Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chovatelé koní se bojí o své výběhy

  15:01aktualizováno  15:01
Vizovice - "Za Čuby nám bylo dobře. Ten člověk myslel na lidi, kteří u něj pracovali. Dnes je všechno jinak," vzpomíná s nostalgií na časy Družstevního agrokombinátu Slušovice a jeho legendárního šéfa Františka Čubu bývalá zaměstnankyně Ivana Hurtová z Vizovic. Právě ona s manželem, kdysi ošetřovatelem plemenných hřebců družstevního agrokombinátu, dnes chová na okraji Vizovic v části dřívějšího rozsáhlého areálu posledních deset koní. V dobách největší slávy Slušovic zde však těchto ušlechtilých zvířat bývalo až sto šedesát.

Hurtovi chovají sedm tažných koní. Dva poníci a jeden český teplokrevník slouží zájemcům o rekreační jízdu na koni a dětem.

Také v neděli 3. června strávili v blízkosti Hurtových stájí příjemné odpoledne rodiče s dětmi ze zlínského Centra pro rodinu a sociální péči.

"Když někdo přijde, může se svézt. I ten, kdo na koni nikdy předtím neseděl. Nováčky zacvičíme, s doprovodem si pak mohou zkusit projížďku na koni i v okolní přírodě," popisuje nabídku své stáje Hurtová. Zúčastňuje se i výstav a dostihů.

Stáj na okraji Vizovic si Hurtovi koupili začátkem devadesátých let, když se slušovický agrokombinát rozpadl. Koně si pořizovali postupně. Několik hektarů výběhů si pronajali od Pozemkového fondu a později také od města.

Dnes se však bojí, že o výběhy přijdou. Měli v pronájmu i jízdárnu, ale letos už jim město smlouvu neprodloužilo. "Rádi bychom výběhy koupili, ale zatím se nám to nepodařilo. Zvířata potřebují pohyb, výběhy ke stáji potřebujeme," říká Hurtová. Bydlí blízko stájí a nedovede si představit, že by měli koně přestěhovat někam do větší vzdálenosti.

Ostatní objekty bývalého agrokombinátu v tomto prostoru přešly rovněž do soukromých rukou a slouží dnes především pro výrobu a služby.

"Tento areál je v územním plánu určen pro průmyslovou a zemědělskou výrobu a služby. Je zájmem města pozemky odprodat zájemcům o výstavbu výrobních kapacit," říká starosta Vizovic Vít Sušila. V současnosti však tato část města působí značně neutěšeným a chaotickým dojmem. Některé z bývalých stájí zde dokonce vyhořely.

Myšlenku na prodej městských výběhů pro koně manželů Hurtových starosta neodmítá. Zatím však nedostal oficiální žádost. "Nemohu proto odhadovat, jak by se k takovému požadavku zastupitelstvo postavilo," dodal Sušila.

Konečná podoba rozsáhlého areálu na okraji Vizovic, který zde zůstal po slavném slušovickém družstvu, je proto ještě velmi nejistá. Mnoho desítek koní pohromadě jako v osmdesátých letech zde však už asi nikdo popásat se neuvidí.

V Hurtových stájích ve Vizovicích mohou strávit příjemné odpoledne rodiče s dětmi, vyzkouší si zde jízdu na koni či ponících. (4.6.2001)

V Hurtových stájích ve Vizovicích mohou strávit příjemné odpoledne rodiče s dětmi, vyzkouší si zde jízdu na koni či ponících. (4.6.2001)

Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz