Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete napsat Bohu? Adresa zní: Jeruzalém

  12:35aktualizováno  12:35
S příchodem Vánoc není nutné obracet se pouze na Ježíška. Prostřednictvím Izraelské pošty je možné napsat dopis také samotnému Bohu. O jeho doručení se v Jeruzalémě jednou za rok postarají rabíni u Zdi nářků. Stejně jako minulé úterý.

Pošta Bohu v Jeruzalémě u Zdi nářků - Vrchní rabín Zdi nářků a šéf izraelské pošty | foto: Břetislav Tureček, ČRo1-Radiožurnál

"Cítím to jako své poslání vůči celému světu. Hlavně vůči těm, kteří sem dali tyto lístečky, abychom je vložili mezi kameny," říká vrchní rabín Západní zdi neboli Zdi nářků Šmuel Rabinovitz. Právě jeho slavná zeď totiž hraje v celé operaci klíčovou roli.

"Toto je duchovní centrum židovského lidu a skrze toto místo procházejí všechny modlitby z celého světa. Všem, kteří sem vložili tyto lístečky, přeji, aby Bůh jejich modlitby vyslyšel," dodal rabín.

Nabízí se samozřejmě otázka, jestli přes tohle posvátné místo Židů mohou posílat svá přání také křesťané nebo muslimové. Rabín Rabinovitz je na takový dotaz uprostřed desítek přítomných novinářů dobře připravený.

"Toto místo je jak pro Židy, tak pro Nežidy," zdůrazňuje. "Král Šalamoun pravil, že každá modlitba bude na tomto místě přijata. Každý, kdo věří ve Stvořitele, může věřit v důležitost tohoto místa. A já doufám, že jeho modlitby budou přijaty."

Pošta Bohu v Jeruzalémě

Rabín Šmuel Rabinovitz ukládá dopisy

Ztracený ženich, nemocná matka…

Jenže při vší úctě k náboženským autoritám, tisíce dopisů sem přece jen musela dopravit instituce, která se umí postarat o praktickou stránku věci. Je to Izraelská pošta, osobně zastoupená generálním ředitelem podniku Avim Hochmanem.

"Ty dopisy přicházejí z celého světa – ze Spojených států, Evropy, Asie, Afriky," vysvětluje Avi Hochman. "Někteří lidé píší o velmi osobních věcech. Zrovna nedávno mě jedna slečna z jisté nebezpečné země pověřila, abych předal u Zdi nářků její vzkaz. V den svatby jí zmizel ženich a ona Boha prosí, aby se ten muž zase našel. Moc ho totiž miluje."

Cyničtí reportéři s mikrofony, fotoaparáty a kamerami se mezitím perou, aby u toho byli co nejblíže. Poštovní zřízenci vyndávají dopisy z krabic, navrchu je zrovna smutný vzkaz od zoufalé osmatřicetileté matky z Rostova na Donu. Jmenuje se Naděžda, označuje se za služebnici Boží a sama se stará o šestnáctiletého syna i svou těžce nemocnou matku. Pomůže jí Všemohoucí?

Pošta Bohu v Jeruzalémě

Milý Bože, píše Ti Tvá služebnice Naděžda...

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

SOBOTA
V okolí Washingtonu rostou stanové tábory. Miliony Američanů chtějí vidět inauguraci prvního černošského prezidenta
Populární komisař Moulin skončil s natáčením, důvody prozradil ve svém životopisu
Čistič bot - profese, která v Turecku zatím nevymizela

NEDĚLE
Nejstarší lokomotiva na Slovensku má za sebou poslední jízdu
Ekonomická krize ovlivní Vánoce v Maďarsku - pod stromečkem prý bude dárkově zabalené nic
Rusalka v nezvyklém provedení


Audiozáznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz


"Doručíme každý dopis"

Pošta Bohu v Jeruzalémě u Zdi nářků

Západní zeď neboli Zeď nářků je v obležení Židů po celý rok

Rabín s ředitelem pošt dopisy obřadně pěchují mezi kamenné kvádry. Spáry ale nejsou bezedné - co vlastně bude s těmihle papíry potom? Ředitel Hochman s vážnou tváří vysvětluje: "Všechny dopisy a vzkazy se ze Zdi nářků později vybírají a ukládají se do zvláštního archivu na Olivové hoře. Tam už jich jsou pro Boha uschovány miliony."

Co si ale vlastně o lístečcích ve zdi myslí obyčejní židovští věřící? Funguje to? Muž, který se zrovna modlí pár metrů od nás, říká: "Někteří lidé mají za to, že je potřeba ve Zdi nářků nechat svůj vzkaz. Jiní se ale domnívají, že Bůh dokáže číst i přímo z naší duše. Přání a modlitby by ale rozhodně měly být upřímné. A pak už je jedno, jestli si je pouze myslíme, nebo je dáme na papír."

Boha je bezpochyby možné oslovit na tisíc způsobů. Poštovního ředitele se ale pro jistotu ptám, co má být na obálce, aby správnou cestu našla suplika odeslaná třeba z České republiky.

"Stačí napsat Izraelská pošta, Jeruzalém, Izrael. Dopis pro Boha dojde do speciálního oddělení, kde je shromažďujeme. A pak psaní doručíme."

Zápisník zahraničních zpravodajů

Autor: ČRo1-Radiožurnál


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz