Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta do Saddámovy říše

  14:34aktualizováno  14:34
Cesta do Iráku, kolébky lidské civilizace, je drsná a málo připomíná moderní turistický výlet. V osmdesátých letech se tam létalo běžně letadlem. Ze sousední Sýrie nebo z Jordánska to trvalo hodinu a půl. Dnes kvůli blokádě připomíná nejjednodušší cesta autobusem z jordánského Ammánu, nejbližší snadno dostupné země, málem doby karavan. Do trochu tajemné říše Saddáma Husajna se jede pouští téměř tisíc kilometrů, nekonečných patnáct hodin. Na trase únavné cesty nečíhají bandy lapků s arabskými šavlemi ani divocí gangsteři se samopaly v terénních vozech. Zato tam hrozí vážné dopravní nehody na dálkové silnici. A také celní prohlídka, kdy se dlouhé hodiny kontrolují všichni a všechno a desítky celních poskoků si bezostyšně říkají o úplatky.


A zima v noci na poušti, prach, špína. Cigaretový dým, který zaplňuje zánovní dálkový autobus značky Mercedes, by se dal krájet. Podlaha připomíná smetiště - slupky z burských a pistáciových oříšků, papírky od bonbonů, popel z cigaret. Z reproduktorů dotírají exotické tóny jímavé arabské písně, která neustále opakuje slovo habíbí - miláčku. Venku za okny utíká pustá krajina. Hodinu, dvě, tři, pohled se nemění.

"Vemte si," nabízí jedinému nearabskému cizinci přes uličku zeleninový piroh žena kolem třicítky. Mluví anglicky a vypadá docela evropsky. Má kalhoty, bundu, batůžek a v něm britský pas. Iráčanka provdaná za Brita jede navštívit rodinu. Její sousedka je zahalena závoji. Autobus je očividně rozdělen na dvě poloviny, které spolu prakticky nekomunikují.

Cizinec a ženy sedí vepředu za řidičem, v zorném úhlu pohledu mužů. Ti diskutují a stále kouří. Část z nich tvoří mladíci z Jordánska, kteří se vracejí po prázdninách na Bagdádskou univerzitu, kde studují. Výjimkou jsou arabští manželé, kteří se střídavě starají o hošíka s mandlovýma očima. Poušť za okny je zvlněná a pokrytá ostrými černými kameny. Ještě na území Jordánska autobus zastavuje v pouštní osadě. Kdysi tady musel být rušný "karavanseraj"útočiště karavan.

Dnes je to dost špinavé a chaotické místo se změtí zájezdních hostinců, kaváren, rychlých arabských občerstvení a telefonním automatem. U patníku postávají žlutobílá taxi, pár autobusů, nákladní auta a cisterny vozící z Iráku naftu. Nevábné záchody jsou turecké, s dírou do země místo mísy. Tlustý muž si v jediném umyvadle myje půl hodiny nohy. Hlídač u vchodu žádá dolar. Venku, tam, kde stál autobus, náhle nestojí nic. Cizinec marně hledá spolucestující. Po minutách zoufalých pochybností autobus přijíždí, zřejmě byl tankovat.

Stmívá se a je zima. Znovu se nastupuje do zakouřené kabiny. Alespoň je trochu teplo. Tady v poušti, navíc ve výšce 800 metrů nad mořem, přes noc nezřídka mrzne. Řidič pouští na videu arabský sitcom. Herci na sebe stále křičí a silně gestikulují. Autobus pozorně sleduje. Po dalších hodinách přichází pouštní hranice. Jordánská kontrola netrvá dlouho. Příjezd do Iráku je impozantní. Cizince vítá socha Saddáma Husajna na oři, který se vzpíná z výhružně vztyčeného raketometu. Všichni ven i s kufry.

"Tam to šlo, tady to bude delší," předpovídá potichu jordánský student, který jede na Bagdádskou univerzitu. Venku je pekelná zima. Fouká studený vítr. Je to na čepici a rukavice. Všichni čekají u svých kufrů. Pak přichází povel a cestující se kolébají se zavazadly někam do baráku. Zavazadla procházejí rentgenem. Poté vyhodit kufry na dlouhé pulty. Jeden vedle druhého, otevřít a čekat před nimi. Interiér je ohyzdný. Časem přichází celník s káfijí - kostkovaným plédem přes hlavu - a pečlivě se přehrabuje ve věcech. Ale ještě není konec. Kufry se vracejí do autobusu a všichni odcházejí do dalšího domečku. "Ejds," říká student.

"Přijde kontrola na AIDS." Cestující se v naprostém chaosu shlukují před několika okénky na různých místech. Tvoří se fronty, nikde není slovo v angličtině. Cizinec bloudí od okénka k okénku. Pak konečně jeden z úředníků říká, že je třeba zaplatit. Jde se k dalšímu okénku - stojí to padesát dolarů. Pak zpátky. Zase fronta. Úředník žádá úplatek - alespoň pár dolarů. Dostává ho a na potvrzení plácne razítko. S pasem a potvrzením do jiné místnosti k lékaři. Nejprve však další úředník kontroluje potvrzení. Za plentou zdravotník chystá jehlu.

Náhle další osoba, asi lékař, přistupuje k cizinci a šeptá, že odběr není nutný, když bude úplatek. "Ale nikomu ani muk," klade prst na pusu. Kolik stojí v nehygienickém prostředí spásné nepíchnutí? Dvacet dolarů. "Tak málo? Bývá to i mnohem víc," říká později český občan s podobnou zkušeností. "Vpich" je třeba zalepit, bankovky mizí ve špinavém plášti. Kontrolor razítek u lékaře pak žádá další úplatek. Pasová kontrola sestává z návštěvy dalších dvou až tří okének. Cestující se tlačí při odevzdávání pasů - ve všech jsou nenápadně zastrčené bankovky ("To musí být, čekají na to," říká student) - a pak se stoickým klidem čekají na zavolání. Celé to trvá hodinu, dvě, tři. Cestující jsou zcela nevzrušeni, chvílemi rozmlouvají, pokuřují. Před baráčky ve smetí si vyšlapují krysy. Řidič autobusu v klidu čeká na posledního pasažéra. Brána Iráku se otvírá. Zbývá ještě několik hodin noční jízdy do Bagdádu po široké dálnici. Řidič promítá americký akční film a pak pouští arabskou hudbu. Cestující střídavě klimbají a kouří.
 

 

Irák dnešních dnů.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Najdete na iDNES.cz