Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrám pro Napoleona

  10:52aktualizováno  10:52
Když se otevřou dveře, vyhrazené kdysi francouzkým králům, každý si povšimne vznosného oltáře na druhém konci chrámu - ale pak jeho oči rychle sklouznou k nízké obrubě uprostřed, kde se tísní ti, co přišli dříve. Shlížejí dolů, na rudý sarkofág, který obklopují sochy žen s vavřínovými věnci v rukou. S vavříny pro nejslavnějšího vojevůdce Francie - pro Napoleona Bonaparta. Kvůli němu dodnes chodí do chrámu pařížské Invalidovny návštěvníci z celého světa.

Kvůli němu také zmizel duch chrámu, který století před jeho narozením nechal vybudovat král Slunce, Ludvík XIV. Nábožné obrazy v kupoli stále září barvami a strážní duchové dál pátravě shlížejí na návštěvníky. Ale od dob, kdy sem Napoleon přemístil ostatky největšího vojevůdce královského Francie, maršála Turenna, a naproti němu nechal pohřbít srdce Sébastiena Prestre de Vauban, jenž obklopil svou vlast věncem nedobytných pevností, už to stejně není příbytek Boží.

Zvláště když v tom, co začal Napoleon, pokračovala i republikánská Francie. Ta sem umístila sarkofágy maršála Foche, dovršitele francouzského vítězství v první světové válce, a jeho současníka, maršála Lyauteye. Tento málo známý voják dovršil budování francouzské říše "vzorovou" kolonizací Maroka a vychoval vítězné generály první světové války.

Jen dvě kaple u vchodu narušují soldátskou jednotu královské, císařské a republikánské Francie. Napravo od dveří je pohřben Josef Bonaparte, nalevo Jerome - oba Napoleonovi bratři, kteří se však na poli válečném nijak nevyznamenali.

Nechal je sem přivézt jiný Napoleon, druhý a poslední císař Francie, na nejž slavný spisovatel Victor Hugo napsal ironický pamflet "Napoleon Malý". Tento císař si uvědomoval, že svému slavnému předchůdci nesahá ani po kotníky - vzdor svým vítězstvím nad Rakušany u Magenty a Solferina. Možná si chtěl pomocí Josefa a Jeroma získat alibi, aby tu jednou mohl sám spočinou ve výsluní slávy svého strýce. Po katastrofách u Met a u Sedanu, kde se v září 1870 osobně vzdal pruské armádě, to však bylo vyloučené. A tak dóm patří jen jedinému Napoleonovi - generálovi, konzulovi, císaři a vyhnanci. Dva náhrobky za oltářem u vchodu do krypty dodávají tomuto "zasvěcení" skoro faraonský přídech. Patří dvěma generálům, kteří měli na starosti Napoleonův dvůr. I faraoni se ve smrti obklopovali svými služebníky.

Kamenné výjevy v chodbě k sarkofágu zachycují exhumaci na Svaté Heleně a uvítání ve Francii, jehož se účastnil i tehdejší král Ludvík Filip. Jsou svědectvím, jak se za čtvrtstoletí od protinapoleonského kongresu ve Vídni stala z "korsického tyrana" a "uchvatitele" uctívaná legenda. Tuto proměnu zachycuje i přípis tehdejšího ministra vnitra Charlese de Rémusat, který zdůvodnil uložení Napoleona v Invalidovně, jež byla od časů Ludvíka XIV. domovem pro válečné mrzáky. "Byl to císař a král, který byl legitimním vládcem naší země. Z tohoto titulu by mohl být pohřben v Saint-Denis (hrobce frazncouzských králů - pozn. red.). Ale měl by dál velet a vládnout tam, kde odpočívají bojovníci za vlast," vysvětlil jeho převoz do Invalidovny Rémusat.

A tak Napoleon spočívá v uniformě plukovníka jízdní gardy uvnitř rudého sarkofágu, uzavřen do šesti rakví a obklopen zvenčí kruhem jmen svých největších vítězství: Rivoli - Pyramidy - Marengo - Austerlitz (Slavkov) - Jena - Wagram... V chodbě za ženami s vavříny připomíná série monumentálních výjevů jeho vladařské počiny: velké stavby, správní reformy, vyhlášení napoleonského zákoníku i Řád čestné legie, jehož založení bylo vyhlášeno zde v Invalidovně.

Ve výklenku této galerie předstupuje Napoleon před dnešní generace ještě jednou ve vladařské póze. Desky na stěnách okolo zaznamenávají všechna jeho vítězství - ale ani jednu z řady jeho pořážek, i když každá z nich byla větší než mnohé z uvedených bitev.

Cenu těchto vítězství připomíná kámen u nohou bílé vladařské sochy. Je to náhrobní kámen jeho syna Orlíka, který se ve vyhnanství v Čechách dožil pouhých 21 let. Otec jej viděl naposledy, když mu byly tři roky.

Uvnitř rudého sarkofágu odpočívá Napoleon Bonaparte v uniformě plukovníka jízdní gardy.

Napoleon se vypíná ve vladařském gestu - nad hrobem svého syna Napoleona II. (Orlíka).

Neobvyklá výzdoba sarkofágu francouzského maršála Lyauteye připomíná spíše orientální říši.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Botswana se vzpamatovává z největšího masakru slonů v historii

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Téměř devadesát slonů zabitých v posledních několika měsících pytláky nalezli ochránci zvířat v Botswaně. Podle...

Najdete na iDNES.cz