Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chovatel si založil soukromou zoo

  11:32aktualizováno  11:32
Valašské Meziříčí - Na první pohled je to běžný dům s jen trochu větší zahradou a stodolou. Za plotem se ale neprohánějí slepice, kočka a pes a ve stodole není kráva, jak by kolemjdoucí mohl očekávat. Na zahradě u domku na kopci u Valašského Meziříčí chová Tomáš Juga jiné druhy zvířat. Má ovce a kozy kamerunské, dva pštrosy nandu, párek lam a bezpočet pestrobarevných exotických ptáků.

Celkem čtyřiadvacet druhů zvířat, které je u nás možné vidět jenom v zoologické zahradě. U vstupní brány všechny návštěvníky vítá cedule "Soukromá zoologická zahrada Tomáše Jugy". "Ve Dvoře Králové mi říkali, že Wágner taky začínal na třech hektarech. Tak  jsem překonal první nezdary a pustil se po hlavě do toho," říká svérázný chovatel.

Loni na podzim jej napadlo o něco rozšířit chov své vodní drůbeže a ptáků. V umělém jezírku se teď už prohánějí černé labutě, barevné kachničky mandarínské a karolínské nebo husa indická. "Na jaře jsem se pustil do stavby voliér pro bažanty, na ty bych se chtěl specializovat,"  říká Juga. S láskou se chovatel dívá na své opeřence - bažanta zlatého a diamantového a především na rudě červeného satyra obecného.

Jako dlouholetému sedlákovi mu ale tohle nestačilo. Vybudoval dva výběhy a koupil si menší stádo ovcí a koz kamerunských. "U práce s dobytkem jsme se s manželkou zedřeli, museli jsme ho zrušit. Zjistil jsem ale, že bez toho mečení a bučení asi nemůžu být, tak jsme se dostali z louže pod okap. Dřeme se znovu," krčí nad zvoleným osudem rameny.

Tmavě hnědé kozy a ovce za plotem zahrady začaly vzbuzovat takový zájem procházejících lidí, že se rozhodl zahradu zkulturnit a otevřít pro veřejnost. To se líbí hlavně dětem, které mohou zvířata krmit granulemi a hladit si je. Chodit sem mohou každý den až do setmění.

"Dříve mi tady visívaly na plotě, zdálo se mi to nedůstojné. Teď sem chodí i školní třídy a děcka jsou nadšená," říká a přitom dává žrát z ruky dvěma lamám. "Beruška a Gomez, to jsou moji miláčkové."

Do idylické rozmluvy o zvířátkách se ale až příliš často mísí slova o nezdaru, dřině a hlavně o penězích. "Ono to totiž je bohužel hodně o penězích. Taková labuť černá z Austrálie stojí sedm tisíc korun, za párek lam jsem dal třicet tisíc. Nebýt sousedů a ojedinělých sponzorů, nevybudoval bych ani to, co mám teď," popisuje materiální stránku svého koníčka.

Podpory od města se taky zřejmě nedočká, třebaže jak říká, má desítky dopisů od návštěvníků z jiných měst, které malou soukromou zoo považují za skvělý a ojedinělý nápad.

Než splatí všechny dluhy, rozhodl se neplánovat žádné další velké výdaje. Na chod domácnosti i zoologické zahrady si vydělává jako chemik. "To je můj původní obor. Teď jsem za něj vděčný, jinak bych to tady neuživil," říká se smíchem.

Své vize se mu ale stejně ukočírovat nedaří. "Vím, že je to hudba budoucnosti, ale chtěl bych tady mít ještě rysa ostrovida nebo jednohrbého velblouda. Našel jsem tu i místo pro tučňáky, ale nevím, jestli jsou tu vhodné podmínky," dělá malý výčet toho, co možná za pár let návštěvník minisafari ve Valašském Meziříčí uvidí.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz