Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České kořeny a záhadná smrt brazilského Kennedyho

  12:36aktualizováno  12:36
Juscelino Kubitschek, pravnuk českého emigranta, se před půlstoletím vypracoval z chudoby až do čela Brazílie. Jeho iniciály JK jsou tam stejně známé jako u nás písmena TGM. Pro mnoho lidí ve světě není jméno Kubíček české, ale portugalské. Zdá se vám to zvláštní? Uvědomte si, že ho v cizině kdysi ve "zmutované" podobě nejvíce proslavil brazilský prezident.

Juscelino Kubitschek de Oliveira se narodil v Diamantině v centrální části Brazílie 12. září 1902.

Jeho otec o dva roky později zemřel, a tak si Juscelino ponechal jako své hlavní příjmení dívčí jméno matky Júlie.

A tedy také iniciály JK (čti "žotaka"), které jsou nyní v Brazílii stejně známé jako v Česku písmena TGM. Právě s mazlivou přezdívkou "Žotaka" dokráčel Kubitschek o mnoho let později až na politický vrchol.

V dětství se však "Žotakova" hvězdná budoucnost nerýsovala ani v náznacích. Jeho matka měla co dělat, aby z učitelských příjmů uživila své dvě děti. Nakonec se jí povedlo dovést syna až k univerzitnímu vzdělání. JK zahájil studium medicíny v roce 1921 v Belo Horizonte.

Žádný sladký študácký život ho však nečekal, po přednáškách a cvičeních trávil většinu volného času na poště, kde si na studia přivydělával jako telegrafista. V roce 1927 začal pracovat jako chirurg na klinice v Belo Horizonte. Po dvou letech praxe se vydal na stáž do Paříže.

Potom procestoval Evropu a zavítal i do Československa, odkud pocházel jeho praděd Jan Nepomuk Kubíček, který kolem roku 1830 odjel z Třeboňska do Latinské Ameriky. Kubitschek byl překvapen tím, jak je jeho příjmení v Československu frekventované. V pamětech popisuje, že nahlédl do telefonního seznamu a našel tam ke svému úžasu spoustu Kubíčků.

Po návratu z cest se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Sarah a zřídil si vlastní ordinaci. Krom toho v nemocnici pro chudé zdarma poskytoval své služby.

Brazilský Kennedy
Během občanské války v roce 1932 uplatnil svůj organizační talent při vedení polní nemocnice. Právě tehdy se setkal s Beneditem Valaderesem, člověkem, který mu od základů překopal jeho dosavadní kariéru -z výborného lékaře vytvořil špičkového politika.

Když se Valaderes stal guvernérem státu Minas Gerais, obrátil se na Kubitscheka s nabídkou místa v jeho kabinetu. O dva roky později Kubitschek úspěšně kandidoval do parlamentu. Jeho obvodem byla rodná Diamantina a její okolí.

V roce 1940 ho Valaderes jmenoval starostou Belo Horizonte. Od té doby zazářil v každých volbách, kterých se v barvách sociální demokracie zúčastnil. Uspěl jako kandidát na poslance, guvernéra Minas Gerais a nakonec v roce 1955 i na prezidenta země.

Čím to, že věčně usměvavý chlapík s vizáží filmového milovníka dokázal Brazilce tak očarovat? Na okolí zapůsobilo jeho bezprostřední chování, stoprocentní pracovní nasazení a image politika z lidu. Pomohla mu i moderně vedená kampaň, body v popularitě mu přihazovala jeho šarmantní žena i nezpochybnitelné úspěchy, kterých dosáhl v předchozích funkcích. Kubitschek dokázal nadchnout Brazilce k věcem, které se jim zdály být dosud nemožné. Proto býval občas srovnáván s americkým prezidentem Kennedym.

Kubitschek se při své politické dráze staral především o rychlý ekonomický rozvoj a modernizaci země. Když pro jeho plány scházely peníze, neváhal si je vypůjčit. Dluhy považoval za nezbytné k tomu, aby se chudá Brazílie postavila na nohy.

Svou zemi hluboce změnil. Postaral se o nové silnice, elektrifikaci i o obrovský nárůst průmyslové výroby. Rubem těchto pozitiv bylo vysoké zadlužení a rapidní inflace.
Za Kubitscheka se začala v divočině brazilského vnitrozemí stavět futuristická metropole Brasília (architekt Oskar Niemeyer). JK si tak zajistil nesmazatelné místo v historii země, protože byl prvním politikem, který se odvážil realizovat dvě stě let plánovaný přesun hlavního města z pobřeží do centra země.

S prezidentským úřadem se rozloučil po pěti letech, protože tehdejší ústava zakazovala dva prezidentské mandáty v řadě. Odcházel s obrovskou popularitou "prezidenta-zakladatele" a s očekáváním, že se hned po dalších volbách vrátí k rozdělané práci. Toho se však nedočkal.

Záhadná smrt
V roce 1964 armáda nespokojená s dalším levicovým politikem v prezidentském křesle provedla puč a na více než dvacet let demokracii vyhnala. "Žotaka" jako jeden z hlavních nepřátel režimu a neoficiální vůdce opozice byl zbaven občanských práv a brzy ho donutili k emigraci. V ní však dlouho nevydržel a vrátil se. Čekal ho kolotoč mezi kriminálem, domácím vězením a pobytem za hranicemi.

Závěr Kubitschekova života nebyl příliš šťastný. Jeho vášeň - politika - pro něj byla tabu, v podnikání se mu nedařilo, trpěl rakovinou prostaty a trápily ho spory s manželkou kvůli jeho dlouhému mimomanželskému poměru.

Kubitschekova smrt přišla náhle - 22. srpna 1976 zahynul při autonehodě. Byla to nešťastná náhoda, nebo atentát, který nachystala tajná služba, aby se zbavila symbolu brazilské demokracie? Teorii o spiknutí, kterou podporovala i náhlá úmrtí dalších dvou protirežimních politiků, se nepodařilo prokázat.

Hned po Kubitschekově bouračce se postoj režimu k "Žotakovi" změnil. Ze živého nepřítele se stal mrtvý idol. Dostalo se mu státního pohřbu a poslední hold mu přišly vzdát tisíce lidí. A v roce 1981 byl v centru Brasílie odhalen památník připomínající život nejslavnějšího "jihoamerického Čecha".

Brasilia: Budovy parlamentu a senátu, nalevo dolní sněmovna, napravo národní kongres

Brasilia - palác Planalto

Most Juscelina Kubitscheka

Brasília: Katedrála od Oskara Niemeyera

Právě před 50 lety se stal brazilským prezidentem muž s českými předky Juscelino Kubitschek. Později nechal postavit novou metropoli nazvanou Brasília.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz