Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český podzim je lepší než Copperfield. Potěšte se snímky a pošlete svůj

aktualizováno 
Byli jsme ve středu tři ve při. Těsně před třetí (ve dne, nikoliv v noci) jsme se začali dohadovat, které místo je u nás na podzim, když se zbarví listí, nejhezčí. Byli jsme sice tři, během pár minut jsme jich však měli na stole hned osm. Ale mohlo by jich být osmdesát. Nebo osm set osmdesát osm.

Trik, který znají malíři i fotografové: kdyby strom za sebou neměl temné hradby lesa a horizontu, jeho barvy by tak nezářily. Tenhle měl štěstí. Stojí u Věžnice poblíž Velkého Meziříčí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bavili jsme se o tom při čekání na fotky. To bylo tak: loni jsme popisovali, jak je krásný podzim v americké Nové Anglii, a pár čtenářů hned poslalo fotky ze svého okolí s tím, že ten náš nijak nezaostává. Tak jsme si řekli, že bychom letos mohli vybrat hezká místa českého podzimu.

Ale jak to udělat? Nepomohlo by ani, kdybychom svolali komisi. Anebo nechali republiku hlasovat. Vždy by byla spousta těch, kteří by řekli: Já to vidím úplně jinak. A měli by svatou pravdu.

Fotogalerie

Nakonec jsme tedy požádali ty, kteří jsou cvičeni na to, aby věci a krásu viděli, ba dokonce vyhledávali. Jsou za to ostatně placeni, že... A tak fotografové MF DNES vybrali a vyfotili místa, která v posledních dnech viděli při svých cestách. Má to trochu háček. Podzim není hrad nebo most, a tak je každý den jiný. Má jinou barvu.

V Nové Anglii speciální kalendáře a servery radí, který den, dokonce v kterou hodinu, bude na konkrétních místech listí nejpestřejší. U nás tak daleko nejsme, navíc podzim je letos možná lehce zdivočelý, do poslední chvíle se tváří, že je tak trochu léto, a listům se očividně nechce tolik barvit.

Čím větší zima, tím víc barev

Ale na některých místech to už podzim přece jen rozpálil naplno. Oranžová, zlatá, bronzová a okrová, šarlat a žluť. Jak se ochlazuje, příroda zatepluje svět aspoň barvami. Skoro máte pocit, že je to nějaký disneylandový podvod.

A tak naše záběry nemají být nějaký žebříček nebo přehled toho nejbarevnějšího v zemi. Je to jen inspirace. Teď je totiž zrovna dobrá příležitost vyrazit hledat barvy. Jen drobný návod: hledejte javory, buky, dříny, škumpu, dřišťál.

Tenhle ornament je k vidění v Beskydech na trase Pustevny – Radhošť.

Tenhle ornament je k vidění v Beskydech na trase Pustevny – Radhošť.

Ještě dlužím ty tipy. Někdo tvrdil, že nejlepší je Ještěd. Taky Pálava, Sázava, zvláště Stvořidla. České Švýcarsko. Kopečky na Pelhřimovsku, Voděradské bučiny u Prahy, Jeseníky.

Ale neberte to nijak vážně. Víte dobře, že to nejhezčí místo může být hned za vaší chalupou nebo na silničce k ní.

Český podzim je totiž lepší než Copperfield.

Pochlubte se snímkem vašeho NEJ podzimu

Pokud se i vy rádi touláte po Česku barevnou podzimní krajinou, pošlete nám Váš jeden nejlepší snímek na mujpodzim@idnes.cz. Nejhezčí fotografie zveřejníme, tři nejlepší pak odměníme knihami a věcnými redakčními cenami.

Snímky můžete posílat na mujpodzim@idnes.cz do pátku 2. listopadu. Každý soutěžící může zaslat pouze jednu fotografii (nejlépe do 1 MB), do e-mailu prosím uveďte popisek, co je na fotografii, kde a kdy jste ji pořídili a vaše celé jméno.

Těšíme se na váš barevný podzim! 

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz