Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovní kanceláře se budou muset pojistit proti krachu

  12:53aktualizováno  12:53
Je tomu již přes deset let, co se na trhu cestovního ruchu objevilo množství nových subjektů – cestovních kanceláří. Touha lidí cestovat byla úměrná době, po kterou bylo cestování do zemí západní Evropy problematické. Většina těch, kteří na trh cestovního ruchu vstupovali byli lidé, kteří měli nadšení a poctivé úmysly. Po počáteční cestovatelské euforii se zájem o cestování začal pomalu dostávat do normálu. Přesto řada cestovních kanceláří tento trend nevzala v úvahu a nabídka stále výrazněji převyšovala poptávku. Tento stav vyvrcholil v roce 1997, kdy zkrachovala řada, a to převážně větších cestovních kanceláří.

Právě krachy cestovních kanceláří vyvolaly intenzivní diskusi o nutnosti ochrany spotřebitele v této sféře. První návrh zákona o některých službách poskytovaných v cestovním ruchu byl natolik špatný, že by znamenal zánik značného množství cestovek. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) spolu s ACK ČR iniciovala řadu jednání, ve kterých se snažila upravit zákon tak, aby odpovídal podnikání v praxi. Až v parlamentu se podařilo prostřednictvím poslanců uplatnit řadu zásadních pozměňovacích návrhů tak, že nový zákon 159/1999 Sb. byl upraven do přijatelné podoby.

V čem tedy spočívá hlavní úloha tohoto zákona? Subjekt, který chce působit od 1. dubna 2001 na trhu cestovního ruchu jako cestovní kancelář musí mít především sjednáno pojištění úpadku ve prospěch klienta. V praxi to znamená, že musí předložit pojišťovně výsledky svého hospodaření za poslední 3 roky. Pojišťovna provede vyhodnocení ekonomické kvality subjektu a stanoví míru rizika. Podle toho pak určí výši pojistné částky, kterou ji musí cestovní kancelář zaplatit. Tuto částku rozpustí cestovní kanceláře do cen zájezdů. Z toho vyplývá, že může dojít k mírnému zdražení jednotlivých zájezdů právě podle míry jejich rizika.

Cestovní kancelář však musí ještě složit do pojišťovny jako spoluúčast částku ve výši minimálně 2% z ročního obratu. Tato částka patří stále cestovní kanceláři, ale v případě jejího úpadku je použita jako první zdroj plnění pojistné události. V praxi se ukázalo, že je jednodušší pojistit menší nebo střední cestovní kancelář než velkou. Je jasné, že míra rizika je úměrná částce peněz, které cestovní kancelář vybere. Koncese, kterou cestovní kancelář obdrží, ji opravňuje k organizování, ale především prodeji pojištěného produktu – zájezdu – zákazníkovi. V případě event. úpadku cestovní kanceláře půjde zákazník s příslušným pojistným certifikátem přímo na pojišťovnu. 

Na trhu se však objeví také cestovní agentury. Tyto subjekty mohou prodávat  zájezdy cestovních kanceláří – pojištěné produkty, nebo jednotlivou službu – např. pouze ubytování, dopravu apod. Takto prodávané jednotlivé služby nemusí být pojištěny. Stejně tak nemusí být pojištěny zájezdy, které cestovní agentura nebo kancelář bude dělat na zakázku na základě jednotlivé objednávky.
Praxe ukáže, do jaké míry zákon ovlivní další fungování cestovních kanceláří. Jisté však je, že letní sezóna se blíží a klient by neměl s nákupem zájezdů vyčkávat až do pozdních jarních měsíců. Zatím se ukazuje, že většina klientů má již tu svou osvědčenou firmu, která ho nezklamala v letech předcházejících vybránu a v dostatečném předstihu si knihuje svůj zájezd. Přeji všem klientům, aby i v roce 2001 prožili klidnou dovolenou a ve zdraví se vrátili zpět domů.

 

 

 

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz