Chopok: skvělé lyžování v nealpské Evropě

  • 31
Slovenský Chopok je hora, která díky svým parametrům nabízí unikátní lyžování v celé nealpské Evropě. Není divu, že se o ni zajímali různí investoři i z takových zemí, jako je Francie. Zatím však žádný silný strategický partner do zdejších hor nepřišel, takže lyžařský potenciál Chopku je doposud z velké míry nevyužitý.

Přes to všechno je Chopok, respektive Jasná, největším lyžařským střediskem na východ od Alp.

Kdo si pamatuje Chopok z dob Československa, bude dnes dost překvapen. Staré lanovky vedoucí na vrchol jak z jihu, tak ze severu kopce již nefungují, a tak ani neexistuje možnost vybrat si, na které straně areálu chcete lyžovat. Po pádu železné opony se vytvořila na Chopku hranice lyžařská.

A stejně jako železná opona rozdělovala dva odlišné světy, i za hranicemi lyžařské bariéry naleznete na každé straně úplně něco jiného.

Sever Chopku = západ Evropy

Šťastnější ze dvou polovin kopce je ta severní. Veškeré porevoluční investice totiž směřovaly z devadesáti procent právě sem. Vyrostly tu nové moderní lanovky, svahy jsou pravidelně zasněžovány, sjezdovky upravuje celý vozový park moderních strojů.

Jasná, jak zní správně název areálu, je plnohodnotné moderní lyžařské středisko na evropské úrovni. Narazíte tam například i na šestisedačkovou lanovku s ochranným krytem, která byla největší investicí loňského roku.

Jih Chopku = východ Evropy

Smutnější a značně zanedbávanou polovinou je ta jižní. Jednu dobu byl areál obhospodařován jedinou postarší rolbou, která samozřejmě nestíhala. Vleky a lanovky chátraly, počet sedaček zavěšených na laně tamní lanovky radikálně klesl, takže úměrně narostla čekací doba, sjezdovky zarůstaly.

Nefungoval ani kdysi slavný hotel Kosodrevina, nejvýše položený hotel na území někdejšího Československa. Středisko začínalo lákat spíše dobrodruhy a milovníky divočiny, kterým neupravené tratě a opuštěnost střediska dělaly radost.

Skutečně, atmosféra pro lyžování to nebyla tak úplně nezajímavá, ne všude má lyžař možnost přenést se o pár desítek let zpět. Jediným světlým prvkem jižní části byla Kamenná chata, která si zachovala svou atmosféru i širokou nabídku za rozumné ceny. Vzhledem k její nedostupnosti na hřebenu Nízkých Tater však je útočištěm spíše pro skialpinisty a horolezce.

Lyžovali jste někdy na Slovensku? Jak jste byli spokojeni? Podělte se o svůj názor na lyžování na Slovensku s ostatními čtenáři v diskuzi.

Blýská se na časy?

Tato situace se však snad brzy zvrátí, a to možná již v následující sezoně. Projekt nových lanovek počítá s opětovným propojením dvou nešťastně oddělených siamských dvojčat, a pokud k tomu dojde, je na co se těšit. Pakliže ze dvou již dnes zajímavých areálů vznikne jeden kompaktní, středisko poskočí vpřed ne o jeden, ale o dobrých deset kroků. A svými parametry se bude moci měřit s některými zahraničními.

A třeba se dostane na úroveň severní části Chopku, kde to v zimě prostě žije. V Jasné probíhá nejedna zajímavá sportovní akce. Například 25. a 26. února se můžete vydat na Redbull Snowthrill Qualifications on Jasná (bývalý Jasnadrenalin), tedy mezinárodní setkání nejlepších freeskierů. Ti všem přihlížejícím předvedou, jak dnes vypadá lyžování na samé hranici lidských možností.

Od 12. do 19. února se koná další z akcí: Redbull King of Kitewing. Jde o setkání nejlepších Kitewing jezdců, vyznavačů jízdy na lyžích s plachtou podobnou té windsurfingové. Borci hnáni větrem jezdí, skáčou, až létají - nejdelší doposud uskutečněný skok měřil více než půl kilometru.

Třeba velký skok brzy udělá i jižní strana Chopku.

Vyplatí se jet na lyže do českých, nebo slovenských hor? Nebo je lepší zamířit rovnou do Alp? Zúčastněte se diskuze a ankety - ZDE.

 

Chopok je druhým nejvyšším vrcholem v hlavním hřebeni Nízkých Tater, měří 2024 metrů. Vyšší tu je jen Ďumbier.

Na Chopku je na výběr z několika lanovek a vleků, sjezdovky tu měří celkem 28 kilometrů.

Kabinková lanovka z Otupného končí pod vrcholem Dereše, sousedícího s Chopkem.