Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko, nebo Alpy? Kam na lyže?

aktualizováno 
Letos zdražily skoro všechny lyžařské areály v Česku. A co za to? Ohnivá diskuze, jestli je výhodnější lyžování v Alpách nebo české kotlině, se vede mezi lyžaři už od roku 1989. Pro Česko vždy horlili provozovatelé tuzemských skiareálů a skalní příznivci místních sjezdovek. Zbytek básnil o Alpách. Přesto jsou české hory plné prkýnkářů a prknařů. Čím to je?
Skiarena Pec pod Sněžkou a Janské Lázně

Skiarena Pec pod Sněžkou a Janské Lázně | foto: SKIPECiDNES.cz

Lyžování v alpských centrech je jednoznačně lepší. Tamní sjezdovky jsou s kopečky v našich pohraničních hvozdech nesrovnatelné, ubytování kulturnější, služby solidnější.

Kdo si chce užít sportovního lyžování, jede do Francie, slunečnou pohodu vychutná v Itálii, sjezdovkovou i běžkařskou klasiku v Rakousku nebo Švýcarsku a případně dobrodružství při zimní turistice na Slovensku.

Jenže i tuzemské skireály mají své plusy. Mnohé se přibližují svými službami západnímu standardu. Někde se už rolbaři naučili starat o sjezdovky lépe než Italové, vlekaři jsou přívětiví jako Rakušané, dostatek sněhu je zaručen díky sněžným dělům a číšníci nedělají ostudu svému řemeslu.
 
Za to všechno se ovšem platí neustále se zvyšujícími cenami. Před dvěma lety doporučovalo Sdružení provozovatelů lanovek a vleků svým členům, aby zvýšili až dvojnásobně ceny permanentek, ale jim se tehdy do toho nechtělo. Ceny ovšem každým rokem zvedají a nezdá se, že by chtěli přestat. Udržují rovnováhu mezi cenami a kvalitou lyžování a návazných služeb.

Vždy, když se tuzemské lyžařské středisko o krůček přiblíží evropskému standardu, hned také zdraží. A návštěvníci jsou ochotni to akceptovat.
 
Tento stav lze dokumentovat i čísly. Sdružení vlekařů každý rok hodnotí skiareály hvězdičkami od jedné do pěti podle velikosti a kvality. Několik jich vždy dostane pět hvězdiček. Podíváme-li se do renomovaných světových skiatlasů, zjistíme, že by sotva přelezly jejich dvouhvězdičkovou hranici. Ceny denních permanentek tomu odpovídají. Až na špindlerovskou výjimku se pohybují mezi 500 - 600 korunami. Nejlepší zahraniční pětihvězdičkové skiareály chtěji za jednodenní permanentku něco přes 1000 korun za den.

Doma vs. Alpy

Sečteno a podtrženo, existují dva tipy lyžování - tuzemské a zahraniční. Doma má smysl jezdit na víkendy nebo dokonce jen na jeden den. Výhodné je také, pokud máte superlevné ubytování, nebo jste lyžař, kterému nevadí stát fronty a vozit se na stále stejné sjezdovce. Plus pro vás je, že se všude dorozumíte, autem dojede do střediska ze svého bydliště během dvou hodin a nemusíte se příliš finančně omezovat v jídle, pití ani zábavě.

Do zahraničí jsou výhodnější týdenní pobyty s dopravou, ubytováním a permanentkou. V Alpách si užijí především milovníci velkých areálů, kteří nechtějí stát fronty na lanovky. Tady najedou každý den padesát až sto kilometrů za den, zatímco v Česku jsou rádi za každý kilometr.

Velká centra obvykle nabízejí dražší týden, než je obvyklé v Česku. Menší alpské skiareály ve Francii a Itálii ovšem vrážejí doslova nůž do zad velkým tuzemským centrům. Srovnání padesáti až sto kilometrů sjezdovek (= malý alpský areál) s necelou dvacítkou (= velké české středisko) je do očí bijící. Navíc v Alpách se dá pořídit slušný týdenní zájezd pro čtyřčlennou rodinu za 35.000 korun, do kteréžto sumy se v Krkonoších vejdou stěží.

Proto probíhají v Česku pokusy o integraci několika středisek do jedné permanentky. Letos se spojily Janské Lázně s Pecí pod Sněžkou a bude se jezdit v tak zvané Skiareně, Boží Dar nabízí permanentku spolu s německým Oberwiesentalem a Šumavský super skipas platí v Kramolíně, Špičáku a na Zadově.

Vybrané ceny jízdného pro dospělé

Středisko

Skipas na 1 den v Kč

Skipas na 6 dní v Kč

BESKYDY Bílá

350

Pustevny

320

1.150

Soláň

210

950

JIZERSKÉ HORY Bedřichov

370

1.500

Černá Říčka

240

 

Ještěd

400

 

Severák

370

1.500

Špičák

490

2.100

KRKONOŠE Harrachov

540

2.130

Herlíkovice

450

2.200

Malá Úpa

390

1990

Rokytnice

550

2480

Skiarena (Pec+Janské Lázně)

2900

Špindlerův Mlýn

650

3100

Žacléř

350

1650

KRUŠNÉ HORY Bouřňák

330

1200

Boží Dar

210

1110

Bublava

300

1320

Klínovec

430

2.080

Telnice

200

ORLICKÉ HORY Čenkovice

330

Deštné

360

1720

Říčky

350

JESENÍKY Červenohorské sedlo

400

1.700

Praděd

360

1.600

Ramzová

399

ŠUMAVA Špičák

410

1830

Zadov

390

1800

Kramolín

280

1220

Poznámky: Uvedeny jsou ceny u skiareálů, které již zveřejnily ceníky na tuto sezónu. Pokud nejsou některé údaje uvedené, středisko tento druh předplatného nenabízí.
Zdroj: skiareály, Sittour

 

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Permanentky on-line, skibusy, menší fronty. České hory se přibližují Alpám

Ke snowparku na Lipně letos přibude také nový Funpark pro začínající...

V českých lyžařských střediscích letos přibyly nové lanovky, dětské parky, ale i místa na parkovištích. Navzdory...

Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat

Je druhá polovina října a na sjezdovce v Monínci už zasněžují.

Monínec bude prvním místem v Česku, kde začne lyžařská sezóna. Díky nové zasněžovací technologii Snowfactory zde bude...

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...Najdete na iDNES.cz