Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chovatel si založil soukromou zoo

  11:32aktualizováno  11:32
Valašské Meziříčí - Na první pohled je to běžný dům s jen trochu větší zahradou a stodolou. Za plotem se ale neprohánějí slepice, kočka a pes a ve stodole není kráva, jak by kolemjdoucí mohl očekávat. Na zahradě u domku na kopci u Valašského Meziříčí chová Tomáš Juga jiné druhy zvířat. Má ovce a kozy kamerunské, dva pštrosy nandu, párek lam a bezpočet pestrobarevných exotických ptáků.

Celkem čtyřiadvacet druhů zvířat, které je u nás možné vidět jenom v zoologické zahradě. U vstupní brány všechny návštěvníky vítá cedule "Soukromá zoologická zahrada Tomáše Jugy". "Ve Dvoře Králové mi říkali, že Wágner taky začínal na třech hektarech. Tak  jsem překonal první nezdary a pustil se po hlavě do toho," říká svérázný chovatel.

Loni na podzim jej napadlo o něco rozšířit chov své vodní drůbeže a ptáků. V umělém jezírku se teď už prohánějí černé labutě, barevné kachničky mandarínské a karolínské nebo husa indická. "Na jaře jsem se pustil do stavby voliér pro bažanty, na ty bych se chtěl specializovat,"  říká Juga. S láskou se chovatel dívá na své opeřence - bažanta zlatého a diamantového a především na rudě červeného satyra obecného.

Jako dlouholetému sedlákovi mu ale tohle nestačilo. Vybudoval dva výběhy a koupil si menší stádo ovcí a koz kamerunských. "U práce s dobytkem jsme se s manželkou zedřeli, museli jsme ho zrušit. Zjistil jsem ale, že bez toho mečení a bučení asi nemůžu být, tak jsme se dostali z louže pod okap. Dřeme se znovu," krčí nad zvoleným osudem rameny.

Tmavě hnědé kozy a ovce za plotem zahrady začaly vzbuzovat takový zájem procházejících lidí, že se rozhodl zahradu zkulturnit a otevřít pro veřejnost. To se líbí hlavně dětem, které mohou zvířata krmit granulemi a hladit si je. Chodit sem mohou každý den až do setmění.

"Dříve mi tady visívaly na plotě, zdálo se mi to nedůstojné. Teď sem chodí i školní třídy a děcka jsou nadšená," říká a přitom dává žrát z ruky dvěma lamám. "Beruška a Gomez, to jsou moji miláčkové."

Do idylické rozmluvy o zvířátkách se ale až příliš často mísí slova o nezdaru, dřině a hlavně o penězích. "Ono to totiž je bohužel hodně o penězích. Taková labuť černá z Austrálie stojí sedm tisíc korun, za párek lam jsem dal třicet tisíc. Nebýt sousedů a ojedinělých sponzorů, nevybudoval bych ani to, co mám teď," popisuje materiální stránku svého koníčka.

Podpory od města se taky zřejmě nedočká, třebaže jak říká, má desítky dopisů od návštěvníků z jiných měst, které malou soukromou zoo považují za skvělý a ojedinělý nápad.

Než splatí všechny dluhy, rozhodl se neplánovat žádné další velké výdaje. Na chod domácnosti i zoologické zahrady si vydělává jako chemik. "To je můj původní obor. Teď jsem za něj vděčný, jinak bych to tady neuživil," říká se smíchem.

Své vize se mu ale stejně ukočírovat nedaří. "Vím, že je to hudba budoucnosti, ale chtěl bych tady mít ještě rysa ostrovida nebo jednohrbého velblouda. Našel jsem tu i místo pro tučňáky, ale nevím, jestli jsou tu vhodné podmínky," dělá malý výčet toho, co možná za pár let návštěvník minisafari ve Valašském Meziříčí uvidí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz