Chorvatsko letos: co vás čeká a nemine?

Jsou to tiché tóny, trošku jako když někdo fouká na harmoniku, táhlé tóny vlnící se chorvatským Zadarem. Orchestrem hrajícím na 335 podmořských píšťal je samo moře. Jsou to mořské varhany, jedna z novinek, která letos přivítá české turisty na Jadranu.

Sezona se rozjíždí

Na molu v užaslém zadumání sedí první letní návštěvníci. Němci, Francouzi i dvě Češky, důkaz toho, že sezona v Chorvatsku se už pomalu rozjíždí. I když v minulých dnech pršelo a moře je zatím kvůli dlouho trvající zimě studené, po molech se již procházejí turisté, plní obchody i místní restaurace.

Chorvatsko i letos zřejmě zůstane nejčastějším cílem českých dovolených. Podle odhadů agentury Mag Consulting by se sem mohlo vydat 800.000 obyvatel Česka. Zájem o tuto zemi však každým rokem klesá.

Antun Plenkovič, ředitel chorvatského turistického sdružení v Praze, se domnívá, že je to hlavně kvůli nabídkám pobytů na poslední chvíli a novým levným dovoleným v Egyptě či Tunisku. "Chorvatsko už navíc dávno není tou levnou zemí jako před deseti lety. Je to kvalitní destinace, investují se zde spousty peněz do přestavby hotelů i komunikací," říká.

PŘEČTĚTE SI

Do Chorvatska v rouše Adama a Evy

Dobré pohorky, aneb trochu jiné Chorvatsko

7 dní na jachtě v Chorvatsku

Ostrov Mljet: božský klid a skvělé pláže

Hvar: ostrov slunce a levandule

Diokleciánův palác láká turisty z celého světa

Ostrovy Pakleni - ráj nudistů a snílků

Plitvice: kudy cválal Vinnetou

Korčula: Marko Polo i vysoké ceny

Rovinj ispiroval i Julese Verna

Dubrovník: nikdy na kolenou

Krk přitahuje každé léto statisíce Čechů

Na ostrově Cres v létě neprší

Chorvatsko - horký tip Lonely Planet

Rostou nejenom ceny, ale také prestiž Chorvatska ve světě. Vydavatel známých průvodců Lonely Planet ho nedávno prohlásil za nejžádanější cíl dovolených pro rok 2005, objevilo se také mezi tipy na léto prestižního amerického deníku New York Times.

Ani přes rostoucí ceny však obyvatelé Česka na Chorvatsko nezanevřeli. Už nám zde nepřezdívají "paštikáři" jako ještě nedávno, začínáme se řadit mezi turisty, kteří si chtějí dovolenou užít bez vaření a škudlení. Za první republiky prý tady zdomácněla slovní hříčka: "Mít se jako Čech." Chorvati na ni zapomněli a trvalo několik desetiletí, než ji začali opatrně používat.

Letošní léto ještě ani pořádně nezačalo, ale už nyní lze Čechy a Moravany potkat na dálnici mezi Záhřebem a Zadarem, v národním parku Paklenica, v marině v Betině, odkud lodě vyrážejí na ostrovy Kornati.

Naši lidé zde mají pověst neposedných turistů. Neuspokojí je pouhé ležení na slunci, cvičí na pláži, navštěvují národní parky, i v letním vedru chodí na výšlapy do hor, nevynechají žádnou rozhlednu a pamětihodnost. Mají rádi aktivní dovolenou. Jezdí na kolech, na raftech a pomalu propadají plachtění.

"Deset až patnáct procent mých klientů jsou Češi. Málokdo z nich má kormidelnické zkoušky a je pro vás drahé zaplatit kromě pronájmu lodi i někoho, kdo umí loď obsluhovat. Proto nemám tolik vašich turistů," říká Marco Husinec, majitel společnosti pronajímající na Jadranu lodě a vodní skútry. O ty však máme podle Marka velký zájem.

Chorvatsko je jednou z mála zemí, kam obyvatelé Česka míří individuálně, bez asistence cestovních kanceláří. Až tři čtvrtiny návštěvníků jezdí ke starým známým, dají na něčí doporučení, další si ubytování hledají na internetu.

Navíc vyrazit k Jadranu je jednoduché. V Chorvatsku se lze lámaně domluvit, stačí si sbalit občanský průkaz - umožňuje to mezistátní dohoda - a vybavit se eury. Všude je akceptují, na benzinových pumpách, v restauracích i v některých obchodech.

Aktuální ceny dálničních poplatků na jednotlivých úsecích placených chorvatských dálnic

Krapina-Záhřeb 10 kun

Záhřeb-Karlovac 16 kun

Karlovac-Bosiljevo 13 kun

Bosiljevo-Zadar 59 kun

 Zadar-Pirovac (Šibenik) 21 kun

Vrpolje-Dugopolje 17 kun

Jedna chorvatská kuna má hodnotu přibližně čtyř korun.

Přibude dálnice

Od letoška se nám navíc moře díky nové dálnici přiblížilo a cesta na Jadran je rychlejší. Chorvaté nyní dokončují poslední kousky dálnice mezi Záhřebem a Zadarem. Do konce června by měl být otevřen úsek v oblasti pohoří Male Kapely, jemuž je nyní se třeba vyhnout po 13kilometrové objížďce po horských silnicích. Zprovozněn bude i poslední část dálnice z Pirovacu do Šibeniku směrem na Split.

Už nyní se lze dostat ze Záhřebu za tři hodiny k moři do Zadaru, poplatky v této části dálnice vyjdou zhruba na 400 korun a je to klidná cesta bez serpentin a supícího náklaďáku před vámi.

Dalším zpříjemněním cesty na jih Chorvatska je také dočasné zrušení vízové povinnosti s Bosnou a Hercegovinou. Tento stát totiž čeští turisté využívají jako tranzitní území právě při cestě do jižního Chorvatska. Víza nejsou potřeba do 31. října.

** Nezapomeňte, že od loňského srpna zde platí úplný zákaz pití alkoholu před jízdou a Chorvatsko zrušilo povolených 0,5 promile alkoholu.

*** Při cestě k chorvatskému pobřeží mějte rozsvícená světla. Chorvatsko totiž předepisuje všem motoristům nepřetržitě používat zapnutá potkávací světla.

Chorvatské novinky

Chorvaté nyní finišují s posledními přípravami na léto. Hotely v Dubrovníku, v Jelse na ostrově Hvar, v Záhřebu, Šibeniku mají nové modernější tváře a více hvězdiček. V okolí Ninu, města chorvatských králů, vyrůstají nové apartmány.

Dubrovník turistům nabídne repliku dubrovnické galéry, do níž se vejde 200 cestujících. Do zátoky Redagara na ostrově Krk můžete od letoška i se svými domácími mazlíčky, pláž je k tomu určená. Na crikvenickovinodolské riviéře se buduje 160kilometrová turistická stezka pro pěší turisty.

Ostrov Murter mohou návštěvníci od letošní sezony objíždět na kole. "Stezky si našli sami turisté, jsou to dávno zapomenuté cesty, po kterých kdysi chodili zemědělci," říká Ines Ljubičová z turistického sdružení v Šibeniku.

Na Ugljanu se buduje první jachtařský přístav na ostrově a měl by být do příštího léta dokončen.

Češi zůstávají Jadranu věrní už mnoho desítek let. Na ostrov Krk jezdili už před první světovou válkou, stavěli první hotely, například ten v Dubrovníku se jmenoval Praha, mířily sem naše vlaky. Jadran se vám dostal pod kůži, říkají starší Chorvaté.   
 

Dubrovník je jednoznačně chorvatskou perlou. Jeho historická část je zapsána na seznamu UNESCO.

Dominantou Stradunu je jedenatřicet metrů vysoká zvonice z roku 1444.

Do opevněného města vedou pouze dva hlavní přístupy, dvě brány- Pilská brána (Vrata od Pila) a Pločská brána (Vrata od Ploča).

Velká Onofriova kašna - poslední bod dvanáct kilometrů dlouhého vodovodu z roku 1438 jasně dokazuje, jak moderním a pokrokovým městem Dubrovník byl.

Před chrámem sv. Blažeje stojí socha rytíře Orlanda (Rolanda). Byla postavena v roce 1418 a stala se symbolem Dubrovníku – svobodného městského státu. Pod sochou na podstavci je vyryta délka pravého Rolandova předloktí – přesně 51,5 centimetru. Každý si mohl snadno přeměřit, jestli mu trhovec prodal správnou míru.

Čtrnáct ostrovů národního parku Brijuni se rozkládá, včetně moře, na území o rozloze čtyřiatřiceti kilometrů čtverečních. Malý a Velký Brijun už jsou zpřístupněny turistům.

Chorvatský Hvar je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů celého světa.

JEZERNÍ KASKÁDA. Součást parku tvoří 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou v délce sedmi kilometrů a spojených 92 vodopády a kaskádami.

Plitvická jezera lákají filmaře, kteří hledají nedotčenou přírodu.

OSTROVY VELKÉHO TICHA. Kdo má rád klidnou dovolenou, měl by zamířit na Pakleni.

Jupiterův chrám v Dikleciánově paláci ve Splitu

Katedrála sv. Dominia v Diokleciánově paláci ve Splitu

Peristyl je křižovatkou dvou hlavních tepen paláce: ulic cardo a decumanus. Odtud prý vedla cesta do komnat imperátora.

Zlatá brána Diokleciánova paláce

Socha sv. Řehoře

Náměstí u Diokleciánova paláce ve Splitu

Oblast Konavle je bohem, ale i lidmi zapomenutá krajina. Z jedné strany ji omývá moře, z druhé hory oddělují Chorvatsko od Bosny.

Jednou ze zastávek je i poklidná vesnička Molunat u moře, kde je možné se vykoupat

Hvar, Františkánský klášter

Hvar, promenáda

NA DOSAH RUKY. Tak tohle je Pločice, kde lze strávit dovolenou jako na opuštěném ostrově, jen chytat ryby a odpočívat.

Zlatni rat je považovaný za nejkrásnější pláž v Chorvatsku. Je 800 metrů dlouhá a příkře se svažuje do moře.

BOL. Kouzelné městečko, kam jezdí tisíce turistů především kvůli slavné pláži Zlatni rat. Proslavilo ho také místní víno Bolski plavac, které lze ochutnat ve velké vinotéce na promenádě.

DRAČÍ JESKYNĚ. V Murvici, malé vesnici několik kilometrů za Bolem, můžete nahlédnout pod pokličku místního tajemství a vydat se nahoru do hor k Dračí jeskyni, kde nedaleko kláštera sídlil poustevník a zůstalo zde mnoho tajemných skalních reliéfů.

SELCE. Malé městečko s kostelíkem na Brači.

SUMARTIN. Malé ospalé městečko, kam přijíždí trajekt z Makarské. Turisté zde mohou navštívit kostel se zahradou spojený s františkánským klášterem, kde dodnes žijí dva mniši.

Maják Punta Bianka leží na nejsevernějším výběžku ostrova a turisté si ho mohou pronajímat

Tak tady začíná národní park Telaščica, na obrovských jachtách sem každý den přijíždějí turisté, ale i světové celebrity

Naturistický kemp leží na ostrůvku Koversada, který je prakticky celý porostlý lesem.

Naturistický kemp Koversada v Chorvatsku: nechce-li se vám na ostrůvek Koversada plavat, lze využít úzký most.

Naturistický kemp Koversada v Chorvatsku: máte-li raději pevnou střechu nad hlavou, bungalovy na pevnině jsou tou správnou volbou.

Na pláži u naturistického kempu na západním břehu Istrijského poloostrova v Chorvatsku

Naturisté s míčem na pláži

Naturisté na procházce s kočárkem v kempu

V naturistickém kempu u stanu

Trogir, město pod ochranou UNESCO. Věž věž katedrály.

Pohled z "kuly" (obranné věže) na hlavní promenádu s palmami ("riva") a přístaviště v Trogiru.

Obranná věž ("kula"). Součást pevnosti s vlající chorvatskou vlajkou.

Kostelík v Primoštěnu

Plachetnice v souostroví Kornati

Ostrůvek v souostroví Kornati - jeden z chorvatských národních parků

Pohled na čtyři rabské věže z moře v pozdním odpoledni

Rabský přístav, který je v hluboké zátoce mezi starou a novou částí města

Pláž Brela poblíž Makarské

Jaderské moře mezi pevninou a ostrovem Brač

Biokovo 700 m n.m. - pohled na pobřeží (osada Baška Voda) a ostrov Brač

Zlatny rat (Zlatý roh), jak zní chorvatský název pro nejproslavenější pláž Chorvatska, se nachází na dalmatinském ostrově Brač. Písek je zde nesmírně jemný a příjemný na ležení i chození.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...