Česko i Alpy nabízejí lyžařům skvělé podmínky

  10:18aktualizováno  10:18
Lyžaři mohou jásat. V posledních dnech panuje velmi chladné počasí se sněhovými přeháňkami, a to jak u nás, tak v Alpách. Vydatné sněžení zasáhlo především francouzská a rakouská střediska, kde často napadl až metr sněhu. Proměnlivé počasí má pokračovat i nadále, a tak se milovníci zimních sportů mohou těšit, že sněhu ještě přibude.

Česko: vynikající podmínky
Téměř všechna domácí střediska hlásí vynikající podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování. V mnohých leží na sjezdovkách okolo metru sněhu, ještě větší vrstvou jsou pokryty tratě na Klínovci (120 cm), na Mísečkách (140 cm) a na Pradědu (170 cm).

Všechny vleky a sjezdovky jsou většinou v provozu, od pátku se rozjede i nová trojsedačková lanovka v Černém Dole v Krkonoších, která měla technické potíže. V mnohých, převážně menších střediscích slibují provozovatelé lyžování bez front i o víkendu - jako třeba na šumavském Kramolíně.

Slovensko
Na Slovensku jsou sjezdovky pokryty nejčastěji půl- až metrovou vrstvou sněhu, z části však jde o sníh technický. Teploty ve střediscích ani přes den nepřekračují nulu. Nejlepší podmínky a plný provoz mají střediska ve Velké a Malé Fatře a v Nízkých Tatrách. V Lomnickém sedle nad Tatranskou Lomnicou se zatím lyžovat nedá.

Aktuální informace o lyžování na Slovensku najdete ZDE.

Rakousko: sněžilo 'ostošest'
Vynikající podmínky pro lyžování už mají i rakouská střediska. Během posledních dní napadlo podle místa několik desítek centimetrů prachového sněhu, sníh padal i v níže položených údolích. V souvislosti s velkou nadílkou panuje ve vyšších polohách značné lavinové nebezpečí, které může místně znamenat omezení provozu na sjezdovkách. Nejvíce sněhu získala střediska ve Vorarlbersku. Více informací - ZDE.

Itálie: sníh, zima, slunce
Tento týden sněžilo v Itálii méně než v ostatních alpských zemích, o to více však vládlo slunce. Mrazivé teploty a dostatečná vrstva sněhu z předchozích týdnů znamená výborné lyžařské podmínky.

Nejvíce sněhu má oblast Val d'Aosta (okolo 250 cm v nejvyšších polohách), zde však byl provoz některých vleků omezen kvůli silnému větru. Téměř dva metry má i Sestriére, podobně vysoká je sněhová vrstva v Bormiu a Livignu. I v Dolomitech leží na tuto dobu slušná pokrývka (okolo 150 cm) a lyžuje se vesměs na 100 % sjezdovek.

Švýcarsko: půl metru nového sněhu
Solidní nadílku sněhu obdrželo tento týden také Švýcarsko, nejčastěji okolo půl metru. Kvůli lavinovému nebezpečí zůstává uzavřena část tratí na nejexponovanějších svazích. Celková výška sněhu na horních stanicích lanovek běžně překračuje dva metry, na ledovcích (Engelberg, Crans-Montana) dokonce tři metry.

V Klostersu a Davosu je 214 centimetrů sněhu, ve Verbieru 255 a v Zermattu 163 centimetrů. Všude ale hrozí lavinové nebezpečí, nedoporučuje se pohybovat mimo vyznačené sjezdovky.

Hodně se zlepšily podmínky ve Villarsu, kde je 110 centimetrů, v Murrenu (270 cm) a Grindelwaldu (60 cm). Detailní informace o švýcarských střediscích - ZDE

Francie: pozor na laviny
Dvoumetrovou hranici sněhové pokrývky překročila díky chumelenici z tohoto a minulého týdne i většina alpských středisek ve Francii.

Mnohé sjezdovky v nejznámějších centrech však zůstávají přechodně uzavřeny kvůli značnému lavinovému nebezpečí. Například v Chamonix, kde je v horních partiích dva a půl metru sněhu, platí nejvyšší stupeň z pětistupňové škály.

Celkově se mohli lyžaři ve Francii těšit z více než metrové vrstvy nového prachového sněhu. Více o lyžování ve Francii najdete ZDE.

Německo: podmínky se zlepšily
Sněžení pomohlo zlepšit podmínky i v Německu, kde je nyní nejlepší lyžování v Oberstdorfu (180 cm) a Reit im Winklu (105 cm). Je však lepší se držet v horních partiích, protože v nižších je sněhu méně, jen kolem 20 až 40 cm.

partner přílohy

Skandinávie
Dobře si zalyžovat lze i v Norsku a Švédsku, které se těší z nebývalého přívalu sněhu. Ve Voss napadlo o víkendu 40 centimetrů a celková výška sněhové pokrývky dosáhla metru. V Trysilu je 80 centimetrů a v Lillehammeru 90 cm.

Za dobré lze označit podmínky pro lyžování i v dalších střediscích, jako je Geilo, Are a Salen ve Švédsku, i když je tam jen kolem půl metru sněhu.

Bulharsko a Rumunsko
Slušné lyžování nabízí díky novému sněhu i Bulharsko. Nejvíce ho napadlo v Bansku, kde je 120centimetrová pokrývka, v Borovci je 70 a v Pamporovu 100 centimetrů. Z dvoumetrové vrstvy sněhu se těší slovinský Bled a z metrové Kranjska Gora. Na zlepšení čeká naopak rumunská Poiana Brašov, kde je jen kolem 60 centimetrů sněhu a jezdí dvě třetiny vleků.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Vědci našli tajemství úspěchu Vikingů na moři. Lodě utěsňovali dehtem

Kvalitní lodě umožnily Vikingům daleké objevitelské cesty, v průběhu kterých...

Za nevídanými dobyvatelskými úspěchy Vikingů, severských nájezdníků, stály jejich pověstné štíhlé lodě. Rychlé, dobře...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

Ilustrační snímek

Lyžování bude letos dražší. Důvodem jsou investice v jednotlivých areálech, ale také růst cen energií a mzdové náklady....

První lyžování v Česku začíná. Monínec zasněžuje i při teplotách nad nulou

Na Monínci se chystají spustit lyžařskou sezonu, rolby rozhrnují uměle...

Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku se v sobotu otevírá lyžařům. Lyžovat se zatím bude na šest set...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Najdete na iDNES.cz