Chamonix: lyžařské středisko number one

  • 8
Co znamená Skandinávie pro běžkaře, to jsou Západní Alpy pro sjezdaře. A jejich středobodem je beze sporu francouzské Chamonix pod Mont Blankem. Kdo si tady chce užít, musí se změnit ve freeridera nebo skialpinistu. O známém sjezdu Bílým údolím - v článku.

Kdo si totiž představuje, že v Chamonix si zalyžuje na sjezdovkách jako ve Val dIsére, Tignes nebo la Plagne, bude zklamán. Tady si nenazuje lyžáky už v ubytovně, nepřipne lyže před domem a neodjede po sjezdovce.

Mezi jednotlivými areály bude přejíždět skibusem, mnohé sjezdovky jsou schované v lese, několik menších středisek v okolních svazích není pospojováno sjezdovkami ani lanovkami.

Převýšení od střediska (1035 metů nad mořem) k nejvyšší stanici lanovky na Midi (3842) až po vrchol Mont Blanku (4806) dává obrovské možnosti jízdy ve volném terénu. V zimě se sem jezdí za dlouhými prašanovými sjezdy ve stínu horských velikánů a na jaře a začátkem léta kvůli firnovým túrám.

Fotogalerii z Chamonix najdete ZDE.

Sjezd Bílým údolím
Symbolem lyžování v Chamonix je sjezd z Ag. Midi údolím Valée Blanche a po ledovci Mer de Glace. Pojedete dvacet kilometrů pořád z kopce až do Chamonix.



Valée Blanche

Už při jízdě lanovkou na Midi se pozorně dívejte pod sebe na skalní a ledové srázy. Tudy nejen že vylezli horolezci a prolétli piloti na padákových kluzácích, ale dokonce prokličkovali i extrémní lyžaři a snowboardisté. Na téměř kolmých ledovatých úsecích museli mít odvahy na rozdávání, aby se vůbec podívali dolů, natož pak aby se odpíchli a jeli.

Tunely vystřílenými ve skále a ledu sejdeme na firnový hřebínek, který vlevo ostře padá do Chamonix, vpravo na ledovec. Horští vůdci zde na zimu natahují lanová zábradlí, protože pád odsud by skončil smrtí.

V Chamonix dýchá na návštěvníka ze všech stran historie. Odtud byl poprvé roku 1786 dobyt nejvyšší vrchol Evropy, odtud byla v roce 1911 vykonána nejlepší lyžařská túra do švýcarského Zermattu, zde se konaly v roce 1924 první zimní olympijské hry, tady se dnes sjíždějí trasy, které dříve překonávaly extrémní horolezci v opačném směru.

Pod hřebínkem se nasazují lyže a dál už nečeká nic jiného než sněhové opojení. Kličkujeme mezi séraky a ledovcovými trhlinami. Některé svahy vypadají jako strmá klouzačka do pekla.

Povšechná orientace je jasná: ledovcem přímo dolů. Trefit se bez úhony mezi ledovcové trhliny, to však dokáže jen místní znalec. Na túru tedy důrazně doporučujeme najmout horského vůdce.

Proč bychom si neměli dovolit kličkovat trhlinami sami, ilustrovali minulou zima dva němečtí horolezci, kteří šli z Chamonix po ledovci pěšky do kopce proti lyžařům. Svůj výstup plánovali na jeden den, ale napadl čerstvý sníh a túra se protáhla na trojnásobek.

"Každý den jsme několikrát spadli do trhliny," komentoval čtyřicátník a nastupoval do lanovky směrem dolů. Stejně starý druh výmluvně ukazoval na kompletní horolezecké vybavení, které jim umožnilo se navzájem jistit a vytáhnout se z trhlin. Jeho dva vztažené prsty značící Victory byly zkrvavené od neustálé práce s lanem.

Více o Chamonix v češtině najdete ZDE.

Lanovkou do panenského sněhu
Je libo klasický freeriding, neboli sjezdování v panenském prašanu s pomocí lanovek? Zajedeme do areálu Montets, necháme se vytáhnout lanovkou na stejnojmenný kopec a ocitneme se na startu několika ráji grandiózních tras.

Některé jsou vyznačené na turistických mapách, jiné jsou popsané jen ve speciálních průvodcích pro lyžování ve volném terénu. Jsou k dostání v každém knihkupectví v Chamonix.

Tady odtud pochází mnoho fotografií z lyžařských katalogů, protože jen co seskočíte z lanovky, ocitnete se v království bezedného prašanu, divokých ledových věží a strmých skalních kuloárů.

Zítra o lyžařském výstupu na Mont Blank

Může se hodit

Co znamená, když se řekne
ledovec
- masa ledu, která nikdy neroztaje, při pohledu z výšky připomíná řeku, místo vodopádů jsou ledopády s mnoha nebezpečnými trhlinami a ledovými věžemi
trhlina - desítky metrů hluboká propast v ledovci, často bývá zakrytá sněhem nebo se přes ní přechází po labilních ledových můstcích

sérak - několik desítek metrů vysoká sněhovo-ledová věž, která se obvykle zřítí bez předchozího varování, je proto nebezpečné se pod ní pohybovat.

firn - změklý a znovu ztvrdlý sníh, dobře se po něm stoupá na mačkách

ledová stěna - prudký svah pokrytý firnem, místy ledem, na výstup je potřeba cepín, mačky, lano, několik ledovcových skob a zimní turistické vybavení

Na ledovci doporučujeme:
- vždy lyžovat ve skupině a navzájem se kontrolovat
- mimo vyznačené trasy najmout horského vůdce
- mnohé túry vedou pásmem trhlin a je potřeba se navázat na horolezecké lano
- vždy nosit na těle zapnutý lavinový hlásič a v batohu lopatu a lavinovou sondu
- součástí vybavení je i lékárnička a bivakovací potřeby  
-    konzultovat předpověď počasí, trasu a výzbroj s profesionály v Domě horských vůdců 
-    být dobře pojištěni

Nejlepší období: freeriding konec ledna a začátkem února, skialpinistické túry v dubnu a květnu

Šestidenní permanentka na celou oblast Chamonix: 205 Euro (děti 4-11 let 164 Euro)

Co se bude konat: 11.-12.1. Světový pohár mužů na sjezdovce Kandahar, polovina února podle počasí Světový pohár v extrémním lyžování, 1.-2.3. snowboardové závody Cham Jam ve slalomu, rampě a boardercrossu

Chamonix - Midi

Chamonix - Montets

Chamonix - Montets

Chamonix - Montets

Chamonix - Montets

Sjezdovky v Chamonix - Montets

Chamonix - Montets

Chamonix - Valée Blanche

Chamonix - Valée Blanche