Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chránit menhiry není vůbec snadné

  14:38aktualizováno  14:38
Snadno si lze představit zahrádkáře, kterému se líbí v lese pěkný kámen. Odveze si ho a použije jako základ skalky. Pokud to ovšem udělá na Lounsku, může klidně odcizit vzácný menhir sloužící k astronomickým účelům, o kterém se vědci dohadují, proč stojí právě tam, a ne o dva metry jinde. Žádný postih mu hrozit nebude. Ochrana těchto kamenů totiž není dosud uspokojivě vyřešena. Například zmizení cenného menhiru u Droužkovic se nepodařilo nikdy objasnit. V okrese Louny je podle Olgy Salačové z referátu životního prostředí okresního úřadu chráněn jako přírodní památka pouze menhir zvaný Zkamenělý mnich u Drahomyšle. Přitom v okolí jich je roztroušeno mnohem více.

"Podle mě lidé menhirům nijak neubližují. Například naše babička má jeden přímo přes silnici u domku, postavili kolem něj plůtek a rostou tam květiny. Bylo u něj dlouho napsáno, že jde o směrovník staré kupecké cesty, pak se zjistilo, že jde o menhir," říká Salačová.

Její bývalý kolega Zdeněk Klouček na internetové stránce Okres Louny z pohledu záhad popisuje dále například kámen u Hřivčic nebo Slavětína. Proč stát chrání jen jeden menhir na Lounsku? Souvisí to paradoxně se záhadným původem těchto kamenů. "Když zapisujete určitý objekt do seznamu památek, musíte vědět přinejmenším, z které doby pochází. U menhirů to přesně zjistit nelze a proto je obtížné prosadit jejich ochranu," říká Petr Holodňák ze žateckého Muzea K.A. Polánka.

Tuto skutečnost potvrzuje i Petr Novák z referátu kultury Okresního úřadu v Lounech. "Památky to jsou, ale neví se po kom," dodává Novák. Archeologové už dávno uznali, že menhiry jsou součástí historického dědictví této země a ne jen fantazie milovníků záhad. Svědčí o tom i skutečnost, že jeden z nich se nachází dokonce přímo v žateckém muzeu. "Podařilo se nám zachránit menhir ze vsi Březno, kde bránil stavbě silnice," dodal Holodňák.

Jeden případ z relativně nedávné doby, kdy někdo menhir zřejmě zničil, je skutečně znám. "V roce 1996 nebo 1997 se ztratil takzvaný droužkovický menhir, který stál nedaleko od obce Droužkovice v okrese Chomutov. Buďto jej omylem srovnali se zemí pracovníci dolů, kteří tam rozhrnovali hlínu nebo jej prostě někdo ukradl. Kámen nijak chráněný nebyl a nikdo jeho zmizení nevyšetřoval. Paradoxně nedlouho před zmizením kamene o něm náš sborník publikoval stať," uvedla pracovnice chomutovského muzea, která si však nepřála být jmenována.

Co jsou menhiry?

Bývají tak označovány neopracované nebo jen hrubě opracované kameny. V současné době je u nás známo asi 26 lokalit výskytu menhirů, hlavně v oblasti severozápadních Čech. Většina českých menhirů se nachází v obvodech tří zhruba kruhových území o průměru asi 30 km - Pražské kotliny, lounsko-rakovnické oblasti (keltské osídlení Žatecka) a Litoměřicka. Lokality menhirů se táhnou hlavně ve dvojím směru - sledují buď poledníkový směr nebo slunovratový směr.


 Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz