Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovní ruch doplácí na vojenské operace

  9:58aktualizováno  9:58
Zejména menší a středně velké cestovní kanceláře, které se specializují na exotické oblasti, utrpí ztráty kvůli teroristickým útokům na Spojené státy a následné spojenecké odvetě proti Afghánistánu. S finanční újmou však musí počítat rovněž hotely či lázeňská zařízení. "Poklesne zájem o teritoria, jako jsou Arabské emiráty, Egypt, Tunis, Turecko, ale i Maroko, kam si lidé jezdili prodlužovat léto," říká Jaromír Beránek, ředitel společnosti Mag Consulting, která se zaměřuje na výzkum cestovního ruchu.

Malé cestovní kanceláře, které jsou teď v největším ohrožení, zatím nedokážou odhadnout, jaká ztráta je může postihnout. "Dopad to ale bude dost velký," domnívá se obchodní ředitelka cestovní kanceláře Exim Tours Romana Solarová. Zájem o cesty do arabských zemí už podle ní výrazně klesl.

Nižší prodej přiznává i Martina Cikánová, ředitelka cestovní kanceláře Eso Travel, specializující se rovněž na exotické země. "Po dohodě s klienty jsme také zrušili zájezd do Indie a Nepálu, protože cestující žádali přesun na jiný termín," dodává.

Obdobně je na tom i cestovní kancelář Adventura, která podle svého šéfa Jaroslava Lhoty zatím zrušila jeden zájezd do Indie. "Měl být veden po silnici blízko pákistánské hranice a báli jsme se, že bychom tamtudy neprošli," říká Lhota. Jeho cestovní kancelář však zaznamenává pouze mírný pokles zájmu cestovatelů. "Není to nijak tragické," tvrdí Lhota.

Také Čedok uvádí, že se světové události dotkly prodeje zimních zájezdů. "Naši klienti neruší houfně zájezdy, spíše si je nerezervují v takovém počtu jako jindy. Lidé vyčkávají, než se situace vyjasní," říká mluvčí Čedoku Petr Ulrych. "Lidé dostali strach už po teroristickém útoku na Spojené státy a odveta proti Afghánistánu na to již neměla žádný vliv." Čedok podle Ulrycha nezrušil žádný zájezd a zatím o tom ani neuvažuje, protože nepořádá žádné zájezdy do krizové oblasti. Nejbližší zemí, kam Čedok vozí turisty, je Indie. "To jsou ale velmi malé skupiny lidí," dodává Ulrych.

Ani České aerolinie neruší a zatím nehodlají rušit žádnou svou linku. "Země, kam létáme, jsou od Afghánistánu dost vzdálené," říká mluvčí Dan Plovajko. ČSA už před několika dny uvedly, že kvůli teroristickým útokům lidé odříkávali letenky a rezervovali si méně míst.

Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting přesto odhaduje, že i přes nepříznivou mezinárodní situaci by celkový počet českých turistů směřujících za hranice neměl v porovnání s loňskem klesnout. Lidé si podle Beránka vyberou bezpečnější oblasti, jako jsou například Kanárské ostrovy. Hlavní turistická sezona navíc už skončila.

"Cestování v Evropě by nemělo být negativně ovlivněno," věří tajemník Asociace českých cestovních kanceláří Miroslav Ehl. Například v pražských hotelích se však v současnosti ubytovává podle Jaromíra Beránka méně turistů. Beránek soudí, že s malým poklesem klientely musí počítat i lázeňská sanatoria, protože do republiky přijede méně Izraelců, Američanů a Kanaďanů.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz