Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestující musí zout i boty. Zásilek v letadlech se přitom prověří jen 4 %

aktualizováno 
Pokud jste dosud nasedali do letadla s klidem, že na palubě nemůže být bomba, protože vše se důkladně prověřilo, už jste jistě prozřeli. Zachycené balíčky s trhavinou z Jemenu totiž odhalily bezpečnostní mezeru v letecké dopravě. Tou je, že na mnoha letech se zboží v nákladním prostoru téměř nekontroluje.

Trhavina pentaerythritol-tetranitrát (PETN) byla ukrytá v tiskárně a v náplni do ní. Zásilku, která směřovala do USA z Jemenu, zabavili bezpečnostní experti v Dubaji | foto: ČTK

Víkendová hrozba nového teroristického útoku pomocí trhaviny uložené v nákladním prostoru letadla zalarmovala všechny bezpečnostní složky a dopravní experty. Ti se shodují, že kontrola nákladů v dopravních letadlech je naprosto nedostačující a že neexistují žádné standardní předpisy pro prohlídku nákladu. Zatímco některé země používají psy, jiné preferují rentgen, další se zase spoléhají hlavně na informace zpravodajských služeb.

Zhruba 60 procent veškerého zboží přepravovaného letecky do Spojených států se dopravuje v osobních letadlech s pasažéry. Pro představu, jen z Velké Británie do USA takto směřuje každý den na 10 tisíc balíků, napsal britský Daily Telegraph.

"Zaměříme se nyní na bezpečnost nákladů v letadlech a možnosti jeho prověřování," prohlásila už o víkendu Theresa May, ministryně vnitra Velké Británie. Zároveň informovala, že vláda už začala kontaktovat různé firmy, jako např. Smith Industries, specializující se na skenery a různé detekční přístroje.

I nejmodernější technologie ale mají omezení a nemusí být při prohlídkách účinné, upozorňuje Philip Baum z londýnské společnosti Green Light, zaměřující se na bezpečnost v letecké přepravě. "Rentgen nestačí ani na důkladné kontroly palubních zavazadel, natož pak na náklad. Spousta cestujících v letadlech se domnívá, že když prošli přísnou kontrolou oni, stejně tak bylo prohlédnuto i vše v nákladním prostoru pod nimi. Tak tomu ale není. Bezpečnost nákladní přepravy a nákladů v osobních letadlech byl odjakživa velkou bezpečnostní mezerou celého systému," uvedl Philip Baum.

"Je to neuvěřitelné. Nám sundají boty a skenerem nás svléknou do naha, ale náklad pod námi nechají bez kontroly, to jsem vůbec netušil, to je absurdní," rozčiluje se cestovatel Jan Hamšík.

Prohlížejí se jen čtyři procenta nákladu

David Menachof, odborník na mezinárodní přepravu zboží, odhaduje, že v roce 2008 se v osobních letadlech na celém světě zkontrolovala pouhá tři až čtyři procenta nákladu.

Bezpečnostní expert Chris Yates připomněl, že Američané už dříve lobovali v EU, aby se každý balíček v osobním letadle prohlížel rentgenem. Žádost ale byla odmítnuta s tím, že by to neúnosně zvedlo náklady a způsobilo velká zpoždění.

British Airways tvrdí, že rutinně kontrolují veškerý náklad v osobních letadlech, toto ale rozhodně není evropským standardem.

Jediné, na čem se zatím shodují všichni znalci, je to, že kontrola nákladů v osobní letecké přepravě představuje vysoké riziko teroristického útoku.

Lord Carlile of Berriew, poradce britské vlády pro otázky terorismu, dokonce uvedl, že bezpečnostní rizika kontrol leteckých nákladů ve své podrobné zprávě před pár lety pro jistotu detailně nerozvedl, aby to nepřitáhlo pozornost teroristů. "Obával jsem se, že by to totálně podlomilo bezpečnost státu," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Najdete na iDNES.cz