Chorvatsko není jen moře a Dubrovník

  9:03aktualizováno  9:03
Na Jadran proudí rok od roku stále více lidí. Našinci navštíví nejznámější taháky, okusí jedno z nejhezčích moří na světě, postěžují si na zdejší drahotu, a to bývá často všechno. Že někde ve vnitrozemí, daleko v moři či na pohoří ostrovů existují místa, která stojí minimálně za krátkou návštěvu, turisté většinou netuší.

Takových míst je však v Chorvatsku celá řada. Od romantických mokřin úrodné Slavonie přes Chorvatské záhoří (Hrvatsko zagorje) se středověkými hrady a barokními zámky ukrytými v hlubokých lesích po fantastické horské masivy, které jako by rostly přímo z blyštivých jaderských vod.

Stačí jen pár kroků z pláže...
Nehostinné pustiny, zelené oázy, lesy, hory, moře - a dramatická tisíciletá historie. Ne nadarmo se říká, že Chorvatsko je Evropa v malém. Mnohdy se však stačí jen pozorněji rozhlédnout. Není potřeba se drápat tisíc metrů vysoko, není potřeba se zdlouhavě připravovat a studovat v průvodcích, aby člověk našel něco neobvyklého, zajímavého, zvláštního.

Spoustu nevšedních míst mají turisté totiž přímo pod nosem. Stačí se nakrátko zastavit cestou na jih anebo udělat z pláže pár kroků. Jen pár kroků k nečekaným zážitkům... 

Co byste si neměli nechat ujít? Inspirujte se tipy iDNES v bohaté fotogalerii.

Alej Hlaholitů: vnitrozemí Istrie skrývá i pro české dějiny zajímavá zastavení. Hlaholská alej, která připomíná šíření hlaholského písma, vede mezi městečky Roč a Hum. Deset monumentů vroubí cestu jako stvořenou pro výšlap na kolech. Monumenty vytvářejí například hlásky hlaholského písma. Jedním z deseti zastavení jsou i sochy Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů, kteří přinesli hlaholici na Velkou Moravu.

Klášter Blaca: do skal vklíněný klášter Blaca na ostrově Brači byl v 16. století původně poustevnou. Vystavěli jej mniši, kteří utíkali z vnitrozemí před nájezdy Turků. Pozoruhodný klášter je přístupný ze dvou směrů - vnitrozemím Brače po vrcholech ostrovního pohoří z městečka Bol a pak trochu dramatičtěji, ale možná romantičtěji, z mořských vln. Stačí zakotvit loď v půvabné zátoce, přeplavat a vydrápat se mezi skalisky ke klášterním dveřím.

Blikající světlo ukazuje směr, kterým se námořníci mají, či spíše nemají ubírat. Dříve jen pro bezpečnost lodí, dnes i pro naši zábavu. Několik majáků na chorvatském pobřeží, které jsou přístupny turistům, určitě stojí za nahlédnutí. Ať už je to Savudrija na pevnině, či Palagruža daleko ve vlnách Jadranu.

Okolo Záhřebu projíždějí všichni, kdo míří do Dalmácie. Většinou si turisté ani nevšimnou, že se na severu metropole tyčí tisícimetrové pohoří Medvednica, jehož "srdce" ukrývá pravý poklad - středověký Medvedgrad ze třináctého století. Z jeho zdí je překvapivý pohled na Záhřeb i jeho okolí. O kousek dál vyčuhuje nejvyšší vrchol zdejšího regionu Sljeme, na nějž jezdí v létě i v zimě lanovka.

Titovo muzeum na Brijunech: Tisícileté vykopávky, prastarý olivovník, safari, stopy dinosaura, golfové hřiště, elektrický vláček. Opravdovou perlou, a to bez legrace, je však Muzeum maršála Tita, v němž se skutečně zastavil čas. Vycpaná zvířata - dary Titovi od státníků a politiků, velká fotogalerie, kde si Tito potřásá rukou téměř se všemi prezidenty své doby (jen se soudruhem Husákem ne) a Titův cadillac, který si na vyjížďky půjčují movití Rusové.

V těsné blízkosti mezinárodní cesty Maribor - Záhřeb je k vidění jeden z nejkrásnějších zámků v Chorvatsku - Trakoščan. Objekt utopený v hlubokých lesích je jen kousek od slovinských hranic. Chorvatské záhoří ostatně nabízí takových romantických zákoutí mnohem více.

Vydat se na pořádný výšlap není v Chorvatsku úplně jednoduché - značení turistických tras zdaleka není tak kvalitní jako v Česku. Úplně jinak je tomu v okolí Bašky na ostrově Krk. Zdejší značení provedl český průvodce Václav Tupý a Klub českých turistů. Člověk se proto cítí jako doma. V informačním centru v Bašce je možné získat mapu s popsanými trasami - od lehkých výletů po náročné výstupy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Další z rubriky

Osamělé Chorvatsko. Výlet po stopách pirátů v nádherném parku Kornati

Vyhlídka na Kornati z vrcholu ostrova Smokvica patří k nejhezčím na Jadranu.

Chorvatské souostroví Kornati patří právem mezi klenoty Jadranu. Jeden z osmi národních parků Chorvatska tvoří 89...

Chorvatský trek snů na nejvyšší horu Velebitu vám udělá chuť na moře

Jadran z hřebene Velebitu

Lenošení u chorvatského pobřeží může být mnohem příjemnější poté, co si dáte pořádně do těla a podniknete nějaký...

Okradli vás u moře, ztratila se vám manželka? Volejte české policisty

Ilustrační foto

I letos mohou čeští turisté od počátku července až do poloviny září potkat v Chorvatsku a v Bulharsku české policisty,...Najdete na iDNES.cz