Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chovatelé koní se bojí o své výběhy

  15:01aktualizováno  15:01
Vizovice - "Za Čuby nám bylo dobře. Ten člověk myslel na lidi, kteří u něj pracovali. Dnes je všechno jinak," vzpomíná s nostalgií na časy Družstevního agrokombinátu Slušovice a jeho legendárního šéfa Františka Čubu bývalá zaměstnankyně Ivana Hurtová z Vizovic. Právě ona s manželem, kdysi ošetřovatelem plemenných hřebců družstevního agrokombinátu, dnes chová na okraji Vizovic v části dřívějšího rozsáhlého areálu posledních deset koní. V dobách největší slávy Slušovic zde však těchto ušlechtilých zvířat bývalo až sto šedesát.

Hurtovi chovají sedm tažných koní. Dva poníci a jeden český teplokrevník slouží zájemcům o rekreační jízdu na koni a dětem.

Také v neděli 3. června strávili v blízkosti Hurtových stájí příjemné odpoledne rodiče s dětmi ze zlínského Centra pro rodinu a sociální péči.

"Když někdo přijde, může se svézt. I ten, kdo na koni nikdy předtím neseděl. Nováčky zacvičíme, s doprovodem si pak mohou zkusit projížďku na koni i v okolní přírodě," popisuje nabídku své stáje Hurtová. Zúčastňuje se i výstav a dostihů.

Stáj na okraji Vizovic si Hurtovi koupili začátkem devadesátých let, když se slušovický agrokombinát rozpadl. Koně si pořizovali postupně. Několik hektarů výběhů si pronajali od Pozemkového fondu a později také od města.

Dnes se však bojí, že o výběhy přijdou. Měli v pronájmu i jízdárnu, ale letos už jim město smlouvu neprodloužilo. "Rádi bychom výběhy koupili, ale zatím se nám to nepodařilo. Zvířata potřebují pohyb, výběhy ke stáji potřebujeme," říká Hurtová. Bydlí blízko stájí a nedovede si představit, že by měli koně přestěhovat někam do větší vzdálenosti.

Ostatní objekty bývalého agrokombinátu v tomto prostoru přešly rovněž do soukromých rukou a slouží dnes především pro výrobu a služby.

"Tento areál je v územním plánu určen pro průmyslovou a zemědělskou výrobu a služby. Je zájmem města pozemky odprodat zájemcům o výstavbu výrobních kapacit," říká starosta Vizovic Vít Sušila. V současnosti však tato část města působí značně neutěšeným a chaotickým dojmem. Některé z bývalých stájí zde dokonce vyhořely.

Myšlenku na prodej městských výběhů pro koně manželů Hurtových starosta neodmítá. Zatím však nedostal oficiální žádost. "Nemohu proto odhadovat, jak by se k takovému požadavku zastupitelstvo postavilo," dodal Sušila.

Konečná podoba rozsáhlého areálu na okraji Vizovic, který zde zůstal po slavném slušovickém družstvu, je proto ještě velmi nejistá. Mnoho desítek koní pohromadě jako v osmdesátých letech zde však už asi nikdo popásat se neuvidí.

V Hurtových stájích ve Vizovicích mohou strávit příjemné odpoledne rodiče s dětmi, vyzkouší si zde jízdu na koni či ponících. (4.6.2001)

V Hurtových stájích ve Vizovicích mohou strávit příjemné odpoledne rodiče s dětmi, vyzkouší si zde jízdu na koni či ponících. (4.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Najdete na iDNES.cz