Chorvatskem na kole - proč ne?

Cyklistika se definitivně stala jednou z variant, jak strávit v Chorvatsku dovolenou. Stačí šlápnout do pedálů a vyrazit. Zdaleka však nelze jezdit všude. Vhodné terény nabízí Istrie a některé ostrovy. Na těch kvarnerských (Cres, Krk, Rab a Lošinj) se dokonce pořádají závody.

Cyklistika se definitivně stala jednou z variant, jak strávit v Chorvatsku dovolenou. Stačí šlápnout do pedálů a vyrazit. Zdaleka však nelze jezdit všude. Vhodné terény nabízí Istrie a některé ostrovy. Na těch kvarnerských (Cres, Krk, Rab a Lošinj) se dokonce pořádají závody.

Istrie je kolu zaslíbená krajina
Podél pobřeží jsou většinou stezky nenáročné, kde není potřeba zdolávat vysoká převýšení. Na cyklistickou túru dlouhou třicet či čtyřicet kilometrů může vyrazit celá rodina. Jednoduché terény dovolující odpočinkovou jízdu nabízí například okolí města Rovinj. Přírodní park Zlatni rt na jihu od Rovinje je protkán kilometry upravených stezek.

Stejně tak dobře si lze užít kola podél Limského fjordu u Vrsaru. Na cestě k němu se můžete zastavit u jeskyně svatého Romualda, kde se natáčela jedna z "mayovek".

O tom, že je Istrie hodně hornatá a tudíž ideální pro horské kolo, se člověk přesvědčí, až když opustí přímořskou rovinu a vyrazí do turisty neprobádaného vnitrozemí. Tady se můžete pustit po šotolinových stezkách vysoko do kopců nebo po rozbitých asfaltkách objíždět vesnice a středověká městečka. Protože je Istrie hodně zelená a hustě osídlená, vždycky naleznete možnost, kam se schovat před neúprosnými slunečními paprsky, a místo, kde si v horkém dnu koupit něco k pití.

Nezapomínejte však na cyklistické pravidlo číslo jedna: DOSTATEK VODY! "Prosím, připomeňte vašim čtenářům, ať se zásobí vodou. Na Cresu je málo vesnic a městeček. Jedinou vodou podél cest jsou jezírka zvané lokvy, z nichž pijou pouze ovce," říká turistický průvodce Djanino Sučič, který upozorňuje, že většina stezek na Cresu je vhodná spíše pro pěší.

Drsnější podmínky na kvarnerských ostrovech
Ale jinak je tomu na kvarnerských ostrovech. Alespoň o Cresu to neplatí. Českými turisty méně navštěvovaný ostrov má jedinou hlavní silnici, která vede po cely jeho délce až na ostrov Lošinj.

 Vyhnout se této úzké a nerovné dopravní tepně je docela rozumné. Bezpečí, daleko od rušného provozu a temperamentních chorvatských řidičů, vám zaručí prašné cesty, které vedou například z města Cres podél pobřeží do vesniček Valun, Pernat a Lubenice. Také některé turistické stezky v Ekocentru Beli na severní straně ostrova Cresu jsou přístupné horským cyklistům.

Mnohem příjemnější, co se cyklistiky týče, je ostrov Krk. Vnitrozemské, méně frekventované stezky a cesty mají převýšení do 260 metrů nad mořem. Najezdit se po nich dá za den i sto kilometrů.

Hitem pro cyklisty se v poslední době stávají málo osídlené dalmatské ostrovy. Na Korčule, Brači, Hvaru, Pelješci naleznete mimo rekreační oblasti dostatek náročných cest.

Přivézt si svoje kolo nebo si ho půjčit?
Otázkou zůstává, zdali se s kolem vláčet stovky kilometrů, anebo si ho vypůjčit až na místě. To je možné pochopitelně téměř ve všech turistických střediscích. Ale pokud na něm máte strávit celý týden, pak se první varianta jeví jako mnohem rozumnější.

Vzhledem k terénu jsou vhodnější horská kola, lze na nich vyrazit i do náročnějších oblastí. Snad "nejtvrdším oříškem" na Istrii je pohoří Čičarija, to je skutečně jen pro zdatné "mountain jezdce". Ten nejtěžší terén se v Chorvatsku skrývá mimo pobřežní oblasti, ve vnitrozemí, v pohořích Gorski kotar a Velebit.

Silniční kolo je dobré leda tak na silnice, na nichž se zejména v sezoně stává cyklistika rizikovým sportem. Pokud přesto chcete vyjet na silničních kolech, přijeďte rozhodně před sezonou, kdy vás nebudou auta tolik ohrožovat.

MŮŽE SE HODIT

Tipy
Výborně zpracované informace o jednotlivých trasách na Istrii včetně délky, převýšení, map, přehledu toho, co lze na cestě potkat, jsou k dispozici na:
www.istra.com/zupan/eng/bike.html

Pro oblast Istrie a Kvarneru je možné získat na místě v informačních centrech přehledné mapy "Istra Bike" a "Na kole po Kvarneru".

Kolik to stojí
Vypůjčení kola na hodinu stojí přibližně 20 Kn, na celý den 80-100 Kn.

Jak se tam dostat
Kolo si můžete přivézt nebo se obrátit na některou z cestovních kanceláří, která tento typ dovolené organizuje.

Další informace například na:
 www.top.cz/loudatour

 www.ck-trip.cz

www.sportaktiv.cz

www.geotour.cz

Ideální pro cyklistiku je vnitrozemí Istrie.