Cheopsova pyramida je zase přístupná

- Po 14 měsících restaurátorských prací dnes egyptské úřady znovu otevřely pro veřejnost Velkou pyramidu v Gíze známou také pod názvem Cheopsova. Zároveň s pyramidou byly při ceremoniálu, jehož se zúčastnil ministr kultury Farúk Husní, zpřístupněny tři hrobky a chrám postavený u Velké sfingy.
Cheopsova pyramida vysoká nyní 137 metrů bude mít poprvé omezený počet návštěvníků. Denně do ní bude moci vstoupit pouze 300 lidí. "Chceme, aby si svět uvědomil, že o své památky pečujeme, ale že je také musíme chránit. Omezili jsme provoz, abychom zachránili tuto krásnou památku, jež je s námi skoro 5000 let," řekl ministr.
Pře zahájením restaurátorských prací zvyšoval dech tisíců návštěvníků vlhkost vnitřního prostředí až na 80 procent. Do interiéru byl proto zabudován nový větrací systém, čímž by se měl zvýšit přístup vzduchu z vnějšku. Dělníci z vnitřních stěn seškrábali třícentimetrovou vrstvu soli usazenou z výparů lidského dechu.
Otevření pyramidy, hrobů i chrámu je součást příprav, jež zahájili správci planiny u Gízy před oslavami konce tisíciletí.
Tři zpřístupněné hrobky patří vysokým hodnostářům z královských dvorů z období čtvrté až šesté dynastie (2575 až 2150 př. n. l.), kteří si přáli být pohřbeni poblíž faraona Cheopse.
Velká sfinga dlouhá více než 73 metrů a stará 4500 let byla po deseti letech záchranných prací znovu odhalena loni. Do chrámu postaveného proti ní přinášeli poutníci pravidelně oběti. Je zde jedna kaple, kde se obětovalo vycházejícímu slunci. Nedaleko byla postavena další pro rituály spojené se zapadajícím sluncem. Právě toto místo považují Egypťané za symbolické pro oslavy konce druhého a začátku třetího tisíciletí

Pyramida v podvečer.

Typický pohled na pyramidu s čistě modrým nebem v pozadí.

Egyptské pyramidy lákají turisty.