Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete napsat Bohu? Adresa zní: Jeruzalém

  12:35aktualizováno  12:35
S příchodem Vánoc není nutné obracet se pouze na Ježíška. Prostřednictvím Izraelské pošty je možné napsat dopis také samotnému Bohu. O jeho doručení se v Jeruzalémě jednou za rok postarají rabíni u Zdi nářků. Stejně jako minulé úterý.

Pošta Bohu v Jeruzalémě u Zdi nářků - Vrchní rabín Zdi nářků a šéf izraelské pošty | foto: Břetislav Tureček, ČRo1-Radiožurnál

"Cítím to jako své poslání vůči celému světu. Hlavně vůči těm, kteří sem dali tyto lístečky, abychom je vložili mezi kameny," říká vrchní rabín Západní zdi neboli Zdi nářků Šmuel Rabinovitz. Právě jeho slavná zeď totiž hraje v celé operaci klíčovou roli.

"Toto je duchovní centrum židovského lidu a skrze toto místo procházejí všechny modlitby z celého světa. Všem, kteří sem vložili tyto lístečky, přeji, aby Bůh jejich modlitby vyslyšel," dodal rabín.

Nabízí se samozřejmě otázka, jestli přes tohle posvátné místo Židů mohou posílat svá přání také křesťané nebo muslimové. Rabín Rabinovitz je na takový dotaz uprostřed desítek přítomných novinářů dobře připravený.

"Toto místo je jak pro Židy, tak pro Nežidy," zdůrazňuje. "Král Šalamoun pravil, že každá modlitba bude na tomto místě přijata. Každý, kdo věří ve Stvořitele, může věřit v důležitost tohoto místa. A já doufám, že jeho modlitby budou přijaty."

Pošta Bohu v Jeruzalémě

Rabín Šmuel Rabinovitz ukládá dopisy

Ztracený ženich, nemocná matka…

Jenže při vší úctě k náboženským autoritám, tisíce dopisů sem přece jen musela dopravit instituce, která se umí postarat o praktickou stránku věci. Je to Izraelská pošta, osobně zastoupená generálním ředitelem podniku Avim Hochmanem.

"Ty dopisy přicházejí z celého světa – ze Spojených států, Evropy, Asie, Afriky," vysvětluje Avi Hochman. "Někteří lidé píší o velmi osobních věcech. Zrovna nedávno mě jedna slečna z jisté nebezpečné země pověřila, abych předal u Zdi nářků její vzkaz. V den svatby jí zmizel ženich a ona Boha prosí, aby se ten muž zase našel. Moc ho totiž miluje."

Cyničtí reportéři s mikrofony, fotoaparáty a kamerami se mezitím perou, aby u toho byli co nejblíže. Poštovní zřízenci vyndávají dopisy z krabic, navrchu je zrovna smutný vzkaz od zoufalé osmatřicetileté matky z Rostova na Donu. Jmenuje se Naděžda, označuje se za služebnici Boží a sama se stará o šestnáctiletého syna i svou těžce nemocnou matku. Pomůže jí Všemohoucí?

Pošta Bohu v Jeruzalémě

Milý Bože, píše Ti Tvá služebnice Naděžda...

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

SOBOTA
V okolí Washingtonu rostou stanové tábory. Miliony Američanů chtějí vidět inauguraci prvního černošského prezidenta
Populární komisař Moulin skončil s natáčením, důvody prozradil ve svém životopisu
Čistič bot - profese, která v Turecku zatím nevymizela

NEDĚLE
Nejstarší lokomotiva na Slovensku má za sebou poslední jízdu
Ekonomická krize ovlivní Vánoce v Maďarsku - pod stromečkem prý bude dárkově zabalené nic
Rusalka v nezvyklém provedení


Audiozáznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz


"Doručíme každý dopis"

Pošta Bohu v Jeruzalémě u Zdi nářků

Západní zeď neboli Zeď nářků je v obležení Židů po celý rok

Rabín s ředitelem pošt dopisy obřadně pěchují mezi kamenné kvádry. Spáry ale nejsou bezedné - co vlastně bude s těmihle papíry potom? Ředitel Hochman s vážnou tváří vysvětluje: "Všechny dopisy a vzkazy se ze Zdi nářků později vybírají a ukládají se do zvláštního archivu na Olivové hoře. Tam už jich jsou pro Boha uschovány miliony."

Co si ale vlastně o lístečcích ve zdi myslí obyčejní židovští věřící? Funguje to? Muž, který se zrovna modlí pár metrů od nás, říká: "Někteří lidé mají za to, že je potřeba ve Zdi nářků nechat svůj vzkaz. Jiní se ale domnívají, že Bůh dokáže číst i přímo z naší duše. Přání a modlitby by ale rozhodně měly být upřímné. A pak už je jedno, jestli si je pouze myslíme, nebo je dáme na papír."

Boha je bezpochyby možné oslovit na tisíc způsobů. Poštovního ředitele se ale pro jistotu ptám, co má být na obálce, aby správnou cestu našla suplika odeslaná třeba z České republiky.

"Stačí napsat Izraelská pošta, Jeruzalém, Izrael. Dopis pro Boha dojde do speciálního oddělení, kde je shromažďujeme. A pak psaní doručíme."

Zápisník zahraničních zpravodajů

Autor: ČRo1-RadiožurnálNejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Najdete na iDNES.cz