Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko chce na výstavě EXPO v Šanghaji ohromit Karlovým mostem

  17:46aktualizováno  17:46
Karlův most, české lázně i Lednicko-valtický areál budou na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji reprezentovat české národní poklady. Expozice s názvem Perly ČR budou doprovodným program hlavní výstavy a má představit prý to nejlepší, co Česká republika může ukázat světu.

Jednou z pěti perel, které Češi představí v Šanghaji na výstavě Expo je i Český Krumlov | foto: Petr Cejnek

Pět perel bude vybírat veřejnost prostřednictvím internetového hlasování, o zbylých rozhodne odborná porota. Uvedl to generální komisař české účast na EXPO Pavel Antonín Stehlík.

Čeští organizátoři výstavu rozdělí do pěti kategorií: města a místa, objevy a vynálezy, umění a kultura, prvenství a rekordy a divy ČR. V každé z nich se objeví pět perel, které Česko představí světu.

První kategorie města a místa už svých pět kousků představila. Budou jimi Karlův most, Pražský hrad, Český Krumlov, Lednicko-valtický areál a české lázně.

Pět perel z kategorie Divy ČR vyberou čtenáři iDNES.cz

Další vyhlásí v průběhu tohoto týdne v televizních spotech dvojice Marek Eben a Jiří Bartoška. Výjimkou je kategorie divy ČR, o které rozhodne veřejnost prostřednictvím serveru iDNES.cz.

Lidé nejprve nominují věci, osobnosti nebo památky, které by měly Česko zastupovat. Z nich později odborná porota vybere patnáct finalistů, o kterých se rozhodne hlasováním.

"Chtěli jsme zapojit Čechy do diskuze nad tím, na co jsme hrdí a čím se chceme představit v Šanghaji. V pátek vyhlásíme nominace, veřejnost bude mít týden, aby přicházela s nápady," řekl Stehlík.

"Potom je vytřídíme a ty nejsilnější, zhruba patnáct, dáme národu k hlasování," dodal.

Výstavu Perly ČR by podle odhadu generálního komisaře mohly navštívit až tři miliony lidí. "Vyrobíme brožuru, kterou jim budeme rozdávat. Přímo do prostoru umístíme soustavu zrcadel, do nichž budeme perly promítat. Otázka je, jak ukážeme těch posledních pět, které vybere veřejnost," zmínil Stehlík.

EXPO 2010 V ŠANGHAJI

- Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května příštího roku. Český pavilon s expozicí "Urbanizovaná krajina", který tvoří firma Film Dekor, má zemi představit jako moderní stát třetího tisíciletí na křižovatce kultur, národů a nápadů.

- Expo potrvá šest měsíců. V dubnu převzala Česká republika jako první ze zhruba 180 zemí svůj výstavní pavilon. Přípravný tým očekává, že expozici denně uvidí 30 000 návštěvníků.

Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května příštího roku. Český pavilon s expozicí "Urbanizovaná krajina", který tvoří firma Film Dekor, má zemi představit jako moderní stát třetího tisíciletí na křižovatce kultur, národů a nápadů.

Expo potrvá šest měsíců. V dubnu převzala Česká republika jako první ze zhruba 180 zemí svůj výstavní pavilon. Přípravný tým očekává, že expozici denně uvidí 30 000 návštěvníků.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz