Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chorvatsko: stálice letní dovolené

  9:03aktualizováno  9:03
Kdyby ještě existovala rakouská monarchie, bylo by to tak trochu i české moře. Ono ale v létě stejně trochu české je. Do Chorvatska každoročně míří statisíce Čechů. Co je tam láká? Výjimečně čisté moře, okouzlující příroda, čím dál lepší služby a navíc - není to daleko.
Prohlédněte si bohatou fotogalerii.

Tradice
Tradice vzájemných kontaktů sahá hodně hluboko. Češi a Chorvatsko patří po staletí, přinejmenším od národního obrození, k sobě. V novodobých dějinách jsme byli nejen průkopníky turismu na Jadranu, ale podrželi jsme jej i v dobách zlých, když v devadesátých letech minulého století na Balkáně zuřila válka.

V Chorvatsku existují početné české enklávy (například v Daruvaru ve Slavonii jsou české školy), spousta Čechů tam pracuje, nebo se v Chorvatsku dokonce natrvalo usídlila.

Výjimečně čisté moře
Nemá smysl jet na dovolenou tisíce kilometrů a zbytečně trávit hodiny dlouhým cestováním, pokud se člověk chce "jen" vykoupat v pěkném moři. Jedno z nejkrásnějších mají Češi totiž téměř pod nosem - chorvatský Jadran. Vysoká slanost a specifické podloží způsobují jeho výjimečnou čistotu a 1185 ostrovů, ostrůvků, hřebenů a útesů až neuvěřitelnou rozmanitost.

Také počet modrých vlajek, které symbolizují vysokou čistotu moře a pobřeží, hovoří za vše - pro rok 2002 byly uděleny 33 plážím a 15 přístavištím.

Okouzlující příroda
Evropa v malém - tak by se dalo Chorvatsko nazvat. Je možné tu najít skutečně od všeho trochu. Rozeklané skály, mírná údolí, vysokohorské štíty, úrodné nížiny, hluboké lesy, křišťálové moře, močály, divoké řeky.

Jen národních parků je na tak malém území osm a jsou skutečně fascinující. Například od Česka nejvzdálenější Mljet na stejnojmenném ostrově nikoho nenechá na pochybách - je to skutečně Odysseův ostrov. Jen na tak okouzlujícím místě mohl potkat, jak vypráví prastará legenda, nymfu Kalypso.

Opět zpřístupněné oblasti
Některá místa byla kvůli válce v devadesátých letech minulého století nepřístupná. Zaminované regiony jako by zmizely z mapy světa. Postupné zpřístupňování těchto oblastí rozšiřuje možnosti na dovolenou. Tam, kde bylo nutno dávat si pozor, už se není čeho bát, a lokality, do nichž se nesmělo, mohou zase objevovat turisté. Například nedaleko Dubrovníku by v brzké době mělo k takovému znovuobjevení dojít.

Lepší ubytování
S ubytováním už to zdaleka není jako před deseti lety. Pravda, najdou se stále ještě hotely, které připomínají spíše vysokoškolské koleje než přijatelné zařízení. Avšak investice, jež do ubytovacích kapacit pomalu plynou, jsou patrné na každém kroku. Rekonstrukce zvyšují kvalitu ubytování, hotely zavádějí klimatizaci, renovují pokoje. Totéž postupně činí i soukromníci, zatím více na severu země. Za tři hvězdičky už si lze pořídit solidní standard bydlení.

Širší nabídka aktivit
Nejen ležením u moře živ je člověk. Neustále rozšiřující se nabídka aktivit umožňuje každému strávit dovolenou přesně podle představ. V Chorvatsku se dá jezdit na raftu, na koni, hrát tenis, golf, potápět se, provozovat paragliding, surfovat, jachtařit, jezdit na kole, lézt po skalách, vyrazit na túru, navštěvovat muzea, antické i byzantské památky, národní parky a mnoho dalšího. Záleží na každém, jak si odpočinek připraví.

Neobvyklé zážitky
Běžná dovolená už nestačí. Turisté touží po nových a nových zážitcích. A především chtějí být daleko od lidských davů. Říká se tomu "robinsonáda" a nabídka v Chorvatsku je opravdu velkorysá. Je vzrušující vydat se na plavbu jachtou po dalmatských ostrovech či po proslulém národním parku Kornati, který čítá na sto čtyřicet ostrovů.

Nabízí se také pobyt na venkově, v blízkosti moře, v sepětí s přírodou (takzvaná agroturistika). Nádherné jsou i noci strávené na blikajícím majáku uprostřed moře, daleko od pevniny. Nebo týden dva v zátoce, nad níž se tyčí skaliska a jediný přístup je po mořské hladině.

Rychlá dostupnost
Osm set padesát kilometrů z Prahy na Istrii. Chorvatsko je skutečně blízko. Při dobré průjezdnosti lze cestu zvládnout za deset hodin. Stále zvyšující se délka dálniční sítě přibližuje tuto zemi ještě více. Jen do začátku letošní sezony bude zprovozněno dalších sto osm kilometrů dálnic. Chystá se dálnice do střední Dalmácie, stavějí se mosty a tunely, které cestu dále podstatně urychlí.

Pokud je to však možné, vydejte se do Chorvatska mimo víkendovou prázdninovou špičku. Ušetříte si nejedno rozčilení.

Jazyková příbuznost
V Chorvatsku se domluvíte, i když neumíte chorvatsky. Není třeba umět perfektně žádnou jinou řeč. Ačkoli čeština patří do skupiny západoslovanských a chorvatština do skupiny jihoslovanských jazyků, oba národy si rozumějí. Může za to původní jazyk, praslovanština, který zanechal některá společná slova. Voda, máma, léto, moře, přibližně stejně to řeknou i Chorvaté.

Ale pozor, noviny si bez základní znalosti jazyka rozhodně nepřečtete. A ještě: srbochorvatština neexistuje. A nikdy fakticky neexistovala.

Vynikající víno
Pro víno ideální kombinace - horké slunce, velmi slané moře a středozemní půda. Takhle přesně se podmínky pro pěstování hroznů snoubí v Chorvatsku. Vznikají tam ušlechtilá vína, typická pro každý region. Stačí dvě skleničky a člověk má dost těžko v hlavě, ale i v nohou.

Proto se nedivte, že místní obyvatelé víno zcela běžně ředí, ne snad z neúcty, ale v parném létě to ani jinak nejde. A i tady platí stejná rovnice jako kdekoli jinde na světě - za kvalitní (výborné je hlavně červené) víno je nutné si více připlatit.

Tipy na výlety v Chorvatsku


Motovun
Istrii zná každý milovník koupání, ale vnitrozemí nabízí víc. Hornatá krajina ukrývá středověké město Motovun, odkud lze poloostrov přehlédnout. Je vidět i krásné město Rovinj.
www.istra.com

Mijet
Národní park Mljet je součástí stejnojmenného ostrova v jižní Dalmácii. Místním divem jsou dvě propojené mořské laguny spojené s mořem úzkým průlivem.

Paklenica
Národní park v jihovýchodní části chorvatského pohoří Velebitu, je opravdu pekelný. Do horského masívu se zařezávají dva kaňony. Ideální terén pro sportovní dovolenou.
www.tel.hr/paklenica

 

Dovolenou v Chorvatsku je příjemné strávit na jachtě.

Romantickou dovolenou na majáku v Chorvatsku ocení zejména zamilovaní.

Rovinj by mohl být vývěsním štítem chorvatského Jadranu. Křivolaké uličky se ze všech stran poloostrova šplhají k jediné dominantě - katedrále svaté Eufemie.

Záhřeb - půvabné a zelené město středoevropského ducha, italského temperamentu, s vůní moře. Město s oficiální historií starou více než devět století.

Okolo Záhřebu projíždějí všichni, kdo míří do Dalmácie. Většinou si turisté ani nevšimnou, že se na severu metropole tyčí tisícimetrové pohoří Medvednica, jehož "srdce" ukrývá pravý poklad - středověký Medvedgrad ze třináctého století. Z jeho zdí je překvapivý pohled na Záhřeb i jeho okolí. O kousek dál vyčuhuje nejvyšší vrchol zdejšího regionu Sljeme, na nějž jezdí v létě i v zimě lanovka.

Za hradbami se skrývá starobylé městečko - věž, miniaturní náměstíčko a úzské ulice.

Počet domů v Humu by se dal spočítat na prstech obou rukou.

Rybářská vesnice Valun má padesáti obyvatel. Vesnici proslavil objev Valunské ploči (desky), jedné z nejstarších památek chorvatského písemnictví. Tento historický dokument byl nalezen v místním kostele svatého Marka. V létě do Valunu nesmějí auta.

Poreč je jedno z nejoblíbenějších letovisek na západním pobřeží Istrie. Ale také jedna z největších historických pokladnic. Uvnitř historického jádra města se jakoby nenápadně ukrývá doslova unikátní stavba v celé Evropě - téměř 1800 let stará Eufrasiova bazilika se zlatem vykládanými mozaikami. Z její věže je pěkná vyhlídka na porečskou riviéru. Další informace: www.istra.com/porec/cro

Hýkající oslík, pasoucí se koně, vůně čerstvě pečeného chleba a uzeného masa, kámen, dřevo, tradice a hlavně zdravá domácí strava. Tak vypadají agroturistické farmy, jichž je z celého Chorvatska nejvíce právě na Istrii. Bydlí se v kamenných staveních a k moři je to, co by kamenem dohodil. Další informace na: www.istra.com/agroturizam/cro

Mezi Vrsarem a Rovinjem se hluboko do pevniny zařezává Limský záliv. Nebo také fjord to proto, že vysokými strmými skalními stěnami připomíná skandinávské fjordy. Jedenáct kilometrů dlouhý kanál s nezvykle sladkými jadranskými vodami je výjimečnou přírodní rezervací. Navštívit zde turisté mohou i jeskyni, kde se natáčela i jedna ze slavných "mayovek".

Takhle vypadají Kornati z ptačí perspektivy

V kostelíku svaté Lucie v malé vesnici Juradvor byla objevena v roce 1851 Baščanská deska, nejstarší dochovaná písemná památka v chorvatském jazyce. Hlaholicí psaný nápis oznamuje, že chorvatský král Dmitrij Zvonimir odkázal opatovi kus úhoru, druhá část se zmiňuje o stavbě kostela.

Městečko s kilometrovou písečnou pláží obklopují kopce. Malý přístav, úzké uličky s průchody jsou hlavními lákadly Bašky. Každé léto odtud vyrážejí turisté na ostrov Rab.

Šestihektarový ostrůvek skrývá františkánský klášter a několik mnichů. Opatství si zde ve 12. století založili benediktýni, o tři století později přešlo pod správu františkánů. Nejlépe se sem dostanete z Punatu, kde u mola majitelé několika výletních lodí "chytají" kolemjdoucí turisty.

Na Krku turisty nečeká jenom moře a sluníčko. Vracejí se sem také kvůli památkám.

Dochované opevnění ze 12. století dává městu Krk středověký ráz. Největší atrakcí jsou spletité a úzké uličky, ideální místo na večeři či kávu. Zde můžete také narazit na ateliér modeláře Željka. Jeho kopie historických lodí mohou doma ještě dlouho připomínat dovolenou.

Moderní přístav lodí a jachet, písčité pláže - to jsou dvě největší lákadla Punatu. Staré měšťanské domy s venkovními schody a terasami pocházejí z 18. století.

Pod hradbami Korčuly právě začala rekonstrukce námořní bitvy mezi Janovany a Markem Polem na straně Benátek

Autoři: ,
Nejčtenější

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Další z rubriky

Pevnost Sv. Mikuláše nedaleko chorvatského Šibeniku. Pohled na přední šípovitou...
Chorvatský Boyard: pevnost sv. Mikuláše u Šibeniku je na seznamu UNESCO

Bývala to námořní tvrz, která měla bránit dalmatské město Šibenik před nájezdy Osmanů. Vypadá trochu jako slavná francouzská pevnost Boyard a Chorvaté jsou na...  celý článek

Lahodná kremšnita. Kdo jednou ochutná, nikdy nezapomene.
Sedm parádních pokladů chorvatské domácí kuchyně, které musíte ochutnat

Už žádné zásoby s sebou! Přestože jsme měli dlouhá léta pověst paštikářů, kteří si na Jadran vozí hory vlastního jídla, v poslední době se karta obrací a Češi...  celý článek

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.