Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestující musí zout i boty. Zásilek v letadlech se přitom prověří jen 4 %

aktualizováno 
Pokud jste dosud nasedali do letadla s klidem, že na palubě nemůže být bomba, protože vše se důkladně prověřilo, už jste jistě prozřeli. Zachycené balíčky s trhavinou z Jemenu totiž odhalily bezpečnostní mezeru v letecké dopravě. Tou je, že na mnoha letech se zboží v nákladním prostoru téměř nekontroluje.

Trhavina pentaerythritol-tetranitrát (PETN) byla ukrytá v tiskárně a v náplni do ní. Zásilku, která směřovala do USA z Jemenu, zabavili bezpečnostní experti v Dubaji | foto: ČTK

Víkendová hrozba nového teroristického útoku pomocí trhaviny uložené v nákladním prostoru letadla zalarmovala všechny bezpečnostní složky a dopravní experty. Ti se shodují, že kontrola nákladů v dopravních letadlech je naprosto nedostačující a že neexistují žádné standardní předpisy pro prohlídku nákladu. Zatímco některé země používají psy, jiné preferují rentgen, další se zase spoléhají hlavně na informace zpravodajských služeb.

Zhruba 60 procent veškerého zboží přepravovaného letecky do Spojených států se dopravuje v osobních letadlech s pasažéry. Pro představu, jen z Velké Británie do USA takto směřuje každý den na 10 tisíc balíků, napsal britský Daily Telegraph.

"Zaměříme se nyní na bezpečnost nákladů v letadlech a možnosti jeho prověřování," prohlásila už o víkendu Theresa May, ministryně vnitra Velké Británie. Zároveň informovala, že vláda už začala kontaktovat různé firmy, jako např. Smith Industries, specializující se na skenery a různé detekční přístroje.

I nejmodernější technologie ale mají omezení a nemusí být při prohlídkách účinné, upozorňuje Philip Baum z londýnské společnosti Green Light, zaměřující se na bezpečnost v letecké přepravě. "Rentgen nestačí ani na důkladné kontroly palubních zavazadel, natož pak na náklad. Spousta cestujících v letadlech se domnívá, že když prošli přísnou kontrolou oni, stejně tak bylo prohlédnuto i vše v nákladním prostoru pod nimi. Tak tomu ale není. Bezpečnost nákladní přepravy a nákladů v osobních letadlech byl odjakživa velkou bezpečnostní mezerou celého systému," uvedl Philip Baum.

"Je to neuvěřitelné. Nám sundají boty a skenerem nás svléknou do naha, ale náklad pod námi nechají bez kontroly, to jsem vůbec netušil, to je absurdní," rozčiluje se cestovatel Jan Hamšík.

Prohlížejí se jen čtyři procenta nákladu

David Menachof, odborník na mezinárodní přepravu zboží, odhaduje, že v roce 2008 se v osobních letadlech na celém světě zkontrolovala pouhá tři až čtyři procenta nákladu.

Bezpečnostní expert Chris Yates připomněl, že Američané už dříve lobovali v EU, aby se každý balíček v osobním letadle prohlížel rentgenem. Žádost ale byla odmítnuta s tím, že by to neúnosně zvedlo náklady a způsobilo velká zpoždění.

British Airways tvrdí, že rutinně kontrolují veškerý náklad v osobních letadlech, toto ale rozhodně není evropským standardem.

Jediné, na čem se zatím shodují všichni znalci, je to, že kontrola nákladů v osobní letecké přepravě představuje vysoké riziko teroristického útoku.

Lord Carlile of Berriew, poradce britské vlády pro otázky terorismu, dokonce uvedl, že bezpečnostní rizika kontrol leteckých nákladů ve své podrobné zprávě před pár lety pro jistotu detailně nerozvedl, aby to nepřitáhlo pozornost teroristů. "Obával jsem se, že by to totálně podlomilo bezpečnost státu," řekl.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz