Diskuze

Česko-polská nenávist aneb záhadná bitva o Těšínsko

Děkuju oněm zoufalcům, kteří ničí cedule s polskými názvy měst a vesnic na Těšínsku. Donutili mě, abych se začal doučovat dějepis. Přijíždím do kraje pod Beskydami, kde žije na čtyřicet tisíc Poláků s českými občankami, a zajímá mě: Je to jenom mediální bublina, anebo se tu odehrává jakási nenápadná, tichá válka? A odehrává-li se, kde má své kořeny?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Q

qvido31

11. 3. 2010 15:30
Ještě Vám to nedošlo

Pokud snad se ještě najdou čtenáří tohoto tématu,chci je upozornit na jeho umělost!!!! Komu to nedochází,tak jeden příklad za všechny:Kdo,že to rozeštval nacionalistické,fundualistické a jiné vášně v bývalé Jugoslávií?Ti lidé tam žili pod vedením strany a vlády a případný problém byl v zárodku umlčen,že ano!Směsice národností i náboženství.Zde v českém pohraničí někdo šaškuje a s požehnáním Bruselu!Přitom státy bývalé 15 už řeší své problémy s národnostníma menšinama,že ano! A na konec vo tom to je!!!Dát lidem téma a oni blbouní se povraždí sami! Apelují na polskou menšinu,nedávejte svým šovinismem a pokrytectvím rádoby národnostní a jazykové hrdosti záminky a nikdo Vám nebude nic dělat,tak jako doposud!Žijete v Česku už je po válce 70let,tak to respektujte Polácí i Češi;-O

0 0
možnosti
ZV

Ochlupoun

5. 3. 2010 18:39
Proč dvojí nápisy

Já si myslím, a asi stejně jako většina, že na Českém území mají být cedule české, na polském polské, na německém německé atd. Polština a stejně jako třeba němčina nejsou žádné univerzální jazyky, cedule v cizích jazycích na našem území prostě nemají místo. U těch polských navíc nechápu jejich smysl, věřím, že každý polák pochopí i z české cedule kde je, stejně tak jako to chápu já z té polské. V Liberci taky nemáme německé nápisy a na rozdíl od těch polských já německým rozumět nebudu ani slovo a obráceně. Osobně bych takovéto jevy zakázal přímo zákonem - jsme v česku, úředním jazykem je čeština, polská cedule tu nemá co dělat. Nemám samozřejmě nic proti polákům, němcům, romům, či jiným menšinám. Ať zde mají svoje knihovny, školy s VOLITELNÝM jazykem menšiny atd... Ale musí chápat, že jsou v Česku. Podívejte se, jak dopadli Slováci s Maďarskou menšinou. Na jihu se tam slovensky skoro nedomluvíte, téměř protektorát a teď  tam pracně vymýšlejí vlastenecký zákon. Všechno má své meze.

0 0
možnosti
F

fousek2

5. 3. 2010 0:46
Rak.-Uhersko (EU) v. Státy na národnostních principech

Myslím, že článek nestačil zdůraznit dvě zásadní věci.

Tou první je, že celá oblast spadá do Těšínského knížectví, které přecházelo ve svém historickém vyvoji z ruky do ruky. Ale ne Poláků či Čechů, ale mezinárodní šlechty. Teprve po roce 1918 zde vznikají státy na základě národnostních principů a "rvačka tak může začít".

Druhou věcí je silný ekonomický a strategický zájem ČR o železnici, která spojovala Třinecké železárny s Ostravou. Nakonec hranice byla vytyčena (ne úplně spravedlivě, ale zcela z ekonomického hlediska pochopitelně) podle ní a je to právě želenice, která Tešín rozdělila. Poválečná jednání (po 1. sv. válce) se dostala do patové situace, na území byl vyhlášem status quo, rozhodnout se mělo v Bruselu, kde probíhala mírová jednání. Po dvou letech (tuším) roku 1920 byl ale staus quo porušen Polskou stranou, která zde vyhlasila volby do Sejmu. ČR reagovalo vojenským záborem.

Nicméně, tu vůbec nešlo o lidi, ale pouze o ekonomické zájmy ... nezapomeňme na to na obou stranách.

0 0
možnosti
J

jonnyq

2. 3. 2010 22:15
článek

Článek je z větší části protičeský.. což mu ubírá na kvalitě. Poláci si z historického hlediska stěžují na to, jak Češi jednali po válce.. ale bylo to Polsko, co porušovalo veškeré mírové dohody a byl ten správný čas s tím něco udělat, případně přitvrdit.

Věřím tomu, že mnoha českým Polákům byl příchod Poláků v 1938 ukradený a nijak ho neoslavovali.

Abych svůj názor nějak ukončil.. líbí se mi kulturní osvěta Poláků a pořádání skvělých akcí. Bohužel z české strany se ničeho takového nedočkáme. Ale ono to bude asi tím, že menšiny bývají nejčastěji všude ve světě ti aktivní.. viz České festivaly v USA, Rumunsku, atp.

Snad jsem se nikoho nedokl. Rád bych Vás také pozval na stránky digitální knihovny PSP http://www.psp.cz (tam to někde najdete) a když si nalistujete body jednání z let 1918-1948, jsou tam i dopisy lidí popisující chování Poláků na území Těšínska, Spiše a dalších místech...

0 0
možnosti
T

theofil.bentley

1. 3. 2010 16:34
Co blbnete lidi...

Polaci jsou fajn... navic mam dojem, ze by nam s Polaky svecil spis kamarcoft nez handrkovani a hloupy tahanice... :-) tak davam panaka polske vodky na sousedsky vztahy ;-)

0 0
možnosti
JH

21TrAC

1. 3. 2010 14:23
české Kladsko

Slezsko je až moc známé, často propírané. Ake že se nikdo nezajímá o Kladsko? Tam žila početná česká menšina a co bylo po 2.sv. válce? zatímco my jsme odsouvali Němce z pohraničí a pro mě nepochopitelně jsme stejně "nevyčistili" i Slezsko od Poláků, stejný zrádci - viz 1938, tak Polsko zas čistilo Kladské pomezí - buď ste byli Češi a byli ste vystěhováni nebo ste se přihlísili k Polákům a zůstali se. pak ale umím taky vykřikovat, že námám problémy s měnšinama, že žádný menšiny nemám... Sem rád, že se o Těšínsku začíná mluvit, protože pak doufám, že se otevře otázka Kladska a polských národnostních čistek, na které se zapomíná, nebo dokonce jako by snad ani nebyly...

0 0
možnosti
J

jural

10. 3. 2010 12:14
Re: české Kladsko

jo, to same se stalo Luzickym Srbum v Polskem zabrane casti Luzice.....

0 0
možnosti
RS

rencask

1. 3. 2010 12:23
muzou si za to sami

Muzou si za to sami, coz muzu prokazat na historii vlastni rodiny. Moji predkove zili na Tesinsku 200let (kam prisli z Polska - dolozeno patranim po matrikach), mluvili "po nasymu", ale prihlasili se k ceske narodnosti (asi chyba). V roce 1938 byli ze dne na den vyhnani (nalozili na vuz osobni veci) a museli se odstehovat do Ostravy, kde byli ubytovani v telocvicne skoly, a spolu s dalsimi 5rodinami takto prozili celou valku. Moje prababicka, kterou si jeste pamatuju, uz pak "po nasymu" nikdy nemluvila.Za to, ze nedopadli stejne jako Nemci muzou vdecit pouze tomu, ze byli sami okupovani.

0 0
možnosti
JJ

nenápadně maskovaný Kei

1. 3. 2010 9:29
Bože, to je zase jednostranné, že bych blil!

Já tam náhodou znám pár lidí, a ti zase tvrdí, že ponaszymu odmítají mluvit Poláci, že prostě společné dorozumění zavrhli a mluví schválně polsky. Logicky tak místní Češi začínají mluvit tedy jen česky. A stejně jako každá menšina v každé zemi se bohužel Poláci chovají dost namyšleně, ale autora chápu, ono je jednodušší psát jen o jednom úhlu pohledu:-(

0 0
možnosti
LK

Roliku

28. 2. 2010 22:16
Nápisy ve slovenštině, slovenštinu do škol!

Když tak o tom přemýšlím, tak si říkám, jak můžeme tady v České republice upřednostňovat jednu menšinu na úkor druhé!? V našem těšínském regionu žije také početná menšina Slováků! Navrhuji, aby názvy ulic, měst, obchodů i všech úřadů byly srozumitelné opravdu všem! Dopřejme je také Slovákům!

Napadá mě otázka, proč se takhle medializuje česko-polská "nenávist"? Proč se nemedializuje příjemné česko-slovenské soužití v těšínském Slezsku, které nehraničí pouze s Polskem, ale také se Slovenskem?!

0 0
možnosti
LK

Roliku

28. 2. 2010 18:53
Česko-polská anebo polsko-česká nenávist?!?

Narodil jsem se na Těšínsku a stále zde žiju, i když nemluvím ponašymu, což je zde velkým mínusem a možná i společenským "faux pas". Používám spisovnou češtinu, jsem Čech, a tak trošku se cítím místními polskými spoluobčany utlačován a nenáviděn, kdykoliv před nimi promluvím česky. Samozřejmě to neplatí o všech, ale čím dál častěji se setkávám s těmi, které velmi pohoršuje má mluva v češtině.

Vše se zde rozlišuje na Čechy a Poláky - místní "Poláci" drží velmi silně při sobě a tvoří zde neuvěřitelně silnou komunitu. Na úřadech, na nádražích, v nemocnicích,  v obchodem, v restauracích, v práci na poradách, dokonce i v českých školách, tam všude často uslyšíte hovor vedený nářečím "ponašymu".

Nevadilo by mi to, určitě to má nějaké historické opodstatnění, kdyby těmto lidem nevadila má čeština.

0 0
možnosti
LK

Roliku

28. 2. 2010 18:53
Re: Česko-polská anebo polsko-česká nenávist?!?

Chtěl bych proto tady bojovat za svá práva a za češtinu. Napadá mě otázka, zda by nebylo možné založit nějaký český menšinový spolek :-)))?!?

A "polské spoluobčany" bych chtěl závěrem uklidnit, že jejich tolik významné polské nápisy mi opravdu nevadí, i když na druhou stranu bych rád zmínit to, že na protější straně řeky Olše české nápisy nejsou třeba :-).

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...