Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chomutov - taková jiná zoo

  13:48aktualizováno  13:48
Medvědi tu v zimě přespávají v brlozích, mývalové na vás pokukují z korun desetimetrových bříz a hlasitá kolonie kormoránů tu vyvádí mladé, ale ryby loví v okolních říčkách a rybnících. To je chomutovský Podkrušnohorský zoopark, taková jiná zoologická. Kde je největší zoologická zahrada v České republice? V Praze, Hradci Králové, Liberci? Ne, právě tady, v Chomutově. Je to ale jiná zoologická, než si představujete. Nepotkáte tu slony, žirafy, nosorožce, ani lvy. "S exotickými zvířaty se tu nesetkáte, ale zjistíte, že i přímo ve vašem okolí, v místech, která důvěrně znáte, žijí tvorové, kteří jsou pro vás ještě dnes zahaleni rouškou tajemství," uvádí o chomutovské zahradě její ředitel Přemysl Rabas.

"Dozvíte se u nás, že v Evropě žijí také tuleni, antilopy sajgy, nebo opice magoti nebo pižmoni." Chomutovská zoologická je totiž jediná česká zahrada, která se specializuje na evropskou faunu. A protože je dostatečně rozsáhlá, mají tu zvířata tak velké výběhy, že si zde mohou připadat jako ve volné přírodě, a ne jako ve vězení. A podle toho se také chovají. Medvědi si vyhrabali v červené hlíně svého výběhu celá opevnění a v hlubokých doupatech tu přespávají zimu. "Občas se uprostřed zimy probudí, a pak tu pobíhají k výběhu a shání něco k snědku," vypráví pracovník zoo Martin Šíl.

Ve svahu je malý kousek ohrazený kůly a drátem. "Tam si udělal hnízdo bláznivý ledňáček. Museli jsme to ohradit, aby mu ho medvědi nezničili," říká Šíl a dodává s úsměvem, že ledňáčka nechovají, že ten je tu místní. Ledňáček není zdaleka jediný. V rybníku v medvědíně se zabydlely kachny, nedaleko sídlí "místní" kormoráni, jejichž rozsáhlá kolonie, kde v hnízdech vyvádí mladé, zcela ovládla nedaleké jezírko. V klidu a bez problémů tu ale přebývají vedle plameňáků z Francie a Španělska.

Ve velkém výběhu žije i skupina makaků magotů, jediných evropských opic, které žijí na gibraltarském výběžku a jež se rozšířily i v jižním Španělsku. Tyto opice se tady v Chomutově už také cítí jako doma. "Nevadí jim dokonce ani zima, ani sníh, a tak se návštěvníkům může občas stát, že uvidí dovádět opice na sněhu," uvádí Šíl.

Téměř přírodní podmínky jsou sice velmi příjemné pro zvířata, ale pro návštěvníky mají jednu nevýhodu. Nemusí totiž některá zvířata vůbec vidět. Tak to ale v přírodě prostě bývá, a jak praví staré myslivecké přísloví: "Než uvidíte vlka, tak on vás předtím uvidí nejméně desetkrát." Například takoví bobři, kteří mají vyhrabány své nory v potoce vtékajícím do medvědína, prostě moc nevylézají. "Jsou to převážně noční zvířata a přes den se objevují venku jen zřídka," říká Šíl. Také vedlejší mývali odpočívají na noc. V desetimetrové výšce korun stromů ve svém výběhu vypadají jen jako chlupaté koule. Když ale chvíli postojíte, jedna z těch koulí se pohne a objeví se zvědavé mývalí oči a celá produkce je ukončena výstavním zívnutím. Pak se spí dál.

Mnoho zvířat však reaguje zcela opačně. Takový párek svišťů stepních přiběhne ke každému návštěvníkovi, který se u jejich klece objeví. To samé platí o o místních tuleních kuželozubých, kteří už dnes žijí jen na dvou místech na Baltu. Zdejšímu párku se nedávno narodila malá tulení dáma, která je miláčkem zdejších dětských návštěvníků. Na zdejších ponících si mohou malí návštěvníci o víkendech i zajezdit. V rámci zoo funguje i statek, v němž se chovají už pomalu mizející formy domácích zvířat. Obří černé chlupaté prase "mangalice", vodní buvoli, krásný bílý starouherský stepní skot s mohutnými rohy, pratuři nebo ovce cápové s rohy nejen dlouhými, ale i stočenými do vrtule, to je jen část zvířat, které tu můžete vidět. Pokud se vám tady zalíbí, můžete na statku dokonce i pár dní bydlet. Ale to není všechno.

K chomutovské zoo patří i safari. Velký terénní ford vás proveze obřím výběhem, kde můžete takřka ve volné přírodě vidět největší vzácnost zdejší zoo, stádo jediné evropské antilopy sajgy tatarské, ale i zubry, divoké koně, jeleny, muflony a další zvířata. V Chomutově mají prostě takovou zvláštní zoo. Takovou, kterou těžko jinde najdete.

Může se hodit
KDE ZOO NAJÍT: Zoopark najdete poměrně lehce, leží na západním okraji Chomutova, vedle výpadovky směrem na německý Chemnitz. Je poměrně dobře značen, jen poslední odbočku lze při troše nepozornosti přehlédnout.

PROHLÍDKY: Zoo má otevřeno každý den od devíti do šesti, v zimě do čtyř hodin. Prohlídka safari se koná jednou denně ve všední den a třikrát denně o víkendech. Je však lepší si místo rezervovat předem, i proto, že někdy bývají kvůli rozmoklé půdě jízdy zrušeny.

DALŠÍ INFORMACE: vám rádi podají na telefonu 0396/ 27 467, nebo na e-mailu: zoopark@iba.cz
Vodního buvola můžete také v chomutovské zoo potkat.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz