Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovat ve slipech? Pro Čechy žádný problém.

  11:37aktualizováno  11:37
Chcete-li poznat českou náturu, vydejte se s Čechy na zahraniční zájezd s nocováním v kempech. Při cestě na Korsiku začátkem letošního léta jsem se přesvědčila, že v mnoha věcech ještě stále máme co dohánět za našimi západními sousedy. Hned při nastupování do stařičké Karosy jsem zjistila, jak důležité je pro Čechy pohodlné oblečení na cestu. "Ten kluk jede s námi? Vždyť má na sobě pyžamo," ptala jsem se kamarádky při pohledu na mladíka ve vytahaném zapraném růžovém tričku, trenýrkách a rozšlapaných pantoflích, který právě nakládal svá zavazadla.

Během necelých dvou týdnů jsem ale zjistila, že onen mladík patřil spíš k těm lépe oblékaným. Raději si ani nepředstavuji, co si nejspíš říkali elegantně oblečení Francouzi a Italové o členovi našeho zájezdu, který celkem v pohodě strávil celý zájezd v jedněch pruhovaných froté trenýrkách, přes které přetékalo vyvalené a od sluníčka spálené pivní břicho.

Nemluvě o řidiči našeho autobusu, pro něhož bylo zřejmě pohodlí nade vše a neváhal sednout za volant jen ve slipech. Nutno přiznat, že čistě vypraných. Přesto si nedovedu představit, že by se v nich procházel v centru rušného města někde v Čechách. Na našem zájezdu se ale v nedbalkách v klidu producíroval přímo v hlavním přístavu Korsiky. A ještě přitom spokojeně posnídal přímo ze sáčku čerstvě upečený koláč, z něhož ovšem plival rozinky na všechny strany, protože je prý nemá rád, a snažil se upatlanou pusou políbit svou přítelkyni.

Nastartování motoru autobusu při odjezdu z Čech bylo znamením pro všechny, aby vytáhli připravené svačiny. Smažené řízky, salámy a čokolády začaly mizet v žaludcích hladových cestovatelů. Další štangle salámů, arzenál konzerv s paštikami, lančmítem, fazolemi s klobásou a další potraviny čekaly na svůj čas pečlivě uložené mezi zavazadly. Na Korsice je přeci draho a nebudeme zbytečně utrácet za jídlo. Možná jen za něco malého na konci zájezdu, jestli zbydou nějaké franky. Šetrnost našeho vedoucího mne občas dojímala. Ochotně pojídal zcela rozteklou čokoládu, nabízel nám slepené gumové medvídky či lepkavé cucavé bonbóny. "Zítra si už taky koupím bagetu, už mi dochází chleba," svěřil se nám osmý den.

Druhý den si čerstvě upečené francouzské pečivo spokojeně obložil z domova dovezeným Eidamem. Zcela tím vyvrátil můj dosavadní názor, že mléčné výrobky se mají skladovat v chladu a zkonzumovat do data spotřeby. I když sýr nehýřil ještě zelenou barvou, ochutnat několikrát sluncem roztaveného a nočním chladem opět ztuhlého mléčného nebožáka  jsem s díky odmítla.

Celkem nenároční jsou Češi i v případě vybavení na vaření v kempu. Zhýčkaní Italové a Francouzi si po každé večeři přinášeli do umývárny sady nerezových nablýskaných hrnců, nádobí a příborů, za které by se nemusela stydět žádná hospodyňka. Ani speciální odstřeďovače na salát nebyly výjimkou. Skromní Češi přicházeli s kotlíkem se zbytky guláše z konzervy a hliníkovou lžící, aby je umyli v lepším případě houbičkou s trochou saponátu, ale někdy postačil i drn trávy a trocha písku. Kulinářské zážitky si zato bohatě dokázali vynahradit ve večerních hodinách.

Posilněni nezbytnými plechovkami dovezeného piva a místním vínem, zpestřovali hlučným smíchem a halasením usínání vzorným zahraničním obyvatelům okolních stanů. Ti do puntíku respektovali kempový řád, napsaný většinou Francouzsky a Anglicky. Narozdíl od některých členů našeho zájezdu, ovládajících pouze svou mateřštinu a komunikujících s cizinci pomocí různých posunků nebo výkřiků, mu totiž rozuměli. 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz