Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovní krize v Austrálii

  13:56aktualizováno  13:56
Krize, která po teroristických útocích v USA postihla cestovní ruch po celém světě, se nevyhnula ani Austrálii, přestože je tato země stále vnímána jako jedno z bezpečnějších míst. Australská komise pro cestovní ruch odhaduje, že návštěvnost zahraničních turistů v nejbližších týdnech poklesne o 20 až 40 procent, přičemž mnoho hotelů již teď hlásí pokles v rezervacích o čtvrtinu. Místní turistické resorty a společnosti však dostaly dvojí zásah. Po téměř sedmdesáti letech úspěšného provozu totiž zkrachoval Ansett, druhá největší letecká společnost v Austrálii.

Některé populární oblasti byly zasaženy ještě více tam, kde většinu leteckých spojů zajišťoval Ansett. Například počet letů do Alice Springs a Darwinu klesl o 50 procent a do západoaustralského Broomu až o 70 procent. To znamená obrovskou ztrátu pro zemi, kde cestovní ruch zaměstnává téměř milion lidí. Za minulý rok vydělal australský cestovní ruch 17 miliard AUD, což je 11 procent exportního příjmu.

Ještě loni se odhadoval růst počtu zahraničních turistů v Austráli z letošních 5.2 milionů na téměř dvojnásobných 9,75 milionů v roce 2010. Australští odborníci na cestovní ruch věří, že tento odhad by se o moc neměl změnit ani při současné krizi celého odvětví, protože Austrálie je celosvětově vnímána jako bezpečná a přátelská země.

KRIZE LETECKÉHO GIGANTA

Problémy začaly Ansettu letos před rušnou velikonoční sezónou, když kontrolní úřady našly poruchy na podvozcích dvou Boiengů 767. Následně byl zakázán vzlet všech těchto letounů společnosti, dokud se případ nevyřeší. O dopravu pasažérů zrušených letů se postarali tři společnosti zbývající na australském leteckém trhu – největší Qantas a dvě začínající „internetové“ aerolinky VirginBlue a Impulse Airlines (kterou o dva měsíce později odkoupil Qantas). Důvěra v Ansett, „oficiálního přepravce Olympijských her 2000“, jak se společnost hrdě prezentovala, značně poklesla a nepomohla ani následující masivní reklamní kampaň.

Koncem srpna novozélandská vláda odhalila informace o finanční krizi společnosti Air New Zealand, stoprocentního vlastníka Ansettu. Nedlouho poté vyšly najevo i údaje o zbídačeném stavu Ansettu. Prezident společnosti Gary Toomey přiznal, že Ansett denně prodělává téměř 1,5 milionu AUD, pozdější vládní odhady uvádějí až 2,6 milionu. Všechny záchranné plány zkrachovaly a dlouholetá historie tradičního leteckého přepravce skončila konkursem.

Následky bankrotu Ansettu jsou větší než se původně zdálo. O práci přišlo 16 000 zaměstnanců společnosti a s nimi dalších přibližně 45 000 lidí v závislých firmách (catering, půjčovny aut, hotely atd.). Ohroženy jsou i cestovní kanceláře, jimž Ansett zajišťoval dopravu klientů. Některé linky, zejména do odlehlých a méně výdělečných destinací, provozoval jen Ansett, např. v Novém jižním Walesu obstarávala společnost 64 procent veškeré letecké dopravy.

Celonárodně bylo zrušeno 700 letů každý den a letenky desetitisíců pasažérů se přes noc staly bezcennými kusy papíru. Zaměstnanci Ansettu budou na Air New Zealand, vlastníkovi společnosti, vymáhat celkem až půl miliardy AUD. Novozélandská společnost však sama pomalu spěje ke konkursu. Výše záchranné investice je zatím stanovena na 850 mil. NZD a s pádem akcií společnosti tato suma stále stoupá.

Na krachu Ansettu značně vydělali dva jeho konkurenti, Virgin Blue a hlavně Qantas, který brzy ovládne přes 80% australského leteckého trhu. V době celosvětové krize letecké přepravy je tak Qantas jedinou leteckou společností na světě, která nabírá tisíce zaměstnanců a jejíž akcie stouply v ceně.

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz