Když vás na dovolené v Chorvatsku a Bulharsku potkají problémy, třeba se vám ztratí někdo blízký, můžete se i letos obrátit na české policisty, kteří tam slouží. | foto: Profimedia.cz

Okradli vás u moře, ztratila se vám manželka? Volejte české policisty

  • 8
I letos mohou čeští turisté od počátku července až do poloviny září potkat v Chorvatsku a v Bulharsku české policisty, kteří slouží ve smíšených hlídkách se zahraničními kolegy. Ti v oblíbených prázdninových destinacích pomáhají českým turistům s řešením závažných událostí.

„Policisté slouží ve třech destinacích Omiš, Šibenik a Burgas, nicméně v případě potřeby pomohou turistům v jiných přímořských oblastech, ale také ve vnitrozemí,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Čechům na dovolené mohou policisté pomoci například s řešením dopravních nehod nebo s pátráním po některém z členů rodiny. Asistují také při komunikaci se zahraničními úřady nebo v případě, že turista je okraden nebo přijde o doklady.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů, následují Slovensko a Itálie. Loni do Chorvatska vyjelo 828 000 Čechů, na delší pobyt do zahraničí celkem 4,28 milionu českých turistů. Převážná většina cest byla po Evropě.

Volejte ve dne v noci

Kontakty na české policisty

sloužící v zahraničí

Omiš (Chorvatsko) 00 385 957 583 106, 00 385 955 693 395

Šibenik (Chorvatsko) 00 385 977 003 416, 00 385 998 502 878

Burgas (Bulharsko) 00 359 886 564 768

Zdroj: Policejní prezidium ČR

Možná nevíte, že čeští policisté jsou v turistických přímořských oblastech ve službě 24 hodin denně. Kromě pravidelných osmihodinových ranních a odpoledních směn slouží také noční pohotovost.

„Na telefonu jsme neustále, takže pokud nás potřebuje někdo z našich občanů třeba i večer, v noci nebo v brzkých ranních hodinách, může si po telefonu vyžádat naši asistenci z jakékoliv části země, třeba z vnitrozemí,“ vysvětluje jeden z nejdéle sloužících českých policistů v Chorvatsku Darko Stankovič.

Telefonní čísla českých policistů v zahraničí jsou také předávána na operační službu chorvatské a bulharské policie, takže i v případě, že je turista nezná, může být jeho hovor odkudkoli přepojen.

Smíšené česko-chorvatské hlídky působí na plážích, promenádách i ve městech. Na...
„Žádný dotaz nevnímám jako banální,“ říká český policista v Chorvatsku Darko...

Policisté v přímořských destinacích pomáhají řešit českým a slovenským turistům potíže, ale také rádi poradí nebo třeba přeloží letáček.

Dovolená se může změnit v tragédii

Čeští policisté kromě dopravních nehod a krádeží také bohužel řeší případy, kdy dochází ke zranění nebo dokonce úmrtí našich turistů. Darko Stankovič upozorňuje například na to, že naši lidé mnohdy zbytečně podcení situaci a třeba na túry do hor se vydávají nedostatečně vybavení.

„Nevybavenost, menší fyzická zdatnost, podcenění velkých veder – to je někdy doslova vražedná kombinace,“ dodává český policista sloužící v Chorvatsku. Doporučuje také opatrnost v případě i na první pohled tak pohodové záležitosti, jako je koupání.

Ostrovy a ostrůvky často lákají k návštěvě, ale i trénovaného plavce může moře zaskočit.

Zejména starší lidé nebo děti by měli v těch nejrozpálenějších denních hodinách pobývat ve stínu, pro netrénované tělo může být velký šok jen rozdíl mezi teplotou vody a sluncem vyhřátého vzduchu.

Více o zkušenostech českého policisty v Chorvatsku si přečtěte ZDE.


Darko Stankovič také varuje před nezodpovědným hazardováním s životem, když se třeba turista rozhodne plavat na ostrov, který je sice na dohled, ale ve skutečnosti může být vzdálen i několik kilometrů.

K tomu, aby nepřeceňovali své síly, vyzval české turisty nedávno také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jen v Chorvatsku podle něj každoročně zemře asi deset Čechů kvůli nezvládnutí situace, do níž se sami dostali neuváženým rozhodnutím.

,