Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"České domy" v ruské Rjazaňské oblasti jsou vzorem bydlení

  10:54aktualizováno  10:54
V unylé ruské lesostepi, kde vesnice s malinkými dřevěnými chaloupkami, zčernalými slaměnými střechami a rozbořenými kostely už léta skomírají, kde místo obchodu funguje korba nákladního vozu, kde stařenky zamotané do černých šátků tahají vodu z jediné studny pro celou ves a lidé se brodí v záplavě bláta a sněhu, stojí dvě zcela moderní a do ruské "glubinky" nezapadající obce. Vesnice Borki a Krutojarskij postavené v Rjazaňské oblasti koncem 90. let českými a slovenskými stavaři šokují svým, na místní poměry nevídaným, evropským vzhledem.

Ve stovkách rodinných domků a v bytových zástavbách bydlí převážně ruští
plynaři, kteří zajišťují provoz zásobníků plynu. Patrové rodinné domy s přilehlými garážemi a chlévy, které dal pro svézaměstnance vybudovat ruský Gazprom v rámci takzvaných jamburských dohod, vypadají jako z "jiného světa". Jsou široko daleko jedinou ukázkou civilizace.

Ve vesnicích, které leží v blízkosti potrubí s plynem proudícím do Evropy, lidé dosud běžně tahají dříví z lesa. Stařenky ve válenkách a galoších se belhají k silnici, aby se zásobily chlebem, cukrem a zápalkami. Auta, která fungují jako mobilní obchody, se do vesnic kvůli blátu většinou ani nedostanou.

Na rozdíl od místních vesničanů zaměstnanci Gazpromu, kteří se do Rjazaňské oblasti přistěhovali z jiných částí Ruska, si hoví v moderních domech vytápěných z kotelny, v prostorných a vykachlíkovaných místnostech spořitelní banky si ukládají úspory, ve škole, v poliklinice i v administrativních budovách je teplo a útulně a v moderní tělocvičně se prohání mládež i dospělí. Toto pohodlí jim zčásti zajistili čeští stavbaři, kteří postavili na klíč dvě vesnice v ruském vnitrozemí. Zanechali po sobě dobrou pověst. Slova jako "školka" nebo "knedlíky" se vžila dokonce do místní hantýrky a o česko-slovenské účasti svědčí i názvy ulic Pražská a Bratislavská.

Strohý architektonický styl bez vyřezávaných okenních rámů a dřevěné výzdoby na prkenných fasádách obvyklých pro ruské vesnice, se ne všem místním Rusům zamlouvá. "Když není nic lepšího, tak se spokojíme i s tím. Někde bydlet musíme," říká Taťjana Galcovová z obce Borki, které prý praskají v bytě zdi. Marina z obce Krutojarskij si stěžuje, že kvůli tajícímu sněhu má plný sklep vody, že jí popraskala venkovní omítka a ani schody do prvního patra prý nejsou po třech letech nejpevnější.

Vesnice Borki a Krutojarskij byly postaveny pro zaměstnance Mostransgazu, dceřinné společnosti monopolního plynárenského podniku Gazprom, z českého materiálu a na základě českých projektů. "Asi nám místní lidé naše bydlení závidí. V tomto regionu jsou to nejlepší obce," říká vedoucí kompresorové stanice
Uvjazovského podzemního zásobníku plynu Anatolij Jakovlev. "Z celého srdce děkujeme českým stavbařům. V domech je teplo a příjemně. Vzpomínáme na ně v dobrém," dodává.

Podle dohody z roku 1985 mezi bývalým SSSR a Československem postavil podnik Transgas Praha v Rusku v letech 1993 až 1999 objekty v hodnotě zhruba 150 miliónů dolarů. Mimo obytných domů šlo o technické objekty Mostransgazu, bramborárnu v obci Torbajevo, administrativní budovy, garáže, domy kultury.
Podzemní zásobníky plynu v obci Borki a také v nedalekém Kasimově dnes patří k největším a nejmodernějším v Evropě. Plyn je stlačen do podzemních vrstev, odkud vytlačuje vodu, místní podmínky jsou prý z geologického hlediska pro tento účel
výjimečně vhodné.

V Kasimově je pod zemí uschováno na 12 miliard metrů krychlových plynu, což je více než roční spotřeba celé České republiky. V Uvjazovském podzemním zásobníku plynu je dnes plynu kolem pěti miliard metrů krychlových. "Navštěvují nás Číňané, Poláci a představitelé dalších ruských transgazů a velmi se jim líbí kvalita české práce. Dá se říct, že jsou to ukázkové stanice," pochvaluje si náčelník kompresorové stanice Anatolij Jakovlev.

Jakov Lukjančikov, který pracuje ve vesnické kotelně, si bydlení v českém domě nemůže vynachválit. "Takové jsem viděl jen v Teplicích," chlubí se zážitky z návštěvy někdejšího českého kolegy. "Ve srovnání s ruskými parametry je obydlí postavené českými firmami kvalitní. Kdyby byla možnost znovu si vybírat, neodmítli bychom českou spolupráci," říká Jakovlev.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Botswana se vzpamatovává z největšího masakru slonů v historii

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Téměř devadesát slonů zabitých v posledních několika měsících pytláky nalezli ochránci zvířat v Botswaně. Podle...

Najdete na iDNES.cz