Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovky klamou lidi, účtují skryté příplatky

  11:06aktualizováno  11:06
Cestovní kanceláře neříkají zákazníkům celou pravdu o cenách zájezdů. Do letištních poplatků, které turisté platí zvlášť, zahrnují i povinné pojištění nebo odvoz z letiště do hotelu. Zájezd se tak oproti původní ceně často prodraží až o čtvrtinu.
Dovolená (c) profimedia.cz/corbis

Dovolená (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Desítky tisíc lidí, kteří cestují letecky na dovolenou, zažívají při koupi nepříjemné překvapení. Za zájezd, který nabízí cestovní kancelář za deset tisíc korun, zaplatí často o více než čtvrtinu víc. Na poplatcích, které firmy nezahrnují do inzerované ceny. Výše povinných příplatků se tak u pravidelného letu a charterového letu může lišit i o více než dva tisíce korun. Liší se i mezi cestovními kancelářemi.

"Spotřebitelé mnohdy mylně vycházejí z toho, že taxy a poplatky musí platit všechny společnosti, a všechny stejně. To je ale těžký omyl," říká Ivana Picková ze Sdružení na ochranu spotřebitelů. Například u letu na Kypr zaplatí cestující se společností Smartwings na taxách zhruba tisícikorunu. Kdo poletí na tentýž ostrov s cestovní kanceláří Fischer, na letištních a bezpečnostních taxách zaplatí 2590 korun, další téměř tisícikorunu na palivovém příplatku. Zdaleka ne všechny peníze jdou přitom aeroliniím a letištím.

Příplatek i za odvoz do hotelu

Proč jsou takové rozdíly v cenách poplatků? Cestovní kanceláře vysvětlení hledají těžko. "Účtujeme svým klientům taxy ve výši, určené smluvními podmínkami s leteckým dopravcem," tvrdí mluvčí CK Fischer Dan Plovajko. "Je mimo kontrolu leteckých společností, jaké další poplatky cestovní kanceláře zahrnují do jednoho balíčku," říká mluvčí ČSA Jana Víšková.

Fischer do tax započítává například i ze zákona povinné pojištění nebo poplatek za odvoz do hotelu. To se však člověk z jejich webu vůbec nedozví.

"Důležitá je pouze celková částka, která je klientovi za zájezd účtována, a kolik klient za svou dovolenou zaplatí," tvrdí Plovajko. Na internetu však řada cestovek o výši poplatků mlčí a malým písmem dodává, že ceny jsou bez tax.

Cestovky klamou lidi na poplatcích

Mají cestující nárok na vrácení peněz za nesprávně účtované poplatky? Podle mluvčí České obchodní inspekce Miloslavy Fléglové se kvůli takovému problému na úřad ještě nikdo neobrátil.

"Kontrolní orgán by mohl toto jednání posoudit jako porušení zákona o ochraně spotřebitele," uvedla Fléglová. Za porušení může dostat firma sankci až 50 milionů korun.

V Německu většina cestovních kanceláří uvádí vždy jen plné ceny včetně rozličných poplatků. Nabídky jsou tak mnohem lépe srovnatelné. V Česku se k takovému kroku cestovky odhodlat nechtějí. "Snažíme se o takovou věc hodně dlouho. Bez toho, že by takovou dohodu akceptovala podstatná část trhu, nemá smysl," říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Cenové rozdíly

Cestovní kancelář Nabídková cena Skutečnost Rozdíl
Exim Tours, last minute, Egypt 9.890 Kč 13.592 Kč + 3.702 Kč
Sunny Days: Rhodos 9.990 Kč 12.170 Kč + 2.180 Kč
Fischer: Kréta 9.990 Kč 13.170 Kč + 3.180 Kč
Čedok: Tunisko 9.890 Kč 12.420 Kč + 2.530 Kč


Jaké jsou vaše zkušenosti s různými příplatky u cestovních kanceláří? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi, nebo nám ty obsáhlejší pošlete na cestovani@idnes.cz

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Výhled místo kocoviny. Přivítejte nový rok v pohorkách a s batohem

Novoroční výhled si užijete třeba na Stezce v korunách stromů na Lipně.

Přelom roku si většinou spojujeme s nekonečným hodováním a víc než mírným popíjením alkoholu. Co letos do...

Najdete na iDNES.cz