Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chorvatsko není jen moře a Dubrovník

  9:03aktualizováno  9:03
Na Jadran proudí rok od roku stále více lidí. Našinci navštíví nejznámější taháky, okusí jedno z nejhezčích moří na světě, postěžují si na zdejší drahotu, a to bývá často všechno. Že někde ve vnitrozemí, daleko v moři či na pohoří ostrovů existují místa, která stojí minimálně za krátkou návštěvu, turisté většinou netuší.

Takových míst je však v Chorvatsku celá řada. Od romantických mokřin úrodné Slavonie přes Chorvatské záhoří (Hrvatsko zagorje) se středověkými hrady a barokními zámky ukrytými v hlubokých lesích po fantastické horské masivy, které jako by rostly přímo z blyštivých jaderských vod.

Stačí jen pár kroků z pláže...
Nehostinné pustiny, zelené oázy, lesy, hory, moře - a dramatická tisíciletá historie. Ne nadarmo se říká, že Chorvatsko je Evropa v malém. Mnohdy se však stačí jen pozorněji rozhlédnout. Není potřeba se drápat tisíc metrů vysoko, není potřeba se zdlouhavě připravovat a studovat v průvodcích, aby člověk našel něco neobvyklého, zajímavého, zvláštního.

Spoustu nevšedních míst mají turisté totiž přímo pod nosem. Stačí se nakrátko zastavit cestou na jih anebo udělat z pláže pár kroků. Jen pár kroků k nečekaným zážitkům... 

Co byste si neměli nechat ujít? Inspirujte se tipy iDNES v bohaté fotogalerii.

Alej Hlaholitů: vnitrozemí Istrie skrývá i pro české dějiny zajímavá zastavení. Hlaholská alej, která připomíná šíření hlaholského písma, vede mezi městečky Roč a Hum. Deset monumentů vroubí cestu jako stvořenou pro výšlap na kolech. Monumenty vytvářejí například hlásky hlaholského písma. Jedním z deseti zastavení jsou i sochy Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů, kteří přinesli hlaholici na Velkou Moravu.

Klášter Blaca: do skal vklíněný klášter Blaca na ostrově Brači byl v 16. století původně poustevnou. Vystavěli jej mniši, kteří utíkali z vnitrozemí před nájezdy Turků. Pozoruhodný klášter je přístupný ze dvou směrů - vnitrozemím Brače po vrcholech ostrovního pohoří z městečka Bol a pak trochu dramatičtěji, ale možná romantičtěji, z mořských vln. Stačí zakotvit loď v půvabné zátoce, přeplavat a vydrápat se mezi skalisky ke klášterním dveřím.

Blikající světlo ukazuje směr, kterým se námořníci mají, či spíše nemají ubírat. Dříve jen pro bezpečnost lodí, dnes i pro naši zábavu. Několik majáků na chorvatském pobřeží, které jsou přístupny turistům, určitě stojí za nahlédnutí. Ať už je to Savudrija na pevnině, či Palagruža daleko ve vlnách Jadranu.

Okolo Záhřebu projíždějí všichni, kdo míří do Dalmácie. Většinou si turisté ani nevšimnou, že se na severu metropole tyčí tisícimetrové pohoří Medvednica, jehož "srdce" ukrývá pravý poklad - středověký Medvedgrad ze třináctého století. Z jeho zdí je překvapivý pohled na Záhřeb i jeho okolí. O kousek dál vyčuhuje nejvyšší vrchol zdejšího regionu Sljeme, na nějž jezdí v létě i v zimě lanovka.

Titovo muzeum na Brijunech: Tisícileté vykopávky, prastarý olivovník, safari, stopy dinosaura, golfové hřiště, elektrický vláček. Opravdovou perlou, a to bez legrace, je však Muzeum maršála Tita, v němž se skutečně zastavil čas. Vycpaná zvířata - dary Titovi od státníků a politiků, velká fotogalerie, kde si Tito potřásá rukou téměř se všemi prezidenty své doby (jen se soudruhem Husákem ne) a Titův cadillac, který si na vyjížďky půjčují movití Rusové.

V těsné blízkosti mezinárodní cesty Maribor - Záhřeb je k vidění jeden z nejkrásnějších zámků v Chorvatsku - Trakoščan. Objekt utopený v hlubokých lesích je jen kousek od slovinských hranic. Chorvatské záhoří ostatně nabízí takových romantických zákoutí mnohem více.

Vydat se na pořádný výšlap není v Chorvatsku úplně jednoduché - značení turistických tras zdaleka není tak kvalitní jako v Česku. Úplně jinak je tomu v okolí Bašky na ostrově Krk. Zdejší značení provedl český průvodce Václav Tupý a Klub českých turistů. Člověk se proto cítí jako doma. V informačním centru v Bašce je možné získat mapu s popsanými trasami - od lehkých výletů po náročné výstupy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Polská „čínská zeď“ sloužila proti Čechům. Dnes je prvotřídní atrakcí

Téměř dvě stě kilometrů dlouhá linie opevněná hrady vznikla na ochranu Polského...

Cestu z Krakova do Čenstochové lemuje hrdá linie pětadvaceti hradů a strážních věží postavených na vysokých skalách,...

Je to král všech ostrovů. A ne proto, že se tady narodil Cristiano Ronaldo

Voda je na Madeiře sice překvapivě průzračná, ale jen kousek od břehu tady dno...

Fidži? Havaj? Zanzibar? Samá voda! Světového „cestovního Oscara“ World Travel Award pro ostrov roku drží už tři roky v...Brno jako bahniště a ve Zlíně žil zlý člověk. Jak vznikla jména měst

Hlavní město Praha

Původ názvů českých měst je obestřen mnoha legendami, jazykovědci však obvykle nabízejí střízlivější verze. Týdeník...

Dovolenou u moře nechte jiným. Naštěstí máme Himálaj hned za rohem

Cestu někdy označují kamenné “mužíky”. Tenhle stojí v pohoří Vilcan.

Kam v létě do hor? Zkuste „Nepál Evropy“ alias Rumunsko. Fantastická opuštěná pohoří máte daleko blíž, než si možná...

Mallorca bojuje s opilými turisty. Na naháče a agresory čekají vysoké pokuty

Opilí turisté v letovisku Magaluf na Mallorce

Úřady na španělském ostrově Mallorca vyvěsily plakáty varující před vysokými pokutami za nahotu, rvačky či jiné podobné...

Další z rubriky

Opuštěné Kupari. Zašlá sláva českého podnikání v chorvatském turismu

Na Kupari kdysi býval nejlepší grandhotel jižní Dalmácii.

Čechoslováci si oblíbili Jadran už na konci 19. století. Jezdilo se tehdy do Opatije, Dubrovníku a dalších míst. Ve 20....

Ne každý dokáže přežít Jadran. Proč v Chorvatsku umírají čeští turisté?

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...

Je teprve půlka sezony a v Chorvatsku už zemřelo tolik českých turistů jako v jiných letech za celý rok. Podle českého...

Chorvatský Boyard: pevnost sv. Mikuláše u Šibeniku je na seznamu UNESCO

Pevnost Sv. Mikuláše nedaleko chorvatského Šibeniku. Pohled na přední šípovitou...

Bývala to námořní tvrz, která měla bránit dalmatské město Šibenik před nájezdy Osmanů. Vypadá trochu jako slavná...

Najdete na iDNES.cz