České hory drahé jako Alpy, na Ještědu zaplatíte 590 Kč

aktualizováno 
Postavili jsme vám nové lanovky a vylepšili sjezdovky, ale zato zaplatíte za lyžování více, vzkazují provozovatelé lyžařských středisek. Majitelé vleků a lanovek totiž opět před sezonou zvyšují ceny. Například na Ještědu letos zaplatíte za jeden den lyžování 590 Kč oproti loňským 400 korunám.

Zdražení vlekaři vysvětlují hlavně vysokými investicemi do lepšího vybavení i rostoucími poplatky za energii. Lyžování někde podraží až o polovinu, řada středisek naopak zůstane na stejné úrovni jako uplynulou sezonu.

"Zdražování je logické, střediska dala obrovské peníze do nových lanovek i do zasněžování. To se musí promítnout do ceny,“ říká předseda Svazu provozovatelů vleků a lanovek Jiří Bělunek.

Například na Ještědu zdraží jednodenní lyžování téměř o polovinu. Zimní středisko nad Libercem prochází letos modernizací za čtvrt miliardy. Tři nové lanovky a čtyři nové vleky musí cestující zaplatit podstatně dražším skipasem. Jednodenní lyžování přijde letos na 590 korun, ještě loni stálo čtyři stovky.

"Kvalitou lyžování se minulá a nadcházející sezona nedá srovnávat," vysvětlil ředitel provozovatele firmy Snowhill Daniel Svrček. Společně s Janskými Lázněmi je tak Ještěd na druhém místě nejdražších zimních středisek v republice. Také v Janských Lázních, které zdražily o čtyřicet korun, mají novou lanovku: osmimístnou kabinkovou.

Janské Lázně

Janské Lázně

Boj o zákazníky za miliardu

Nejvíce zdražují střediska, která prošla během léta velkými proměnami. To se týká hlavně menších a středně velkých areálů. Třeba krkonošské Benecko podražilo o 70 korun jednodenní skipas, ale lyžaři budou mít úplně novou lanovku.

Do zimních středisek letos proudí rekordní množství peněz, více než miliarda korun. Z lyžování se stává čistě soukromý byznys, ale často do stavby lanovek investují přímo obce, které chtějí do svých menších areálů přilákat návštěvníky z větších a dražších center. Větší lanovky mají odstranit věčně kritizované fronty a umožnit vícekrát sjet kopec dolů.

"Dosud stihli lyžaři sjet hlavní, tříkilometrovou sjezdovku v průměru šestkrát až osmkrát za den, s novou lanovkou by to mělo být až dvakrát tolik,“ říká jednatel firmy provozující sjezdovky na Černé hoře Petr Hynek.

Jeseníky

Jeseníky

Služby, služby, služby

Konkurence mezi areály se stupňuje, rozšiřují proto služby. Samozřejmostí začínají být například skibusy vozící lyžaře z "nížin".

"Nemůže přežít areál, který nebude mít zasněžování a sjezdovku přejedete jednou denně rolbou," míní Bělunek. "Dnes už i klienti poznají, jakou rolbou sjezdovky udržujete,“ podotkl.

Areály se před nadcházející zimou snaží vylepšit své služby. V Krkonoších se například spojilo několik středisek do sdružení SkiRegion, kde budou mít jednotnou jízdenku. "Dohromady jde o čtyřicet kilometrů sjezdovek," řekl Jiří Krejčí z harrachovského areálu.

Nejdražší je stále Špindlerův Mlýn. Za jednodenní skipas tu zaplatíte 750 korun, stejně jako loni. Nezdražila ani Pec pod Sněžkou nebo Rokytnice nad Jizerou. Tam dokonce lyžaři ušetří: nebudou platit za parkování.

Vybrané ceny skipasů v horských střediscích v Česku


AREÁL

LETOS

LONI

Špindlerův Mlýn 750 750
Janské Lázně 590 550
Ještěd 590 400
Rokytnice nad Jizerou 570 570
Harrachov 570 560
Pec pod Sněžkou 550 550
Herlíkovice 550 490
Tanvaldský Špičák 510 490
Bedřichov 390 370
Benecko 400 330
Jablonec nad Jizerou 330 320
Říčky 450 350
Klínovec 490 490
Špičák (Šumava) 470 450
Bílá 400 400
Deštné 420 420
Kašperské hory 330 290
Samoty - Železná Ruda 350 350
Javorový vrch (Beskydy) 320 320

Pozn.: Ceny jsou v korunách za jednodenní skipas pro dospělého v hlavní sezoně


Lyžujete v Česku? Jaké máte zkušenosti s horskými středisky a službami? Podělte se o svoje názory s ostatními čtenáři v diskuzi.

Autor:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Švýcaři nabízejí dětské skipasy do Alp zdarma. Stačí vybrat středisko

Děti lyžují ve Švýcarsku zdarma

Rodiny, které se chystají letos vyjet na zimní dovolenou do Švýcarska, mohou ulevit své peněžence. Tamní turistická...

Za noc i 80 tisíc. Milionář z Egypta vrací Andermatt na lyžařskou mapu

U vrchní stanice lanovky na Gemsstock je nádherná terasa, ze které je...

Před 150 lety byl Andermatt jedním z hlavních magnetů britské smetánky a za odpočinkem sem jezdila královna Viktorie....

Kypr, země nejen slunce, ale i sněhu

Milujete cestování a rádi míříte do Řecka? Možná právě vás překvapí, že na Kypr je možné vyrazit nejen v létě za...

Najdete na iDNES.cz