Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České kořeny a záhadná smrt brazilského Kennedyho

  12:36aktualizováno  12:36
Juscelino Kubitschek, pravnuk českého emigranta, se před půlstoletím vypracoval z chudoby až do čela Brazílie. Jeho iniciály JK jsou tam stejně známé jako u nás písmena TGM. Pro mnoho lidí ve světě není jméno Kubíček české, ale portugalské. Zdá se vám to zvláštní? Uvědomte si, že ho v cizině kdysi ve "zmutované" podobě nejvíce proslavil brazilský prezident.

Juscelino Kubitschek de Oliveira se narodil v Diamantině v centrální části Brazílie 12. září 1902.

Jeho otec o dva roky později zemřel, a tak si Juscelino ponechal jako své hlavní příjmení dívčí jméno matky Júlie.

A tedy také iniciály JK (čti "žotaka"), které jsou nyní v Brazílii stejně známé jako v Česku písmena TGM. Právě s mazlivou přezdívkou "Žotaka" dokráčel Kubitschek o mnoho let později až na politický vrchol.

V dětství se však "Žotakova" hvězdná budoucnost nerýsovala ani v náznacích. Jeho matka měla co dělat, aby z učitelských příjmů uživila své dvě děti. Nakonec se jí povedlo dovést syna až k univerzitnímu vzdělání. JK zahájil studium medicíny v roce 1921 v Belo Horizonte.

Žádný sladký študácký život ho však nečekal, po přednáškách a cvičeních trávil většinu volného času na poště, kde si na studia přivydělával jako telegrafista. V roce 1927 začal pracovat jako chirurg na klinice v Belo Horizonte. Po dvou letech praxe se vydal na stáž do Paříže.

Potom procestoval Evropu a zavítal i do Československa, odkud pocházel jeho praděd Jan Nepomuk Kubíček, který kolem roku 1830 odjel z Třeboňska do Latinské Ameriky. Kubitschek byl překvapen tím, jak je jeho příjmení v Československu frekventované. V pamětech popisuje, že nahlédl do telefonního seznamu a našel tam ke svému úžasu spoustu Kubíčků.

Po návratu z cest se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Sarah a zřídil si vlastní ordinaci. Krom toho v nemocnici pro chudé zdarma poskytoval své služby.

Brazilský Kennedy
Během občanské války v roce 1932 uplatnil svůj organizační talent při vedení polní nemocnice. Právě tehdy se setkal s Beneditem Valaderesem, člověkem, který mu od základů překopal jeho dosavadní kariéru -z výborného lékaře vytvořil špičkového politika.

Když se Valaderes stal guvernérem státu Minas Gerais, obrátil se na Kubitscheka s nabídkou místa v jeho kabinetu. O dva roky později Kubitschek úspěšně kandidoval do parlamentu. Jeho obvodem byla rodná Diamantina a její okolí.

V roce 1940 ho Valaderes jmenoval starostou Belo Horizonte. Od té doby zazářil v každých volbách, kterých se v barvách sociální demokracie zúčastnil. Uspěl jako kandidát na poslance, guvernéra Minas Gerais a nakonec v roce 1955 i na prezidenta země.

Čím to, že věčně usměvavý chlapík s vizáží filmového milovníka dokázal Brazilce tak očarovat? Na okolí zapůsobilo jeho bezprostřední chování, stoprocentní pracovní nasazení a image politika z lidu. Pomohla mu i moderně vedená kampaň, body v popularitě mu přihazovala jeho šarmantní žena i nezpochybnitelné úspěchy, kterých dosáhl v předchozích funkcích. Kubitschek dokázal nadchnout Brazilce k věcem, které se jim zdály být dosud nemožné. Proto býval občas srovnáván s americkým prezidentem Kennedym.

Kubitschek se při své politické dráze staral především o rychlý ekonomický rozvoj a modernizaci země. Když pro jeho plány scházely peníze, neváhal si je vypůjčit. Dluhy považoval za nezbytné k tomu, aby se chudá Brazílie postavila na nohy.

Svou zemi hluboce změnil. Postaral se o nové silnice, elektrifikaci i o obrovský nárůst průmyslové výroby. Rubem těchto pozitiv bylo vysoké zadlužení a rapidní inflace.
Za Kubitscheka se začala v divočině brazilského vnitrozemí stavět futuristická metropole Brasília (architekt Oskar Niemeyer). JK si tak zajistil nesmazatelné místo v historii země, protože byl prvním politikem, který se odvážil realizovat dvě stě let plánovaný přesun hlavního města z pobřeží do centra země.

S prezidentským úřadem se rozloučil po pěti letech, protože tehdejší ústava zakazovala dva prezidentské mandáty v řadě. Odcházel s obrovskou popularitou "prezidenta-zakladatele" a s očekáváním, že se hned po dalších volbách vrátí k rozdělané práci. Toho se však nedočkal.

Záhadná smrt
V roce 1964 armáda nespokojená s dalším levicovým politikem v prezidentském křesle provedla puč a na více než dvacet let demokracii vyhnala. "Žotaka" jako jeden z hlavních nepřátel režimu a neoficiální vůdce opozice byl zbaven občanských práv a brzy ho donutili k emigraci. V ní však dlouho nevydržel a vrátil se. Čekal ho kolotoč mezi kriminálem, domácím vězením a pobytem za hranicemi.

Závěr Kubitschekova života nebyl příliš šťastný. Jeho vášeň - politika - pro něj byla tabu, v podnikání se mu nedařilo, trpěl rakovinou prostaty a trápily ho spory s manželkou kvůli jeho dlouhému mimomanželskému poměru.

Kubitschekova smrt přišla náhle - 22. srpna 1976 zahynul při autonehodě. Byla to nešťastná náhoda, nebo atentát, který nachystala tajná služba, aby se zbavila symbolu brazilské demokracie? Teorii o spiknutí, kterou podporovala i náhlá úmrtí dalších dvou protirežimních politiků, se nepodařilo prokázat.

Hned po Kubitschekově bouračce se postoj režimu k "Žotakovi" změnil. Ze živého nepřítele se stal mrtvý idol. Dostalo se mu státního pohřbu a poslední hold mu přišly vzdát tisíce lidí. A v roce 1981 byl v centru Brasílie odhalen památník připomínající život nejslavnějšího "jihoamerického Čecha".

Brasilia: Budovy parlamentu a senátu, nalevo dolní sněmovna, napravo národní kongres

Brasilia - palác Planalto

Most Juscelina Kubitscheka

Brasília: Katedrála od Oskara Niemeyera

Právě před 50 lety se stal brazilským prezidentem muž s českými předky Juscelino Kubitschek. Později nechal postavit novou metropoli nazvanou Brasília.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Najdete na iDNES.cz