Divukrásné pobřeží Jadranu, člověkem téměř nedotčené. Donji Kamenjak

Chorvatsko pořád ještě ukrývá krásné pobřeží, kam turisté téměř nevkročili. S bezmála třicítkou úchvatných pláží, kde Jadran hýří těmi nejkouzelnějšími odstíny modré. Najdeme je na samém jihu Istrie, v přírodním parku Donji Kamenjak.
Která modř je hezčí? Ta na obloze, nebo ta jadranská?

Která modř je hezčí? Ta na obloze, nebo ta jadranská? | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Tohle místo se zavděčí všem návštěvníkům. Každého, kdo sem zavítá, Kamenjak okamžitě srazí na kolena. Zejména, když se sem dostane mimo hlavní sezonu.

Samotné chráněné území začíná u obce Premantury a táhne se dále k jihu až po nejzazší bod Istrie, tvořený stejnojmenným mysem. Za dob Jugoslávie spravovala Kamenjak armáda, tudíž běžný smrtelník tu nebyl vítanou osobou. Jakmile oblast přešla pod civilní správu, zvítězila myšlenka zachovat ji v původní nezkažené podobě.

O skutečnosti, že se tady ochrana přírody bere velmi vážně, svědčí zajímavý fakt: poté, co poloostrov opustili vojáci, řada zájemců zde výhodně nakoupila pozemky. S vidinou zbohatnutí z výstavby zařízení cestovního ruchu. Jenže události se ubíraly jiným směrem. A spekulantům zůstala na krku pustina. Ovšem zcela jedinečná pustina.

Voňavé, typicky středomořské háje západní půle Kamenjaku se střídají s pestrou mozaikou vegetace neprostupné macchie, nad kterými rozevřely deštníky vznešené pinie, zvlněnou centrální plošinu naopak vyplňuje bylinný porost plný šalvěje, jen občas zpestřený osamělým jalovcem. Z východní strany lemuje pobřeží pás podivuhodného lesa. Prudké větry zde naklonily kmeny sosen natolik, až mnohdy rostou téměř horizontálně a leckdy připomínají bizarně zdeformovanou obří kosodřevinu

A jih Kamenjaku? To je nehostinná říše zakrslých pichlavých křovisek i mrtvého obnaženého kamení. Na podzim vyschlá jako troud. Zato vždy zjara místní krajina rozkvete do nádherné zahrady plné botanických rarit, včetně nepřehlédnutelných orchidejí.

Obdobně barevný ráz vykazuje také svět pod hladinou moře. V pobřežní linii se výborně daří vzácné rostlině posidonii mořské, která poskytuje útočiště ohnivě červeným hvězdicím, sépiím i ostatním živočichům.

Zdejší rozeklané útesy ukrývají několik podmořských jeskyní.

Za vyhynulými veleještěry

Stezka kolem ostrova

Pestrou různorodost Kamenjaku si turisté nejlépe užijí na okružní pěší cestě, která kopíruje členité pobřeží. Značí ji občasné pásy zelené barvy, rozmáznuté na kmenech stromů i balvanech, a dřevěné směrovky u křížení se spoustou ostatních pěšin. Informační panely ji sice definují i jako cyklostezku, krasový terén spíše ale pekelně natřese kosti i zkušeným bikerům. Do batohu si přibalte tekutiny, protože některé pasáže procházejí otevřenou krajinou, kde kromě palčivého slunce hodně vysušuje také silný vítr. Pro orientaci vám postačí vlastní intuice, pro jistotu si vyfoťte mapu na premanturské návsi. Tu nabízí také tamní infocentrum, ale docela draho.

Mnohem dříve se po dnešním Kamenjaku proháněli docela jiní tvorové. Více napoví tabule s logem dinosaura. Pak stačí jen pokračovat po krátké naučné stezce.

U jednotlivých zastavení stanete tváří v tvář hrůzostrašným poslům pravěku: gigantickým amonitům a měkkýšům, jejichž schránky přispěly ke vzniku zdejšího vápence, avšak zejména veleještěrům. Zničehonic se objeví mezi keři vedle pěšiny. Vůbec nevadí, že jsou umělí, účinek momentu překvapení je naprosto dokonalý. A docela jim to tu i sluší.

O tom, že Istrie byla pro tyto druhohorní kolosy zaslíbenou zemí, se záhy přesvědčíte na vlastní oči. Ke konci stezky, kdy se postupně začne svažovat k pobřežnímu útesu, se dočkáte grandiózního překvapení. Hladkou vápencovou plotnu krášlí skvěle patrná linie stop vyhynulého dinosaura. Zvýrazněná černou barvou. Za ní se do dálav táhne inkoustově modrý horizont moře.

Podobných lokalit najdeme v širším okolí víc. Mezi bohatá naleziště otisků dinosauřích chodidel patří také přilehlý ostrůvek Fenoliga ozdobený robustní věží starého majáku. Tam počet identifikovaných stop přesáhl stovku.

Poklad z pravěku, otisky dinosauřích stop v závěru naučné stezky.

Ne každý z druhohorních veleještěrů patřil k mírumilovným býložravcům.

Ráj textiláků i naháčů

Vzdušnou čarou je to z Premantury po jižní okraj Kamenjaku jen něco málo přes tři kilometry. Vlastní pobřeží ale dosahuje mnohem větší délky, protože je rozčleněné desítkami zátok. A skoro každá končí půvabnou pláží.

Některé jsou tak titěrné, že sotva postačí na tři rozložené deky, a sevřené ostrými útesy i přirozenou hradbou trnité vegetace. Jiné naopak poskytují dostatek prostoru. S klidnou, safírově modrou vodou, na které se ležérně pohupují zakotvené jachty a scenériemi jako vystřiženými z prospektů cestovek, co lákají klienty až někam daleko za oceán. Exotickou atmosféru tady navozují také proutěné střechy jednoduchých kiosků, kde si lze dopřát základní občerstvení.

Smočit se ve vodě a pak pokračovat dál. Třeba do sousední zátoky s oblázkovou pláží.

Co šipka, to rázovitá "uvala" neboli záliv s pláží. Navíc v krajině Kamenjaku se našlo místo i pro vzorovou ukázku tradiční istrijské farmy.

Zatímco zdejší ohlazené oblázky si přisvojili běžní hosté, vyhřáté desky odlehlých skalisek pro sebe zabrali vyznavači naturismu. I když, například koncem září tato nepsaná hranice již prakticky mizí. Čím víc se blížíme k závěru poloostrova, tím příležitostí ke koupání ubývá. Poslední známku civilizace tu reprezentuje nekonvenční Safari bar, ukrytý uvnitř suchého buše. Zato o úchvatné pohledy není nouze: po levici vyčnívá plejáda holých ostrůvků Medulinského zálivu, za zády se rozevírají obě strany Kamenjaku a před očima se vzdouvá otevřené moře. Širé, nekonečné.

Z nízkého návrší v závěru Kamenjaku máme ostrůvky Medulinského zálivu jako na dlani.

Ideální výlet

Může se hodit

Ubytování
Naštěstí ani vně chráněného území nehyzdí Kamenjak žádný monstrózní hotel. Právě proto poloostrov poskytuje báječnou příležitost užít si letní pobyt přímo na prahu přírody. V sosnových hájích severně od Premantury je roztroušeno několik stinných kempů. Poslední z nich, kemp Stupice, leží za posledními domky obce, těsně u hranice přírodního parku. A v provozu je až do konce října. Premantura zároveň disponuje slušným výběrem apartmánů a možnostmi ubytování v soukromí. Rezervaci vám pomohou zajistit místní zprostředkovatelské agentury.

Internet
www.kamenjak.hr

Mimořádná souhra půvabů a vynikající terény pro koupání předurčily Kamenjak k báječnému odpoutání se od stereotypu přímořského pobytu. Vzhledem ke své exponované poloze přesně uprostřed obou linií istrijského pobřeží je výborně dosažitelný z přilehlé oblasti Puly, Rovinje i Labinu. Přímé spojení mezi Premanturou a Pulou obstarává pravidelná autobusová linka místní hromadné dopravy číslo 28. Díky dobré síti příměstských spojů je Kamenjak dobře dostupný i z ostatních letovisek, například Medulinu nebo Fažany.

Kdo se přece jen neobejde bez svého plechového miláčka, musí počítat se vstupním poplatkem, který se vybírá u vstupní brány. Cena se odvíjí od kategorie vozidla a pohybuje se od patnácti do 190 kun. Za osobní automobil činí taxa 25 kun. Do nitra poloostrova vás budou doprovázet sněhobílá oblaka prachu makadamové silničky. Pozor, během hlavní sezony doporučuji přivstat si, jelikož počet vpuštěných vozidel podléhá dennímu limitu.

V druhé půli září je ale Kamenjak naprosto poloprázdný. Ráno se otvírá o sedmé a všichni motoristé jsou povinni přírodní park opustit do desáté večerní. Pro cyklisty a pěší je návštěva gratis.

Istrie, Kamenjak

Istrie, Kamenjak

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...