Ráj uprostřed ráje. Prachovské skály nikdy nebudou Disneyland, říká správce

V oblasti Českého ráje není populárnější turistické lokality než Prachovských skal. Už před pandemií se přírodní rezervace potýkala s přívalem návštěvníků. Proto se vyrojily otázky, zda majitelé nepřistoupí k omezením, rezervacím či k časovým vstupenkám. Ale budoucnost Prachovských skal už je jasná.
Prachovské skály vznikly v období druhohor jako usazeniny mělkého křídového...

Prachovské skály vznikly v období druhohor jako usazeniny mělkého křídového moře. | foto: Jan Mlázovský

Pískovcové skalní město spravuje Dominik Feštr, potomek rodu Schliků. Skoro dva metry vysoký muž hrál profesionálně basket za prvoligové Ústí nad Labem a pak mužstvo nějakou dobu trénoval. Když pak Schlikové dostali v restituci v roce 1996 zabavený majetek zpět, majitelkami Prachovských skal se stala jeho matka Margareta, teta Ilona a sestřenice Helena.

„Komunisté nám sebrali veškeré jmění po převratu v únoru 1948 a od té doby měl na starosti Prachovské skály Městský národní výbor v Jičíně. V roce 2009 jsem se ujmul vedení a spadl do toho rovnýma nohama,“ popisuje Feštr.

Dominik Feštr je v Prachovských skalách každý den.

„Kdyby se nejednalo o rodový majetek, hodně bych se rozmýšlel, zda to vezmu. Učil jsem se spoustu věcí za pochodu a i dnes, po tolika letech, stále vstřebávám nové poznatky. Moje práce je hodně pestrá, řeším prakticky vše. Od jednání s úřady, obcemi, se správou chráněné krajinné oblasti Český ráj, s nájemci až po kůrovce a filmaře,“ říká Feštr.

Turisté na žebřiňáku

Letošní sezona začala v Prachovských skalách na konci dubna, kdy vlastníci mohli po covidových opatřeních znovu otevřít. Zatím se návštěvnost rozjíždí a počty turistů se pohybují podle počasí. Hlavní nápor však teprve ještě přijde.

„O omezení návštěvnosti či rezervačním systému, jako je tomu například v Adršpachu, neuvažujeme. Pokud někdo přijede do skal o prázdninách či o víkendu, musí počítat s tím, že zde bude hodně lidí. Když se jim chce vyhnout, ať zvolí jiný termín. Nicméně bychom chtěli turisty nasměrovat do okrajových a stejně atraktivních částí Prachovských skal. Tím by se rozmístili na větší plochu a došlo by k částečnému snížení davů,“ tvrdí Feštr.

Koupaliště U Pelíška je vlastně malou údolní nádrží, vybudovanou na soutoku dvou prachovských potoků a několika stružek, které se zde stékají.

Těmi lokalitami je například Přivýšina, trasa na hrad Pařez nebo stezka kolem Koupaliště U Pelíška na Maršov, Ervínův hrad a Pechova vyhlídka, kam se spolu vydáváme.

Nepřestává mě překvapovat arogance některých lidí, říká profesionální turista

„Když mám čas, turistické skupiny provázím. Ale i tak jsem ve skalách každý den. Kontroluji stav stezek, vyhlídek, řeším údržbu, opravy, výsadbu stromů či sem zajdu na relaxaci, abych si odpočinul od práce. K tomu ještě spravuji tisíc hektarů lesa, štípačku dřeva a zámek ve Vokšicích,“ vypráví rodák z Jičína.

Mezitím se dostáváme na Ervínův hrad (ve skutečnosti jde o vyhlídku). Byl pojmenován na počest hraběte Ervína Schlika, který otevřel a zpřístupnil své panství turistům. Již v roce 1813 navštívil Prachovské skály císař František I. a tento kout okouzlil i profesora jičínského gymnázia Antonína Vánkomila Malocha. Ten ke svému koníčku strhl i studenty, se kterými masivy vzniklé v druhohorách prozkoumával.

Ervínův hrad je vyhlídkou, která dostala své jméno po majiteli zdejšího panství Ervínu Schlikovi, jež zpřístupnil Prachovské skály turistům.

Jenže aby se o Prachovských skalách dozvěděl svět, bylo potřeba trochu propagace. Proto Maloch pozval světoběžníka Vojtu Náprstka. Ten přijel se svými čtyřiadvaceti přáteli (byl mezi nimi také básník Jaroslav Vrchlický) do Jičína vlakem a do skal se vydali na žebřiňácích, jež byly ozdobeny chvojím a červenobílými prapory.

Náprstek byl pískovcovými útvary tak okouzlen, že jičínským gymnazistům poskytl nářadí na zpřístupňování skal. Studenti se nadšeně vrhli do práce, vytvářeli a spravovali cestičky, pojmenovávali dosud bezejmenné skály, zřizovali vyhlídky. To nešlo bez souhlasu majitele Prachovských skal Ervína Schlika. Šlechtic s tímto záměrem souhlasil a tím mohla vzniknout první oficiální mapa a průvodce Prachovských skal.

Prachovské skály – Císařská chodba na dobové pohlednici

Ervín Schlik nechal postavit lesní restaurace a spolupracoval s Klubem českých turistů, což od 90. let 19. století vedlo k turistickému boomu (kromě dvou světových válek), který trvá dodnes.

V současnosti kromě Čechů navštěvují přírodní rezervaci hlavně Holanďané, Poláci, Rusové, Litevci a Lotyši. Občas se na stezkách objeví i Arabové ve svých hábitech, kteří přijíždí na výlet z Lázní Bělohrad. Světové a české produkce tu točí reklamy, filmy a seriály (například Britannia, Tři mušketýři, Tenkrát v ráji) a někdy ve skalách zazáří i hollywoodská hvězda. Naposledy to byl Orlando Bloom, když točil seriál Carnival Row.

Mlha i slunce dávají Prachovským skalám čarokrásnou atmosféru.

„Provoz Prachovských skal má na starosti třicet zaměstnanců, kteří se starají o údržbu stezek, sběr odpadků, parkoviště, prodej vstupenek, suvenýrů, občerstvení a administrativu,“ vypočítává Feštr.

„Co se týká budoucnosti, chci, aby Prachovské skály zůstaly zcela přírodní lokalitou bez jakýchkoliv turistických Disneylandů. Proto nehodlám ani zavádět různé mobilní aplikace, QR kódy a čtečky při putování po rezervaci. Mým cílem je, aby se návštěvníci kochali přírodou, skalami, pozorovali okolí, bavili se mezi sebou, odpočinuli si a nekoukali do mobilů. To bylo, je a bude posláním Prachovských skal“, uzavírá naše milé setkání Feštr.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Do Prachova se dostanete i na kole, v Prachovských skalách však musíte pokračovat pěšky. Kola vám za drobný obnos uloží v úschovně u informačního centra u Turistické chaty.

V přírodní rezervaci je k dispozici malý okruh (1,5 km), velký okruh (3,5 km) a trasa pro sportovní kočárky.

Prachovské skály mohou navštívit také vozíčkáři. Trasa (4,5 km) začíná na parkovišti v Prachově (cyklotrasa 14), vede k Lepařově památníku (žlutá a pak modrá pěší trasa) k Turistické chatě. Odtud pak po zelené značce pokračuje ke Koupališti U Pelíška. Následně se vrací k Turistické chatě (neznačená cesta) a po silnici k parkovišti v Prachově. Náročnější terén je vhodný pro mechanický vozík, vyžaduje doprovod a je dobré ho absolvovat za sucha.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...