Cheb aneb procházka po číslech popisných

-
Ve Špalíčku prý straší. Alespoň to tvrdí jedna z místních pověstí. A kde že je Špalíček? V jednom západočeském městě, které byste neměli minout, než vyjede "z mapy" republiky. Řeč je o Chebu.
Tomuto kdysi císařskému městu na úpatí Krušných hor vévodí hrázděné renesanční a barokní kupecké domy. Těm nejhezčím jedenácti, které stojí seskupené uprostřed náměstí pojmenovaném po králi Jiřím z Poděbrad, se říká Špalíček.
Jejich vysoké půdy se střešními okénky sloužily dříve jako kramářské sklady. Až se jim budete obdivovat, udělejte pomyslné kolečko kolem celého náměstí - pod různými čísly popisnými tu totiž najdete celou sbírku unikátní architektury.
Gotický Schirndingerův dům čp.508 má krásný stupňovitý štít, pozdně gotický Gablerův dům čp.507 zase rokokové průčelí. Pachelblův dům čp.492 je význačný nejen svým stářím (písemná zmínka o něm je už z roku 1390), ale hlavně tím, že v něm byl roku 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. Bylo to 25. února a místo činu si můžete dokonce prohlédnout - dnes jsou v domě totiž expozice Chebského muzea.
Kvůli skonu Valdštejna se do Chebu na konci 18. století vypravil i Fridrich Schiller - ke psaní svého dramatu si vybral někdejší hostinec U zlatého jelena čp.17. O dům dál v čp.16 se nachází krásná barokní radnice, která dnes hostí Galerii výtvarného umění se stálou expozicí českého umění 19. a 20. století.
Naproti radnici stojí dům Na ostrém rohu, ozdobený erbem Junckerů. U této bohaté chebské rodiny býval na noc král Jiří z Poděbrad, když sem v letech 1459-1461 jezdil na diplomatické návštěvy.
V domě U Černého medvěda čp.32 se scházel nezávislý egerský parlament, který byl rozpuštěn za Marie Terezie. Předtím tu byla zřízena první poštovní stanice a právě odtud vycházely i první chebské noviny.
Čp.33 nese jméno Grünerův dům nazvaný podle jistého magistrátního rady, který tu prý byl vídán s Johannem Wolfgangem Goethem.