamatuju? Na první pohled se lišili třeba od rudoarmějců, byli lépe oblečení, bylo vidět, že je to organizovaná armáda."

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

Sobota:
K čemu slouží někdejší soukromé sídlo T. G. Masaryka na Slovensku?
Jaké poklady skrývají bahaíské zahrady v Haifě?
Reportáž z pasování nového člena rytířského řádu Rizala

Neděle:
Kolébkou kávy je africká Etiopie. Reportáž z horských svahů regionu Yirga Chaffee, kde dodnes pěstují tu nejlepší kávu
Jak žije dcera světoznámého spisovatele Alberta Camuse?
Turistický byznys zasáhl i nejsevernější výběžek kontinentální Evropy. Jak  vypadá Severní mys v arktickém Norsku?

Audiozáznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz

Domů se nikdy nevrátili

Cesta rodiny se čtyřmi malými dcerami se ovšem záhy ukázala být příliš nebezpečná, a tak se Žikešovi nakonec rozhodli v Rusku zůstat.

Zakotvili v Jekatěrinburgu, kde stejně jako několik dalších krajanů Božena Žikešová prožila celý život. A jak říká, ne beze strachu. Být cizincem, a ještě navíc spojeným s takzvanými běločechy, jak se legiím říkalo, přestavovalo ve stalinských třicátých a čtyřicátých letech značné riziko. O původu paní Žikešové věděl jen její manžel a nejbližší přátelé. A česká stopa se přičiněním komunistického režimu pomalu vytrácela.

Češi v Jekatěrinburgu

Na polozarostlém Michajlovském hřbitově v centru Jekatěrinburgu mě historik Nikolaj Dmitrijev vede k několika malým náhrobkům. Trochu s obtížemi luštím ne příliš čitelné nápisy – hroby patří rodině Ticháčkově. Jedny z posledních, které se zachovaly, zapadané listím a ozdobené umělými karafiáty. Ptám se, jaký otisk vlastně Češi v Jekatěrinburgu zanechali?

"Češi tu pracovali v pivovarech, učili na školách. Začali přicházet už na konci 19. století. Ticháčkovi byli velmi známí muzikanti, Josef Ticháček založil zdejší orchestr. Příbuzný paní Žikešové Matěj Němec tu založil Sokola, potom se stal významným legionářem, vedl celý pluk. Všichni Češi sehráli v životě Jekatěrinburgu důležitou roli. Velmi výraznou stopu zanechali jako inženýři a technici," říká mi historik.

Devadesát let ale povědomí o českých inženýrech a technicích, a stejně tak i o ještě mnohem výraznějších legionářích, téměř spolehlivě zahladilo. Jednu z posledních spojnic se zapomenutými časy představuje právě Božena Žikešová. Od vlasti, do které se v celém svém životě neměla možnost podívat, ji dělí tisíce kilometrů. Jazyk, jímž mluvili její rodiče, zavály desítky let.

Při pohledu na 96letou paní s obdivuhodnou pamětí je mi ale zřejmé, že některé vzpomínky přece jen ani dlouhá léta nesmažou.

Sládek Václav Žikeš, otec Boženy Žikešové

Božena Žikešová v sedmi letech

Božena Žikešová v dětství

Zápisník zahraničních zpravodajů

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Najdete na iDNES.cz