Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestování časem v alsaském Ungersheimu

  1:00aktualizováno  1:00
Alsaské ekomuzeum v Ungersheimu vypadá zdálky nenápadně. Vstupní budova ve stylu venkovského stavení se nijak neliší od budov, kterých v této zemi vidíte desítky. Když však projdete dřevěnou brankou, ocitnete se rázem v jiném světě. A v jiném čase.

Museum dá návštěvníkům možnost nahlédnout do života starých Alsasanů. | foto: Adam B. BartošiDNES.cz

Důležitým předpokladem nezapomenutelných zážitků je však pěkné počasí. Ekomuzeum je totiž tzv. open air muzeum - tedy muzeum beze zdí, muzeum na čerstvém vzduchu, kde se většina exponátů a aktivit nachází venku. Když se však počasí vydaří, nebude se vám odsud chtít odejít.

Srdce historie a lidových tradic
Pod poněkud bezobsažným názvem ekomuzeum se skrývá to, co bychom v našich poměrech nejlépe označili jako skanzen. Ne ale skanzen ledajaký. Zdejší se buduje už třetí desetiletí a neustále narůstá. Každý rok je jiný, nový.

Na první pohled se před vámi objeví jen pár domků. Jak pak pokračujete v cestě, přibývají další a další. A kdybyste mohli vzlétnout spolu se zdejšími čápy a podívat se na muzeum shora, s překvapením zjistíte, že je to vlastně celé městečko. Slepené a seskládané nově, ale z původních starých budov, které sem byly přeneseny, aby unikly zkáze, která jim na jejich původním místě hrozila.

Ecomuseum Ungersheim

Na zdejších dvaceti hektarech tak naleznete vše, na co si jen vzpomenete - domky, školu, stáje, kostel, nádraží, mlýn, nespočet romantických zákoutí, kvetoucí zahrady a sady, hospodářská zvířata i staré zemědělské stroje, stejně jako repliku elektrického kolotoče v secesním stylu z roku 1900.

Na to, abyste si ekomuzeum prohlédli celé, budete potřebovat zřejmě několik hodin. A strávit se zde dá i celý den, aniž byste se aspoň na chvilku nudili. Pokud jste si chtěli odpočinout od uspěchané civilizace, zde jste totiž na správném místě.

Návrat do minulosti
Skanzen byl založen poblíž města Mylhúzy už v roce 1980 a do vínku mu byla dána myšlenka obnovy, zachování a přehlídky venkovských staveb.

Tuto ideu už přes dvacet let úspěšně rozvíjí, o čemž svědčí neutuchající zájem a 300 tisíc návštěvníků každý rok. Z nich je 45 procent ze zdejšího regionu, 40 procent z ostatních oblastí Francie a 15 procent turistů pochází z ciziny.

Ecomuseum Ungersheim

Začátky však byly skromné. První domky sem byly přeneseny už na začátku sedmdesátých let a kus po kuse sestaveny, aby demonstrovaly, jak se žilo francouzským venkovanům před sto i více lety. V roce 1984 už bylo budov kolem dvou desítek. Dnes se jejich počet blíží stovce.

Zdejší stavby, nábytek, tradice, zvyky a řemesla tak návštěvníkům spolehlivě přiblíží denní život francouzských venkovanů. Stavby navíc pocházejí z různých období, takže lze získat představu o životě Alsasanů jak ve století 16. či 17., tak i před stoletím či dvěma.

A výlet do historie si zde člověk může vychutnat všemi smysly, nejen zrakem. Do reality venkovského života nedávných staletí jej spolehlivě uvede pach hospodářských zvířat, vůně starého dřeva či zvuky pracujících řemeslníků.

Na vlastní kůži
Zdejší muzeum zkrátka nepotřebuje být multimediální, aby vám zážitky zůstaly vězet hluboko pod kůží. Nepotřebuje projekce, modely, počítačové simulátory. Přesto vás vtáhne do minulosti.

A bude to vtáhnutí vskutku se vším všudy. Možná na vás zaútočí vosa z nedalekého úlu, možná se budete muset vyhnout koňskému trusu, budete mít zaprášené boty nebo zvláštní pocit mrazení, když vstoupíte do skromné světničky, ve které žili zdejší předkové.

Možná budete mít poprvé možnost navštívit roztomilou dřevěnou venkovskou školu či nahlédnout do stavení zařízených do posledního detailu, kde chybí snad jen prostřený stůl a oběd.

Nejspíše si zacpete nos, až budete procházet kolem ohrady s prasaty, abyste po pár metrech ucítili vůni kvetoucích stromů a květin. V dálce uslyšíte klokotání vodního mlýna a po celou dobu se budete podivovat nad rozmanitostí a barevností zdejších chaloupek.

Právě takový druh zážitků ekomuzeum nabízí a právě proto je tak úspěšné. Vše je zde totiž opravdové a nefalšované.

Ecomuseum Ungersheim

Ekomuzeum v Ungersheimu je zkrátka odvážný podnik, jediný svého druhu v Evropě. Dává možnost poznat kulturu a rodinný život zdejších lidí, takže chcete-li se o Alsasku a jeho historii něco více dozvědět, určitě byste jej neměli minout.


Ecomusée d´Alsace

68 190 Ungersheim

Tel: 0033/(0)3 89 74 44 74

e-mail: contact@ecomusee-alsace.fr

www.ecomusee-alsace.fr

otevírací doba:

otevřeno každý den (18. březen až 5. listopadu)

10:00-17:00 (říjen, listopad)

10:00-18:00 (březen-červen, září)

9:30-19:00 (červenec, srpen)Jak do Alsaska

Krásy AlsaskaDo Alsaska se dostanete autem přes Německo, cesta trvá maximálně šest hodin. Nejpohodlnější a nejrychlejší je ovšem letecká doprava. Letenku do Basileje získáte ve švýcarské letecké společnosti Swiss už za 1800 korun, přičemž v ceně jsou zahrnuty veškeré poplatky a je konečná. Příjemná cesta letadlem trvá lehce přes hodinku a na basilejském letišti můžete vystoupit rovnou na francouzskou stranu (kromě švýcarské a německé). Z letiště je to pak do Alsaska slabou půlhodinku autem po příjemné dálnici.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz