Cestování bez pasů se Norům nelíbí

Když cestující ze Stockholmu opouští v Bruselu své letadlo, šmátrá ještě chvíli nervózně po pasu - dokud si neuvědomí, že už ho nepotřebuje. Ještě před pár dny to bylo jinak: až do neděle nebylo Švédsko ani další země Skandinávie součástí prostoru bez vnitřních hranic, a tak Seveřané museli při cestování po unii předkládat svůj pas stejně jako její nečlenové, Češi nebo Senegalci. Rozšířením "schengenského" prostoru bez vnitřních hranic poprvé získaly právo bezpasového pohybu po unii země, které nejsou jejími členy: Norsko a Island.

U Seveřanů budí nová úprava nejrůznější pocity, jen ne uspokojení. Norové v tom vidí první krok do unie, do níž nechtějí vstoupit a stěžují si, že jim to ztíží styky se třetím světem, kde je země velmi aktivní. "Chápeme, že jedním z důsledků (vstupu do prostoru bez hranic) je, že řada zemí, u nichž jsme dosud nepotřebovali víza, je nyní bude muset zavést," připustil mluvčí norského ministerstva zahraničí, ihned ale dodal: " Jako členové Schengenu máme povinnost sladit pravidla a držet se seznamu".

Na seznamu zemí, u nichž unie vyžaduje víza, jsou nyní dvě třetiny států světa. Finové se zase bojí, kolik problémů jim přinese střežení 1270 kilometrů dlouhé hranice s Ruskem. Schengenský prostor totiž nespočívá jen v odbourání vnitřních hranic, ale i v nákladném vyztužení vnější hranice EU, aby přes ni nepronikal organizovaný zločin a nelegální přistěhovalci.

Stejný, ne-li větší problém tu mají Norové se svým neuvěřitelně členitým pobřežím. Také přístav a letiště Aarhus ve středu Dánska se stane místem vstupu do schengenského prostoru, kde je nutné zavést přísné kontroly - a místní policie už vyjádřila obavy, že na to nebude mít síly.

Nejvíce dopad Schengenu cítí Švédové: v zemi byly kvůli tomu zavedeny občanské průkazy, protože člověk může po unii cestovat bez pasu, ale nějaký doklad u sebe přece jen mít musí. Nory to irituje: pokud nebudou mít jiný doklad, mohou nyní svůj pas potřebovat víc než kdykoli od roku 1950. Tehdy byla vytvořena Severská pasová unie a občané Dánska, Norska, Islandu, Švédska a Finska mohli začít volně cestovat do kterékoli z těchto pěti zemí. Součástí schengenského prostoru, budovaného od roku 1985, jsou už všechny země EU kromě Irska a Británie.