Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český podzim je lepší než Copperfield. Potěšte se snímky a pošlete svůj

aktualizováno 
Byli jsme ve středu tři ve při. Těsně před třetí (ve dne, nikoliv v noci) jsme se začali dohadovat, které místo je u nás na podzim, když se zbarví listí, nejhezčí. Byli jsme sice tři, během pár minut jsme jich však měli na stole hned osm. Ale mohlo by jich být osmdesát. Nebo osm set osmdesát osm.

Trik, který znají malíři i fotografové: kdyby strom za sebou neměl temné hradby lesa a horizontu, jeho barvy by tak nezářily. Tenhle měl štěstí. Stojí u Věžnice poblíž Velkého Meziříčí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bavili jsme se o tom při čekání na fotky. To bylo tak: loni jsme popisovali, jak je krásný podzim v americké Nové Anglii, a pár čtenářů hned poslalo fotky ze svého okolí s tím, že ten náš nijak nezaostává. Tak jsme si řekli, že bychom letos mohli vybrat hezká místa českého podzimu.

Ale jak to udělat? Nepomohlo by ani, kdybychom svolali komisi. Anebo nechali republiku hlasovat. Vždy by byla spousta těch, kteří by řekli: Já to vidím úplně jinak. A měli by svatou pravdu.

Fotogalerie

Nakonec jsme tedy požádali ty, kteří jsou cvičeni na to, aby věci a krásu viděli, ba dokonce vyhledávali. Jsou za to ostatně placeni, že... A tak fotografové MF DNES vybrali a vyfotili místa, která v posledních dnech viděli při svých cestách. Má to trochu háček. Podzim není hrad nebo most, a tak je každý den jiný. Má jinou barvu.

V Nové Anglii speciální kalendáře a servery radí, který den, dokonce v kterou hodinu, bude na konkrétních místech listí nejpestřejší. U nás tak daleko nejsme, navíc podzim je letos možná lehce zdivočelý, do poslední chvíle se tváří, že je tak trochu léto, a listům se očividně nechce tolik barvit.

Čím větší zima, tím víc barev

Ale na některých místech to už podzim přece jen rozpálil naplno. Oranžová, zlatá, bronzová a okrová, šarlat a žluť. Jak se ochlazuje, příroda zatepluje svět aspoň barvami. Skoro máte pocit, že je to nějaký disneylandový podvod.

A tak naše záběry nemají být nějaký žebříček nebo přehled toho nejbarevnějšího v zemi. Je to jen inspirace. Teď je totiž zrovna dobrá příležitost vyrazit hledat barvy. Jen drobný návod: hledejte javory, buky, dříny, škumpu, dřišťál.

Tenhle ornament je k vidění v Beskydech na trase Pustevny – Radhošť.

Tenhle ornament je k vidění v Beskydech na trase Pustevny – Radhošť.

Ještě dlužím ty tipy. Někdo tvrdil, že nejlepší je Ještěd. Taky Pálava, Sázava, zvláště Stvořidla. České Švýcarsko. Kopečky na Pelhřimovsku, Voděradské bučiny u Prahy, Jeseníky.

Ale neberte to nijak vážně. Víte dobře, že to nejhezčí místo může být hned za vaší chalupou nebo na silničce k ní.

Český podzim je totiž lepší než Copperfield.

Pochlubte se snímkem vašeho NEJ podzimu

Pokud se i vy rádi touláte po Česku barevnou podzimní krajinou, pošlete nám Váš jeden nejlepší snímek na mujpodzim@idnes.cz. Nejhezčí fotografie zveřejníme, tři nejlepší pak odměníme knihami a věcnými redakčními cenami.

Snímky můžete posílat na mujpodzim@idnes.cz do pátku 2. listopadu. Každý soutěžící může zaslat pouze jednu fotografii (nejlépe do 1 MB), do e-mailu prosím uveďte popisek, co je na fotografii, kde a kdy jste ji pořídili a vaše celé jméno.

Těšíme se na váš barevný podzim! 

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz