Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České hory se sněhem končí

  13:46aktualizováno  13:46
Na české hory přišlo jaro. Ve většině lyžařských střediscích už se nedá pohodlně lyžovat. Dostatek sněhu je už jen v nejvyšších polohách, ale je těžký a mokrý. Protože teploty výrazně stouply nad nulu, nemohou být použita děla na umělý sníh. V Jeseníkách navíc hrozí akutní lavinové nebezpečí. Pěkné počasí a dostatek sněhu naopak nabízejí slovenské hory, zejména Vysoké Tatry.

AKTUÁLNÍ SNĚHOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ:
ČR, Evropa, Alpy

V Krkonoších pár vleků ještě jezdí
Na krkonošských hřebenech je sice stále přes metr sněhu, ale rychle taje. Kvůli nebezpečí lavin byly uzavřeny cesty přes Kotelní jámy, Labským dolem, údolím Bílého Labe, úbočím Kozích hřbetů a Obřím dolem.

"Budeme ještě jezdit," potvrdil vlekař z harrachovského sportovního areálu. Na pěti vlecích se bude příští týden jezdit i v rokytnickém areálu na Lysé hoře. "Ale lanovka na Lysou horu bude brát už jenom běžkaře, nahoře na sjezdovce jsou kritická vydřená místa, pro běžné lyžování to není," popsal vedoucí areálu Slavomil Braun.

"Sníh šel v posledních dnech dolů velice rychle. Před týdnem tu byla přímo kýčovitá zimní pohádková krajina a nyní už zase začíná leckde převládat hnědá a zelená barva. Ale předpokládám, že vleky udržíme v provozu ještě alespoň dva týdny."

Podobné situace je i v Jizerských horách. Na hřebenech je sice 60 centimetrů sněhu, ve střediscích ale zbylo už jen 20 centimetrů. Orlické hory na to jsou jen o něco lépe.

V Krušných horách a západočeské části Šumavy mohou lyžaři využít již jen několika svahů s umělým sněhem. Na Šumavě v neděli jezdily dva vleky na Špičáku a jeden v Železné Rudě na Belvederu. Běžecké stopy byly upravené pouze na hřebenech. V Krušných horách už běžecká magistrála není sjízdná.

V Beskydech leží na většině míst už jen nesouvislá sněhová vrstva.

Jeseníky varují před lavinami
Výrazné oteplení a občasný déšť zvýšily nebezpečí pádu lavin v nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách. Kvůli akutnímu lavinovému nebezpečí horská služba uzavřela oblast Kralického Sněžníku, Velkého a Malého kotle, svahy Červené hory a Kamzičníku.

Největší nebezpečí hrozí ve Velkém kotli, kde jsou až třímetrové sněhové převisy. "Potom stačí sebemenší otřes a masa sněhu se dá do pohybu," uvedl lavinový preventista Horské služby Jeseníky Jaroslav Sembdner.

Upozornil však, že všechna lavinová pole v Jeseníkách se nacházejí mimo značené trasy a sjezdovky. "Pokud návštěvníci hor respektují značení, žádné nebezpečí jim nehrozí," upozorňuje Sembdner.

Horská služba má však problémy s neukázněnými milovníky extrémního lyžování a snowboardingu, které lákají právě krkolomné lavinové svahy. Stejně tak zase běžkaře láká kouzelné prostředí Malého a Velkého kotle.

Záchranáři kontrolují lavinová pole v zimních měsících pravidelně minimálně jedenkrát týdně a vždy, když napadne větší množství sněhu.

V Tatrách je jaro, ale sníh drží
I když se denní teploty ve většině nížin na Slovensku šplhají k 18 stupňům Celsia, v několika desítkách zimních středisek se stále lyžuje.

Největší nadílka sněhu je doposud ve Vysokých Tatrách, kde na svazích je stále kolem 70 až 90 centimetrů sněhu. V sedle Lomnického štítu, to je 1772 metrů nad mořem, je dokonce téměř dvoumetrová sněhová pokrývka. V střediscích s nadmořskou výškou kolem 1000 metrů nad mořem, jako jsou Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, se dá stále lyžovat na padesáticentimetrové vrstvě přírodního sněhu.

Podle informace Střediska lavinové prevence se nepředpokládá výskyt lavin, i když teplota se každým dnem zvyšuje. Ve vysokohorském terénu i nadále trvá malé lavinové nebezpečí a tedy první, nejnižší stupeň pětidílné mezinárodní stupnice.

Na vrcholcích hor převládá polojasné počasí s větrem o rychlosti 20 kilometrů za hodinu. Podmínky na vysokohorskou turistiku jsou nyní dobré.

Meteorologové předpovídají i na příští dny ustálené počasí a další postupné oteplování, v mnoha oblastech Slovenska navíc doprovázené deštěm.

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz