Diskuze

Obrana, kterou jsme nevyužili. Návštěva pevností na hranicích země

Jsou mementem bojů, které nenastaly. Obří pevnosti a tisíce betonových kvádrů, rozesetých podél československé hranice, jsou trvalou připomínkou pohnuté historie Československa. Některé jsou zarostlé lesem, jiné naopak dobře udržované. Pojďte se podívat, co zbylo z československého opevnění z 30. let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Muzeme polozit otazku i jinak, pujdeme bojovat, bojovat hrde, zurive a odhodlane i za predpokladu, ze existuje sance, ze nevyhrajeme?Tehdy stal cesky lev pevne na zemi ceske, dnes uz davno stahnul ocas svuj a bere pouze drobky od stolu mocnych, sami sobe jsme my, Cesi, na hony vzdaleni, davno jiz jsou zlomene pruty Svatopluka.

0 0
možnosti

I přes očekávání mě zaskočila rozlehlost těchto objektů. Na Hůrce, během prohlidky Velkého okruhu jsme narazili na historika, kterému dal průvodce na krátko slovo. Jeho vyprávění o zkouškách bojového plynu Tajfun a jeho účinnost byla velice zajímavá. To samé o nábojích Rochling. Co se týká vnitřní vybavenosti objektů, doporučuji navštívit tvrz Skutina.

0 0
možnosti
Foto

Skutina je fajn já doporučuji pěchotní srub N-S 82 Březinka tam to je jak z roku 1938 všechno původní...http://www.brezinka.cz

0 0
možnosti

Musím se připojit ke jmenovci Pavlovi, který zde přesně vysvětluje: Betonové pevnůstky již v té době (i kdyby byly dovybaveny těžkou technikou), byly z vojenského hlediska nesmysl. Prostě by je Němci obešli (také za pomoci Sudetských Němců) a česká armáda by časem vylezla sama, až by vyhladověla. Proč by je, proboha, měli dobývat???

6 6
možnosti

Františku, vy jste přímo ukázkový absolutní laik.

1) Vůbec nevíte, že pás bráněný čs. polní armádou (pušky, kulomety,protitankové kanony, minomety, polní dělostřelectvo) byl souvislý podél hranices Německem, Rakouskem (anšlus), Maďarskem a podél čáry Jablunkov-Bohumín (tzn.malá část hranice s Polskem). Na většině této délky měly čs. jednotky k dispozicibojeschopné lehké opevnění  - těžké teďneřešme.

Teď přicházíte Vy, a ty z vašeho „vojenského“hlediska nesmyslné pevnůstky obcházíte: například útokem na jesenický Šeráknebo Orlík, pochopitelně bez podpory těžkých zbraní (jak by se lesem bez cestve výšce přes 1000 m.n.m. k čs. jednotkám dostaly?). Německá pěchota podvaším velením radostně leze do palby čs. kulometů (ty jsou i tam, kde nejsou pevnůstky– překvapen?). A pokud obranu prorazí tak vám velitelé těch úžasných tankovýcha motorizovaných divizí, kterým jste právě otevřel cestu do vnitrozemí sdělí,že Vaším úžasným průlomem projedou tak možná tanky – a to přesně tak daleko,než jim dojde benzín – motorizované týlové zabezpečení tudy neprojede, německápěchota s koňmi dojde tak 20km a bude pro vyčerpání neschopna dalšíhopostupu.

2) Proč by měli Němci dobývat objekty čs. opevnění? Protožemísta, jejichž průlom umožňuje nasadit víc než pěchotu a koně, byla v září1938 bojeschopným lehkým opevněním zesílena.

Pokud Vás napadne (pochybuji), že čs. jednotky mezi Budějovicemi aLandštejnem mají k dispozici opevnění s velmi nízkou bojeschopností,tak máte pravdu – však za nimi také stojí čs. 4. Rychlá divize se 73 tanky (aspoustou dalších zbraní) plus 1. Rychlá divize s asi 40 tanky (taky ještědalší zbraně).

3)Jako spousty dalších „expertů“ suverénně „obcházíte opevnění“, ale nejsteschopen říct kudy.

14 5
možnosti

U takovéhle debaty si vždycky vzpomenu na Otto Wagnera.Trochu o tom jak to viděl on:

"Čekal jsem to, a přece jsem strašně překvapen. Je konec Československa. Přestal jsem být svobodným občanem svobodného státu. Ještě před třemi dny, kdy se generál Homola rozhodl vzít moc do svých rukou, jsem věřil, že alespoň nyní budeme bránit to, co nám zbylo z vlasti. Vždyť jsme tak přísahali! Bohužel, splnili jsme jen část přísahy, totiž, že budeme poslušni prezidenta a vlády jím ustanovené. Tu druhou část, v níž se praví, že vojska svá neopustíme a budeme se až do konce bránit tak, jak nám káže mužná čest a vědomí povinností občanských, jsme zapomněli. Páni nahoře prý požádali Hitlera o protektorát. Inu, mohou se dnes vymlouvat na to, že páni před nimi vydali Němcům naše pohraniční pevnosti, takže nic jiného nezbývá než se vzdát.

 Ani brečet nemohu, jsem úplně ztuhlý lítostí, vztekem a hanbou. Plukovník Vašátko nařídil sejmout československou státní vlajku! Naposledy zdravím vlajku, která mi byla symbolem svobody. Pak velitel pluku nařizuje, abychom již nenosili na opascích pistole. Má pravdu, nejsme zbraně hodni! I nejpimější pěnkava brání své hnízdo proti sojce, která je desetkrát větší. Jen my, potomci husitů, kteří se dostali až k Baltu, pravnuci Moravanů, kteří padli u Hvězdy na Bílé Hoře, mladší bratři legionářů, kteří bojovali na všech bojištích ve světové válce, se tupě díváme na konec svého samostatného státu. Neznám obdobného případu v dějinách lidstva. Tož vlajka je dole a rozchod!

 Ano, jsem bývalý štábní kapitán, který se vycvičil ve vojenském řemesle na útraty spoluobčanů, abych mohl bránit vlast odborně... a teď o vlast přicházím a zůstávám naživu. Páni nahoře mi nedali ani možnost pro vlast umřít..."

12 0
možnosti

I dále zůstávala možnost bojovat, Otto Wagner byl mezi těmi, kdo ji využiliR^[>-].

Ale mýlil se, "pánové nahoře" nepožádali o žádný protektorát, byl jim brutálně vnucen pod hrozbou zničení Prahy. A proti tomu by žádná nepochybná statečnost nepomohla, civilisté by byli vydáni napospas.

5 0
možnosti

K21a44r48e20l 95M56a38l11ý

24. 4. 2015 15:09

Je potřeba vyvrátit mýtus že opevnění bylo v roce 1938 provozuschopné. Ani náhodou. Sami v boji bychom dopadli bychom jako Francie, nebo Polsko. A v té době ještě nebyly ohroženy finanční zájmy Anglie a USA v Německu, takže bojovat opravdu nemělo smysl ...

4 10
možnosti

Člověče, vždyť vy o "provozuschopnosti" opevnění nic nevíte!

Tak vy vyvracíte údajný mýtus - a to do nebe volajícím nesmyslem!

Můžete nám sdělit, jak jste na to přišel?

6 4
možnosti
Foto

Byl jsem v Dobrošově a na Haničce. Nezapomeňte si něco teplého na sebe :-)

0 0
možnosti

No dejme tomu ze bychom do toho sli i proti vuli mnichovske dohody a nemci by nás za cenu vysokych ztrat a za prihlizeni zbytku evropy nakonec dobili . Ceskoslovensko by bylo automaticky zapadni evropou oznaceno za vinika valky a nemci totalne zotroceno. Válka by šla dál ve stejnem scénári a obávám se,že tak i poválečny vyvoj politiky u nás. Takže krom obrovskych ztrat a ješte vetšiho pocitu horkosti z chovani zapadni evropy by ceskoslovensko pokusem obrany nice krom narodni hrdosti neziskalo. Otázka ale zní, co by následovalo, kdyby si na ceskoslovensku Hitler vylamal zuby ? Jak by se k nam Evropa zachovala pote a mi k ni?

2 0
možnosti

P81a14v38e63l 31H70e82k

24. 4. 2015 21:17

Přečtěte si historickou fikci Žáby v mlíku od Drnka.

0 0
možnosti

Ještě k významu betonu - určitě se mnou budete souhlasit, že dnes je naprostý nesmysl budovat nějaká betonová stacionární opevnění a valy.

Postup vojska to samozřejmě omezuje a stěžuje, ale větší význam, zvláště vzhledem k vynaloženým prostředkům, to nemá.

Tj. zřejmě někdy v minulosti tato opevnění ztratila význam (podobně jako kdysi hrady atd).

No a tou dobou byla podle mne právě II. světová válka, tj. budováním betonových opevnění jsme se jako obvykle chystali na válku minulosti (v I. světové by to význam mělo) a ne na válku budoucí - s novou technikou a taktikou.

7 1
možnosti

Tehdy byly 2 možné koncepce - beton nebo rychlá mobilní armáda, se kterou Německo slavilo takové úspěchy v následující válce.

Pochopitelně tehdy jako obvykle v ČR (i na radu francouzských expertů) zvítězila betonová lobby.

A poslední ranou naší obraně bylo ultimátum Polska:

"Těsně před půlnocí 30. září odevzdala polská vláda vládě československé ultimátum, ve které požadovala značnou část Těšínska (tzv. Zaolzie), části Oravy, Spiše, Kysuc a Šariš. Československá vláda s ultimátem následující den souhlasila. K dalším územním ztrátám Československa došlo na začátku listopadu 1938, kdy ve Vídni skončila arbitrážní jednání o československo-maďarské hranici. Ve dnech 5.-10. listopadu muselo Československo odstoupit část jižního a východního Slovenska jakož i téměř polovinu Podkarpatské Rusi Maďarsku. Celkové ztráty pomnichovského Československa tak činily 41 098 km2 a 4 879 000 obyvatel.[18]"

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichovsk%C3%A1_dohoda

Následné boje ve II. světové válce pak ukázaly, že beton je v té době už opravdu k ničemu:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Maginotova_linie

http://cs.wikipedia.org/wiki/Atlantick%C3%BD_val

2 2
možnosti

máte tam zásadní chybu ČSR mohla mobilizovat maximálně něco kolem 1 500 000 vojáku Německo mohlo mobilizovat kolem 25 až 30 mil. vojáku.takže bez stálého opevnění které částečně vyrovnávalo tento nepoměr jsme nemohli ani zdaleka myslet na nějakou úspěšnou obranu.

5 0
možnosti
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...