Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České kempy: na záchod s rouškou, nebo bez?

  11:22aktualizováno  11:22
Možná i vy patříte k těm, kteří letos stráví dovolenou v Česku, třeba v některém z kempů. Pak vám jistě přijdou vhod naše tipy, do kterého tábořiště zajet a kterému se obloukem vyhnout. Třináct let od pádu totality už tady existují areály, které se službami vyrovnají těm západním. Jsou tu ale i takové, kde na toaletu - pokud ji najdete - je lépe jít s rouškou.

Jako z dob totality
V některých českých kempech narazíte na tak otřesné sociální zařízení, staré kuchyňky a nevzhledné kiosky, že jediným řešením by bylo zbourat je a postavit od základů znovu.

Problémem řady kempů není jen úroveň a především naprosto nedostačující počet sprch a záchodů, ale i kvalita nabízených služeb.

Zřídka lze narazit na perfektně fungující bezbariérovou kabinu, dobře vybavenou kuchyňku, slušné sportovní zázemí. To se stále ještě nepozvedlo na přijatelnou hladinu – plácek na volejbal s provázkem místo sítě, pár loděk a šlapadel, polorozpadlý pingpongový stůl... V lepším případě funguje půjčování kol, minigolf, výjimečně tenisové kurty.

VÍTĚZ TESTU
O vítězství se spravedlivě dělí Sedmihorky v Českém ráji a Oasa na břehu Staňkovského rybníka v jižních Čechách. Kempy jsou totiž zaměřeny na odlišnou klientelu – zatímco Sedmihorky lákají spíše turisty­sportovce, Oasa je díky svému zázemí ideální především pro rodinnou dovolenou. Obě zařízení však shodně nabízejí velmi kvalitní služby, kempy jsou skvěle udržované a sociální zařízení patří k tomu nejlepšímu, co je možné v tomto směru v Česku vidět - a to za velmi příznivé ceny.

PROPADÁK TESTU
Ti, kdo ho pravidelně navštěvují, už si zřejmě zvykli. Pro ostatní je to však docela šok. V autokempu Na Borkách, který leží nedaleko Třeboně u rybníka Dvořiště v jižních Čechách, se zastavil čas...Staré, špinavé, zapáchající turecké záchody a kabinky, u nichž se nedají zavřít dveře, rezavé kusy železa povalující se po kempu či bláto a všude roztahané přípojky elektrického proudu připomínají realitu socialistických časů. Jednoduše – neudržovaný, zanedbaný kemp, z něhož plynou příjmy bůhví kam.

To ukázal letní test MF DNES, při němž redaktoři navštívili 12 z 30 nejnavštěvovanějších kempů v Česku. Přes všechny nešvary, jakými jsou neupravený, neudržovaný terén, omezená doba pro sprchování, neochotní recepční, je však možné zaznamenat oproti předchozím rokům zlepšení (testy kempů vyšly v příloze Test 1. srpna 2001 a 3. července 2002).

Co se zlepšuje
V některých areálech se viditelně buduje. Například vítěz testu, Sedmihorky v Českém ráji, investuje do rekonstrukce hřiště. Bítov-­Horky, loňský šampion, přestavuje recepci, i když na sliby z minulého roku, jimiž byly apartmány a bazén s toboganem, zatím nedošlo.

Kempy Modřín na Lipně a Pilák u Žďáru nad Sázavou v posledních dvou letech vystavěly zcela nové sociální zařízení. Špičkou je Oasa u Staňkovského rybníka v jižních Čechách. Sociální zařízení na čip, zámková dlažba na cestách a příjemná stání ohrazená živým plotem naznačují, že i toto je v české kotlině možné.

Ceny neodrážejí kvalitu služeb
Pozoruhodným však zůstává fakt, že se kempy rozdílné kvality jen velmi málo liší v cenách. Například Klůček u Máchova jezera či Stříbrný rybník u Hradce Králové, které nabízejí minimální služby, mají v podstatě tytéž ceny jako vítěz testu - Sedmihorky.

Stejně tak autokemp Na Borkách u Třeboně, který získal nejhorší ohodnocení, účtuje svým návštěvníkům jen o málo nižší částky než pár desítek kilometrů vzdálená Oasa.

!! POZOR! Hlasovat o českých kempech, které prošly testem MF DNES - můžete v anketě ZDE

Podívejte se, do kterých 30 kempů míří Češi nejvíce - ZDE.

Máte zkušenosti - dobré či zlé - s českými kempy a chcete se o ně podělit s ostatními? Napište nám na cestovani.idnes.cz. Vybrané příspěvky zveřejníme!

Kvalita kempu se pozná podle hvězdiček! Jak si správně vybrat?

"Protože neexistuje povinná kategorizace, která by odlišila průměrné kempy od výborných, může si každý ceny volně vytvářet," říká Helena Benešová ze společenstva Kempy a chatové osady. V tomto směru se zatím zřejmě ani nic nechystá. "Ke změnám není politická vůle. Po­ vinnou kategorizaci nechtějí ani podnikatelé, ani státní správa, " dodává Karel Houška z ministerstva pro místní rozvoj.

Zákazníkovi tedy zbývají v blízké budoucnosti dvě možnosti – buď se se stavem smířit, což činí stovky Čechů, kteří jsou na (ne)kvalitu zdejších kempů zvyklí, nebo pečlivě vybírat a sáhnout po nadprůměrných službách. Jsou to sice jen první vlaštovky, ukazují však velmi zřetelně všem ostatním směr.

Kempování je určitý způsob trávení dovolené. Zatímco v zahraničí je to jedna z možných a plnohodnotných alternativ ubytování, české kempy se na tuto úroveň teprve šplhají. Ne všem se to daří a zdaleka ne všichni provozovatelé tuzemských kempů po vyšší úrovni touží.

Malý průvodce českými kempy
BOHATOU FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

***** SEDMIHORKY, Český ráj, Turnov

Pod skalami stojí skutečná perla

www.campsedmihorky.cz
ceny: osoba 40, stan 45, auto 50, karavan 60

Patří k nejudržovanějším kempům. Nová budova s perfektním sociálním zařízením s toaletním papírem, kuchyňkou s dřevěným posezením uvnitř i venku, pračkou, kabinou pro kojence i společenskou místností s televizorem a krbem je ozdobou kempu. Recepce je profesionální – nabízí řadu informačních letáků, přehledů akcí v okolí i místnost pro hosty (letáky i v angličtině a němčině). V kempu si lze půjčit dětskou sedačku na kolo i cyklistickou helmu. Sociální zařízení ovšem při plné vytíženosti v sezoně nemusí stačit. Více o kempu ZDE.

***** OASA, Staňkovský rybník, Chlum u Třeboně

Na návštěvníky čekají dokonalé služby

www.campoasa.cz
ceny: osoba 30, stan 30, auto 30, karavan 30

Jeden z nejlepších kempů. Nové sociální zařízení je čisté i v šest hodin večer. K dispozici je toaletní papír a tekuté mýdlo. Vstup do sprch i na záchody je zajištěn pouze pro hosty kempu pomocí čipu. V kuchyňce je mikrovlnná trouba, lednice, mrazák. Pro děti jsou určeny skvělé dřevěné prolézačky. Kempovat lze na břehu (s ohništěm) nebo v pěkných stáních oddělených živým plotem. Problém v nejvyšší sezoně by mohl způsobit menší počet sociálního zařízení. Více o kempu ZDE.

**** BÍTOV-HORKY, Bítov, Vranovská přehrada

Na Vranově míří mezi špičku

www.volny.cz/mucha_karel
ceny: osoba 60, stan 60, auto 60, karavan 85

Loňský vítěz testu se o trochu pohoršil. Kvůli přemístění staré recepce je vjezd do kempu neupravený. Také na recepčního je nutné čekat, i když je milý a ochotný. Nicméně i přesto patří Bítov–Horky stále k tomu nejlepšímu, co Česko nabízí – bezkontaktní baterie u umyvadel a sprch, tekuté mýdlo, toaletní papír, elektrický sušák, bezbariérová kabina i kabina pro děti, pračka, venkovní kuchyňka s posezením. Problémem může být počet sociálního zařízení, které při plné vytíženosti kempu nemusí dostačovat. Více o kempu ZDE.

*** ATC Merkur, Novomlýnské nádrže, Pasohlávky

Na Nových Mlýnech na estetiku nehledí

www.pasohlavky.cz
ceny: osoba 40, stan 50, auto 40, karavan 110

Jeden z největších kempů v Česku s pěkným koupáním a možnostmi sportovního vyžití, ale také jeden z nejméně upravených. Prašné cesty, po dešti bláto, po kempu nesystematicky a nepřehledně rozmístěné staré boudy sociálního zařízení, nevzhledné maringotky, obytné buňky i nepěkné stánky s občerstvením. Toalet a sprch je značný nedostatek, nových minimum. Kromě toho chybí bezbariérové WC. Dobrým počinem je celodenní ostraha areálu a pěkná stání ohrazená živým plotem. Více o kempu ZDE.

*** Tábořiště NOVÁ ŽIVOHOŠŤ, Slapská přehrada, Nová Živohošť

Kdo si chce užít koupání, ať jede na Slapy

ceny: osoba 27, stan 30, auto 55, karavan 45

Příjemný kemp nabízí velmi hezkou travnatou pláž, částečně skrytou ve stínu stromů, s množstvím dětských prolézaček. Tábořiště je udržované, s posekanou trávou, rozčleněné chatkami a stromy. Ideální místo pro sport i pro zábavu, která je v nejbližším okolí. Dvě antuková, i když zarostlá hřiště jsou milým překvapením. Úroveň snižuje staré sociální zařízení (vedle novějšího) a nedostatečné zázemí. Více o kempu ZDE.

*** PILÁK, Pilská nádrž, Žďár nad Sázavou

Průměrný kemp vyniká novými sprchami

ceny: osoba 30, stan 40, auto 30, karavan 50

Kemp uprostřed lesa na břehu Pilské nádrže spadá do kategorie běžných zařízení. Má dvě části – přední díl u recepce, kde jsou pouze staré sprchy a záchody (nicméně teplá voda je zadarmo), je spojen lesní cestou s loukou v zadní části, kde je velmi pěkné, nové sociální zařízení. Útulnost kempu bohužel hyzdí nevzhledné plechové chatičky a uzavřené staré boudy se záchody. Sociální zařízení při plné vytíženosti kempu nemusí počtem dostačovat. Více o kempu ZDE.

*** MODŘÍN, Lipenská nádrž, Frymburk

Koupání, výlety, ale chybí lepší zázemí

www.lipno.info
ceny: osoba 50, stan 50, auto 50, karavan 50

Velký kemp mírně se svažující k břehům Lipenské nádrže, vyniká perfektním sociálním zařízením, které je nové, čisté a voní. Kemp nabízí dobré podmínky pro koupání i výlety do okolí, ovšem další zázemí již tak bezvadné není. Chybí kuchyňka, vnitřní prostor kempu působí trochu neupraveně, tráva není posekaná, vnitřní komunikace jsou jen částečně zpevněné a bezprašné. Velkým kladem kempu je bistro, které za nízké ceny nabízí občerstvení, potraviny i hygienické potřeby. Více o kempu ZDE.

*** OLŠOVEC, Moravský kras, Jedovnice

Rodinná dovolená s výlety i spoustou zábavy

www.olsovec.cz
ceny: osoba 30, stan 60, auto 40, karavan 95

Dobrý kemp u vody, s pěknou, i když úzkou travnatou pláží a se solidním zázemím. Dostatek restaurací, diskotéka, lunapark, minigolf, brouzdaliště pro děti z něho dělají správnou volbu pro klientelu, která není příliš náročná na kvalitu sociálního zařízení. Kemp je pěkně strukturovaný pomocí tújí, stromů a živého plotu. Potřeboval by však lepší údržbu i úklid. Příjemným překvapením je teplá voda u umyvadel i ve sprchách zadarmo i toaletní papír na všech záchodech. Více o kempu ZDE.

** KLŮČEK, Máchovo jezero, Doksy

Uprostřed lesa nečekejte velké zázemí

ceny: osoba 40, stan 50, auto 60, karavan 70

Docela příjemný kemp uprostřed borového lesa je spíš tábořištěm bez velkého zázemí a nelze od něj očekávat nějaké zvláštní vyžití. Stará kuchyňka se dvěma zrezavělými vařiči, omezený provoz sprch, nedostačující sociální zařízení, pár dětských prolézaček, žádné půjčování sportovních potřeb, neuklizeno – taková je bilance. Kladem je naprosté sepětí s přírodou, které si však vynucuje nerozdělávání ohně, takže špekáčky lze opékat jedině na grilu. Více o kempu ZDE.

** STŘÍBRNÝ RYBNÍK, Hradec Králové

Hygiena rozhodně není na prvním místě

ceny: osoba 40, stan 40, auto 40, karavan 80

V kempu nedaleko Hradce Králové se zastavil čas. Staré plechové boudy se záchody, rezavý plot, přeplněné popelnice, nepoužitelná kuchyňka s minimální hygienou. Bilanci poněkud vylepšuje novější sociální zařízení se sprchami s teplou vodou, které jsou však otevřeny pouze dvakrát denně, a zázemí rybníka, kde se dají půjčit loďky, šlapadla, děti mají prolézačky a tobogan. V sezoně však nebude sociální zařízení jednoznačně stačit. Více o kempu ZDE.

** TRHOVKY, Orlická přehrada, Milešov

Převažují starousedlíci i staré pořádky

ceny: osoba 20, stan 22, auto 22, karavan 30

Rušný, na první pohled pěkný kemp by měl být spíše chatovou osadou než zařízením pro náhodné turisty. Desítky celoročně usídlených karavanů s muškáty, oplocením, zahrádkami svědčí o tom, že starousedlíci převažují. "Socialistické" záchody a žlaby na mytí, sprchy omezeny jen na několik hodin denně. K dobru lze jedině přičíst prodejnu potravin a sportovní zázemí, které však patří k vedlejšímu hotelu a je za poplatek. V sezoně na kemp navazuje lunapark se stánky. Více o kempu ZDE.

* ATC Na Borkách, Rybník Dvořiště, Lišov

Ani příroda nedožene, co lidé zanedbali

ceny: osoba 22, stan 18, auto 26, karavan 29

Kemp leží ve velmi pěkném prostředí, v lese, u jednoho z největších jihočeských rybníků, který nabízí dobré podmínky pro surfování, což je jeden z hlavních důvodů, proč návštěvníci každý rok stále přijíždějí. Je však značně zanedbaný a neudržovaný. Turista bude nemile překvapen špinavými, starými a páchnoucími toaletami, nepoužitelnými tureckými záchody, minimem popelnic, rozbitými lavičkami, blátivými cestami, neposekanou trávou či roztahanými kabely elektrického proudu po celém areálu. Více o kempu ZDE.

Hodnocení: od ***** vynikající kemp s dostatečným počtem záchodů, sprch a umyvadel na výborné úrovni, který v areálu poskytuje široké spektrum služeb (občerstvení, restaurace, pračka, společenská místnost, kuchyně, sportovní vybavení), disponuje kdykoli dosažitelnou recepcí a udržovaným a upraveným vnitřním prostorem, po * pro kemp, který těmto podmínkám naprosto nevyhovuje. Více o testu ZDE.

Kemp leží ve velmi pěkném prostředí, v lese, u jednoho z největších jihočeských rybníků, který nabízí dobré podmínky pro surfování, což je jeden z hlavních důvodů, proč návštěvníci každý rok stále přijíždějí. Je však značně zanedbaný a neudržovaný. Turista bude nemile překvapen špinavými, starými a páchnoucími toaletami, nepoužitelnými tureckými záchody, minimem popelnic, rozbitými lavičkami, blátivými cestami, neposekanou trávou či roztahanými kabely elektrického proudu po celém areálu.

Autokemp Klůček na Máchově jezeře - občerstvení

Kemp Modřín na Lipně

Minigolfové hřiště v kempu Olšovec v Moravském krasu

Bazének a prolézačky v kempu Olšovec

Kemp Olšovec

Pláž u vody v kempu Olšovec

Vjezd do kempu Olšovec

Na Nových Mlýnech na estetiku nehledí. Jeden z největších kempů v Česku s pěkným koupáním a možnostmi sportovního vyžití, ale také jeden z nejméně upravených. Prašné cesty, po dešti bláto, po kempu nesystematicky a nepřehledně rozmístěné staré boudy sociálního zařízení, nevzhledné maringotky, obytné buňky i nepěkné stánky s občerstvením. Toalet a sprch je značný nedostatek, nových minimum. Kromě toho chybí bezbariérové WC. Dobrým počinem je celodenní ostraha areálu a pěkná stání ohrazená živým plotem.

Sociální zařízení v kempu Merkur u Pasohlávek

I toto je způsob rekreace - bouda z vlnitého plechu v kempu Merkur u Pasohlávek

Sociální zařízení v kempu Merkur u Pasohlávek

Centrum pro výuku windsurfingu v kempu Merkur na Pasohlávkách

Kemp uprostřed lesa na břehu Pilské nádrže

Kemp na břehu Pilské nádrže

Zbrusu nové sociální zařízení v kempu Pilák na břehu Pilské nádrže

Kemp v Sedmihorkách patří k nejlepším a nejudržovanějším v Česku.

Sedmihorky v Českém ráji patří k nejlepším a nejudržovanějším kempům v Česku.

Kemp Sedmihorky v Českém ráji - houpačky, v pozadí rybník

Sociální zařízení v Sedmihorkách - všude čisto, k dispozici je pračka a kabina pro kojence

Umývárna a sprchy v kempu Sedmihorkách

Kemp v Sedmihorkách

Kemp v Sedmihorkách - stanová část

Kemp v Sedmihorkách

Rybník v kempu v Sedmihorkách - součástí je malá písečná pláž, na břehu jsou houpačky a prolézačky

V kempu Oasa u Staňkovského rybníka na návštěvníky čekají dokonalé služby.

Kemp Oasa u Staňkovského rybníka

Kemp Oasa u Staňkovského rybníka

Kemp Oasa u Staňkovského rybníka

Kemp Oasa u Staňkovského rybníka

Občerstvení v kempu Oasa na Staňkovském rybníku u Chlumu u Třeboně

Kemp Oasa na Staňkovském rybníku u Chlumu u Třeboně

Vjezd do kempu Stříbrný rybník

Bufet "U koziček" na Stříbrném rybníce

Rušný, na první pohled pěkný kemp, kde sociální zařízení vypadá jako za dob totality a sprchy jsou omezeny jen na několik hodin denně. Lidé sem jezdí hlavně kvůli hezkému koupání, ale i proslulým mejdanům.

Loňský vítěz testu se o trochu pohoršil. Kvůli přemístění staré recepce je vjezd do kempu neupravený. Také na recepčního je nutné čekat, i když je milý a ochotný. Nicméně i přesto patří Bítov–Horky stále k tomu nejlepšímu, co Česko nabízí – bezkontaktní baterie u umyvadel a sprch, tekuté mýdlo, toaletní papír, elektrický sušák, bezbariérová kabina i kabina pro děti, pračka, venkovní kuchyňka s posezením. Problémem může být počet sociálního zařízení, které při plné vytíženosti kempu nemusí dostačovat.

Kemp Bítov-Horky na Vranovské přehradě

Kemp Bítov-Horky na Vranovské přehradě

Kemp Bítov-Horky na Vranovské přehradě

Autoři: ,
Nejčtenější

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokáží ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Další z rubriky

Východ slunce na pražských Hradčanech (1. srpna 2017).
Nejlevnější turistická metropole v Evropě? Ano, je to Praha

Připadají vám ceny v centru Prahy absurdně natažené? Omyl. Praha patří v cestovatelských žebříčcích mezi nejlevnějších evropské metropole.  celý článek

Gepardí paterčata ve svém výběhu v pražské zoo (26. srpna 2017)
Pátá nejlepší zahrada světa. Pražská zoo boduje v žebříčku TripAdvisor

Zoo Praha se v konkurenci stovek špičkových zoologických zahrad celého světa umístila na pátém místě. Jde o hodnocení globálního cestovatelského portálu...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.