Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českému safari začala sezona, mezi zvířaty můžete i přespat

  11:00aktualizováno  11:00
Ráno se probudíte a z okna vidíte zebry a antilopy. 30 hektarů afrického safari všude kolem vás. Ve Dvoře Králové otevírají novou sezonu a poprvé jsou pro návštěvníky, stejně jako v Africe, připravené i pohodlné bungalovy.

Safari kemp | foto: Archiv ZOO Dvůr Králové

Návštěvu zoologické zahrady ve Dvoře Králové je nejlepší začít projížďkou po africkém safari s volně vypuštěnými zvířaty, jedinou podobnou atrakcí u nás.

K nástupišti safaribusů se dá od vchodu z hlavního parkoviště sejít pěšky kolem letních výběhů nebo bez námahy dojet vláčkem. "Někteří návštěvníci kombinují obojí - na safari jedou vláčkem a zpět do klasické části zahrady jdou pěšky," radí ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.

Na bezmála 30 hektarech afrického safari žije přes léto přibližně sto padesát afrických kopytníků a okolo třiceti exotických ptáků. Nejvíc pozornosti mezi volně vypuštěnými zvířaty budí hřebci zeber, mohutné antilopy losí, skupiny vodušek a pakoní či primitivní domorodý skot watusi s obrovskými více než metr dlouhými rohy.

Antilopa losí v safari

Na rybnících vynikají pelikáni, husy a kachny. Atmosféru divoké přírody dokreslují siluety několika desítek volavek popelavých, které v safari pravidelně hnízdí, a dokonce i zimují.

"Projížďka po safari s komentářem řidiče trvá necelou půlhodinu a není nutné se na ni předem objednávat. O víkendech jezdí až čtyři safaribusy, takže návštěvníci nemusí čekat a jsou plynule odbavováni," informuje ředitelka.

Kdo si chce dopřát zážitek z přírody jen pro sebe, ten si může objednat individuální offroad safari - tedy jízdu po safari terénním vozem ukončenou nefalšovanou africkou večeří.

Antilopa skákavá v letním výběhuHulman jávský

Nejvzácnější jsou bílí nosorožci

Dvorská zoologická zahrada v současně době chová téměř dva a půl tisíce zvířat a každý rok ji navštíví přes půl milionu lidí.

"Naším nejvzácnějším zvířetem je severní bílý nosorožec. Jsme jedinou zoo na světě, které se podařilo toto unikátní zvíře rozmnožit a čtyři mláďata úspěšně odchovat," upozorňuje Holečková.

Bílé nosorožce si mohou návštěvníci zahrady prohlédnout ve velkých letních výbězích, kde jsou k vidění i početná stáda dalších afrických zvířat - zeber, žiraf, buvolů či antilop.

Až do konce minulého roku tu žilo šest severních bílých nosorožců, nyní už návštěvníci uvidí pouze dva. V prosinci totiž zahrada poslala čtyři kriticky ohrožená zvířata do rezervace Ol Pejeta v africké Keni, aby zvýšila plodnost samic, což se v zoo už dlouho nedaří.

Nosorožec dvourohý

V zahradě je možné i přespat

V klasické části zoo poutá největší pozornost pavilony Africká savana se slony, Vodní světy s obřími akvárii a kaskádou tropické řeky, Ptačí svět s volně vypuštěnými ptáky a Pavilon primátů.

"Pokud si lidé chtějí v klidu prohlédnout všechna zvířata, navštívit další expozice a zhlédnout doprovodné programy, měli by si na návštěvu naší zoo rezervovat celý den," doporučuje ředitelka.

A komu na důkladnou prohlídku nestačí ani čas od 9 do 18 hodin, ten od letošního roku může přespat v novém Safarikempu, kde ubytovaní hosté vidí volně vypuštěná africká zvířata přímo z oken svého bungalovu, karavanu či stanu.

Safari kempSafari kemp

"Náš Safarikemp je jediný v Evropě. V provozu jsou už bungalovy a ubytování v karavanech a stanech předpokládáme od začátku května. Už provádíme rezervace," říká Holečková.

Všechny pokoje v pěti zděných bungalovech s vlastním příslušenstvím a terasou jsou zařízeny v africkém stylu včetně originálních batik a masek z Keni a Tanzanie. Součástí Safarikempu je rovněž velký venkovní bazén, vyhřívaná vířivka, dětské hřiště či půjčovna kol. K novému kempu náleží i parkoviště pro 257 aut, 20 míst pro stany a 36 karavanových stání s přípojkami vody a elektřiny.

"Safarikemp je výjimečný hlavně tím, že jeho součástí je výběh afrických zvířat oddělený pouze nenápadným plotem. Ubytovaní hosté tak budou moci zebry či antilopy pozorovat v denních i nočních hodinách, stejně jako je tomu v kempech v afrických parcích a rezervacích," popisuje ředitelka.

Hosté ubytovaní v bungalovech mají po celou dobu pobytu vstup do zoo zdarma, bezplatný vstup mají i ostatní návštěvníci, kteří v Safarikempu stráví nejméně dvě noci. "Hosté ubytovaní na kratší dobu mají vstup se slevou," upozorňuje Holečková.

Nosorožec dvourohýČejka australská

Deset největších zajímavostí královédvorské zoo

1. Největší počet afrických zvířat v České republice i v Evropě.

2. Africké safari: od května do září nabízí zahrada projížďky speciálním autobusem mezi volně vypuštěnými africkými kopytníky. Rozloha safari je 27 hektarů a letos je v něm vypuštěno 150 kopytníků a 30 ptáků.

3. Pavilon Ptačí svět: unikátní expozice ve střední Evropě. Návštěvníci si mohou prohlédnout přibližně dvě stovky ptáků z tropických oblastí celého světa. Polovina opeřenců poletuje volně nad hlavami lidí.

4. Pavilon Vodní světy: návštěvníci uvidí největší tuzemskou soustavu sladkovodních akvárií s tropickými rybami a tři mořské nádrže přibližující život tichomořského korálového útesu. Terária obývají krokodýli, varani, želvy a další druhy plazů.

5. Galerie Zdeňka Buriana: výstava obrazů Pravěk očima Zdeňka Buriana je umístěna v letohrádku zoo. Je to jediná stálá expozice Burianových maleb na světě.

6. Pavilon lidoopů: obývají ho šimpanzi, gorily, zbytek orangutaní rodiny a guerézy angolské. V pavilonu bylo poprvé použito silné sklo oddělující zvířata od návštěvníků.

7. Dětská zoo: malí návštěvníci zahrady se mohou vydovádět na několika dětských hřištích, projet se na ponících. Děti si mohou rovněž pohrát s kontaktními zvířaty.

8. Expozice velkých šelem: současný pavilon otevřela zahrada v roce 1993 a poprvé v Evropě v něm byly vytvořeny expozice velkých šelem simulující jejich přirozené životní prostředí - savanu a les. V prostorných výbězích mohou návštěvníci vidět gepardy, levharty či tygry.

9. Unikátní chov afrických kopytníků: Královédvorská zoo se už od 70. let minulého století specializuje na chov afrických kopytníků (zejména žiraf, zeber, antilop a buvolů). Některá odchovaná zvířata v posledních letech zahrada vrací zpět do africké přírody.

10. Úspěšný odchov nosorožců: Královédvorské zoo se jako jediné na světě podařilo rozmnožit severní formu bílého nosorožce, kterého nejnovější vědecké výzkumy povýšily z kategorie poddruhů na šestý samostatný druh - nosorožce Cottonova. Ačkoli se ve Dvoře Králové už narodila čtyři mláďata tohoto kriticky ohroženého savce, na celém světě žije posledních 8 zvířat.

Zoo Dvůr Králové

V letní sezoně je otevřena každý den od 9 do 18 hodin včetně
víkendů a státních svátků. Více informací na
www.zoodvurkralove.cz

Kolik co stojí?
Plné vstupné: 160 Kč
Větší děti, důchodci: 100 Kč
Děti 2 až 6 let: 40 Kč
Děti do 2 let: zdarma
Rodinné vstupné: 470 Kč
Pes: 50 Kč
Parkování: zdarma
Dvoulůžkový pokoj v bungalovu v Safarikempu 2 110 Kč
Čtyřčlenná rodina se 2 dětmi ve vlastním karavanu 890 Kč, ve stanu 585 Kč

Hosté Hotelu Safari a ubytovaní v bungalovech Safarikempu mají vstup do zoo zdarma po celou dobu pobytu.

Počet návštěvníků v roce 2009:
552 000

Počty zvířat (druhů):
2 350 (330)

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Najdete na iDNES.cz