Cesta za plastikami zámeckého kuchtíka

  17:03
Tip na výlet vás zavede na jižní Kokořínsko - do míst, kde se před miliony lety usazoval na dně křídového moře pískovec a kde před půldruhým stoletím tvořil své obří sochy a plastiky v přírodě místní nadšenec Václav Levý. Východiskem putování může být Štětí, které leží poblíž hranice zdejší chráněné krajinné oblasti.
Čertovy hlavy

Čertovy hlavy | foto: Pavel Baroch

Do města se dostaneme vlakem přes Hněvice, obec se zastávkou na trati spojující Prahu s Děčínem. Štětí má dvě poloviny - v jedné se rozkládá obrovská papírna, v druhé bydlí lidé. Vaše cesta povede kolem základní školy, kde stojí pomník prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše z roku 1938. Jeho osud byl podobný jako v případě dalších plastik oslavujících zakladatele Československa. Válku a komunistický režim přečkaly sochy v úkrytu a byly nově odhaleny až roku 1990.

Ve městě však nepobudete dlouho. Žlutá značka vás rychle vyvede do přírody. Projdete obec Stračí, a než se "vnoříte" do labyrintu pískovcových skal, vystoupejte ještě na vrch Špičák. Kopec je sice nevýrazný, ale vrchol nabízí krásný výhled na České středohoří. Ze Stračí ke Špičáku vede neznačená cesta.

Kokořínsko vás přivítá borovicemi a dvojicí kaplí. Na tu první - Mariánskou - narazíte nedlouho po návratu na žlutou. Zajímavější je však osud té následující - Hraběcí. Byla postavena na místě, kde byl svými poddanými roku 1720 zavražděn majitel nedalekého snědovického panství hrabě Clary. Kaple však nemá žádný vnitřní prostor ani dveře, což svádělo k pověstem, že je uvnitř zazděn poklad.

Kdo je Václav Levý
Pracoval v letech 1740 až 1745 jako pomocník v kuchyni liběchovského zámku a ve volných chvílích tesal do skal v okolí. Když si skalních soch všiml majitel zámku, podnikatel a mecenáš a obrozenec Antonín Veit, poslal lidového umělce na studia do Mnichova. Ten se mu po návratu odvděčil tím, že se podílel na opravách zámecké zahrady.

Značka vás pak po chvíli dovede k první pískovcové skále. Jde asi o čtyři metry vysokou věž pojmenovanou Sedm chlebů, jejíž patu obepíná patnáct metrů dlouhý had. Je prvním dílem Václava Levého, který v letech 1740 až 1745 pracoval jako pomocník v kuchyni liběchovského zámku a ve volných chvílích tesal do skal. Malá jeskyňka opodál věže občas slouží jako úkryt pro trampy či turisty, které zastihne na cestě déšť.

Po široké lesní cestě dojdete k plastice Harfenici. Představuje sedící ženu s harfou a u ní čtyři velké hlavy, jeskyňku a schodiště. Další zastavení je u malé kaple Máří Magdaleny, která leží asi dvě stě metrů mimo žlutou značku. Byla vytesána do velkého balvanu. Na oltářní plastice jsou dosud patrné zbytky barev, kterými bylo dílo kolorováno.

Po žluté se dostanete do Želíz, obce při hlavní silnici, kde můžete nabrat síly v místním zájezdním hostinci. Za dalšími pracemi Václava Levého se vydáte po modré značce. Po několika stech metrech chůze narazíte na dvě Obří neboli Čertovy hlavy. Šestimetrové obličeje vytesané ve skále prý představují někdejší obyvatele Liběchova. Krátkým sestupem a výstupem překonáte mělké údolí k Blaníku a Klácelce. Je to největší práce amatérského sochaře.

Na malém prostoru za mříží najdete reliéf Jana Žižky a Prokopa Holého, skřítky kovající zbraně blanickým rytířům a legendárního vůdce spáčů ve zbroji Jana Zásmuckého. Malá místnost měla být letní pracovnou exkomunikovaného kněze Klácela, se kterým se Levý přátelil. Když si skalních soch všiml majitel liběchovského zámku, podnikatel a mecenáš Antonín Veit, poslal lidového umělce na studia do Mnichova. Ten se mu po návratu odvděčil tím, že se podílel na opravách zámecké zahrady.

Od Klácelky sestoupíte až k silnici, již přejdete, a kolem rybníka vstoupíte do liběchovské části Boží Vody. Byl to pramen v kapli malých lázní. Kaple sice stojí, ale je zanedbaná a pramen je uzamčen. Někdejší lázně nyní slouží jako umělá líheň pstruhů. Modrá vás po široké cestě dovede až k zámku v Liběchově. Jeho komnaty jistě stojí za zhlédnutí, neboť ukrývají asijské sbírky pražského Náprstkova muzea.

Poblíž zámku je i barokní sýpka a vysoká konírna nastavená seníkem, v níž bylo ustájeno 32 koní. V době, kdy zámek vlastnil Antonín Veit, se v něm scházeli čeští vlastenci a umělci či vědci, jako byli Bolzano, Tyl, Šafařík či Palacký. Od zámku zbývá k vlaku asi deset minut chůze. Při jízdě k Litoměřicím si nezapomeňte vychutnat nádherné panorama Českého středohoří, které se před vámi rozprostře.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...