Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovní ruch doplácí na vojenské operace

  9:58aktualizováno  9:58
Zejména menší a středně velké cestovní kanceláře, které se specializují na exotické oblasti, utrpí ztráty kvůli teroristickým útokům na Spojené státy a následné spojenecké odvetě proti Afghánistánu. S finanční újmou však musí počítat rovněž hotely či lázeňská zařízení. "Poklesne zájem o teritoria, jako jsou Arabské emiráty, Egypt, Tunis, Turecko, ale i Maroko, kam si lidé jezdili prodlužovat léto," říká Jaromír Beránek, ředitel společnosti Mag Consulting, která se zaměřuje na výzkum cestovního ruchu.

Malé cestovní kanceláře, které jsou teď v největším ohrožení, zatím nedokážou odhadnout, jaká ztráta je může postihnout. "Dopad to ale bude dost velký," domnívá se obchodní ředitelka cestovní kanceláře Exim Tours Romana Solarová. Zájem o cesty do arabských zemí už podle ní výrazně klesl.

Nižší prodej přiznává i Martina Cikánová, ředitelka cestovní kanceláře Eso Travel, specializující se rovněž na exotické země. "Po dohodě s klienty jsme také zrušili zájezd do Indie a Nepálu, protože cestující žádali přesun na jiný termín," dodává.

Obdobně je na tom i cestovní kancelář Adventura, která podle svého šéfa Jaroslava Lhoty zatím zrušila jeden zájezd do Indie. "Měl být veden po silnici blízko pákistánské hranice a báli jsme se, že bychom tamtudy neprošli," říká Lhota. Jeho cestovní kancelář však zaznamenává pouze mírný pokles zájmu cestovatelů. "Není to nijak tragické," tvrdí Lhota.

Také Čedok uvádí, že se světové události dotkly prodeje zimních zájezdů. "Naši klienti neruší houfně zájezdy, spíše si je nerezervují v takovém počtu jako jindy. Lidé vyčkávají, než se situace vyjasní," říká mluvčí Čedoku Petr Ulrych. "Lidé dostali strach už po teroristickém útoku na Spojené státy a odveta proti Afghánistánu na to již neměla žádný vliv." Čedok podle Ulrycha nezrušil žádný zájezd a zatím o tom ani neuvažuje, protože nepořádá žádné zájezdy do krizové oblasti. Nejbližší zemí, kam Čedok vozí turisty, je Indie. "To jsou ale velmi malé skupiny lidí," dodává Ulrych.

Ani České aerolinie neruší a zatím nehodlají rušit žádnou svou linku. "Země, kam létáme, jsou od Afghánistánu dost vzdálené," říká mluvčí Dan Plovajko. ČSA už před několika dny uvedly, že kvůli teroristickým útokům lidé odříkávali letenky a rezervovali si méně míst.

Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting přesto odhaduje, že i přes nepříznivou mezinárodní situaci by celkový počet českých turistů směřujících za hranice neměl v porovnání s loňskem klesnout. Lidé si podle Beránka vyberou bezpečnější oblasti, jako jsou například Kanárské ostrovy. Hlavní turistická sezona navíc už skončila.

"Cestování v Evropě by nemělo být negativně ovlivněno," věří tajemník Asociace českých cestovních kanceláří Miroslav Ehl. Například v pražských hotelích se však v současnosti ubytovává podle Jaromíra Beránka méně turistů. Beránek soudí, že s malým poklesem klientely musí počítat i lázeňská sanatoria, protože do republiky přijede méně Izraelců, Američanů a Kanaďanů.

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz