Pomáhat a radit turistům. Čeští policisté zase vyjedou do Chorvatska

  0:05aktualizováno  0:05
Pokud jezdíte na dovolenou do Dalmácie, možná už jste je viděli. České policistky a policisté tu od roku 2007 slouží o letních prázdninách ve smíšených hlídkách s chorvatskými kolegy. „Zbytečně neriskujte a nebojte se na nás obrátit s jakýmkoli dotazem,“ vzkazuje turistům jeden z nich, Darko Stankovič.

Smíšené česko-chorvatské hlídky působí na plážích, promenádách i ve městech. Na snímku vpravo český policista Darko Stankovič. | foto: Policie ČR

On sám se účastní misí české policie v Chorvatsku už od samého začátku. Kromě něj se tam letos chystá ještě sedm dalších policistů a policistek z České republiky.

Fotogalerie

K hlavním předpokladům pro to, aby se mohli zapojit do projektu, jehož iniciátorem je chorvatská strana, patří mimo dobrého kázeňského profilu také znalost jazyka. Mnozí z nich, stejně jako pan Stankovič, mají v některé ze zemí bývalé Jugoslávie kořeny.

Na silnici i u pláže

V přímořských oblastech, ale také ve vnitrozemí, pomáhají českým turistům nejen tím, že jim tlumočí při komunikaci s úřady a institucemi, ale také poskytují rady, pomáhají při řešení závažných situací, od dopravních nehod po ztracené členy rodiny. Jak sám Darko Stankovič říká, žádný problém našeho občana nevnímají jako banální a jsou 24 hodin denně připraveni pomoci.

Ve službě se střídají po měsíci, vždy dva policisté ve dvou destinacích (Omiš a Šibenik). Ti slouží ranní a odpolední služby a kromě toho se dělí o noční pohotovost, kdy jsou stále na telefonu.

Čeští policisté slouží v Chorvatsku ve dvojici s místními policisty.  Je to...
Darko Stankovič slouží v rámci česko-chorvatských hlídek na dalmátském pobřeží...

Čeští policisté slouží v Chorvatsku ve dvojici s místními policisty. Darko Stankovič pojede letos do Dalmácie už podesáté.

„Pokud někdo z českých občanů potřebuje v noci nebo v brzkých ranních hodinách naši pomoc, může nám zatelefonovat z jakékoliv části Chorvatska. Naše telefonní čísla má i operační služba chorvatské policie,“ dodává Darko Stankovič.

Ve spojení jsou naši policisté také s konzulárním jednatelstvím ČR ve Splitu, Rijece a Záhřebu. Jejich kolegové ze Slovenska zase slouží na Makarské, a tak si čas od času vzájemně vypomohou a poslouží i turistům z „bratrské“ země.

Celkem se o prázdninách vystřídá v Chorvatsku osm našich policistů a...

Celkem se o prázdninách vystřídá v Chorvatsku osm našich policistů a policistek. Služba trvá měsíc a slouží se ranní, odpolední a noční pohotovost.

Nejčastěji prý naši policisté pomáhají řešit dopravní nehody a přestupky českých turistů. Darko Stankovič proto na řidiče apeluje, aby se na cestu dobře připravili, odpočinuli si, dělali cestou zastávky a počítali s tím, že je na cestě zdrží kolony.

„Blízko letovisek bývá silný provoz a dopravní situace bývá náročnější, tak se po dlouhé a náročné cestě nenechte strhnout rychlejší jízdou místního řidiče,“ radí policista. Někdy se prý sice v rámci zákona může přimluvit, aby situaci chorvatští kolegové řešili jen domluvou nebo dali na pokutu „slevu“, ale to se samozřejmě týká jen menších prohřešků.

Ztráty a nálezy

Další nejčastější situace, ke které jsou naši policisté v Chorvatsku přivoláni, je ta, že se český turista stane obětí trestného činu, obvykle krádeže. Na dovolené je totiž většina z nás méně obezřetná než doma, a tak jsme snadným cílem pobertů.

Chorvatsko SPECIÁL

„Neberte si s sebou na pláž cenné věci, nenechávejte nic viditelně v autě, zavírejte okna u apartmánu, nenoste u sebe velkou hotovost,“ připomíná Darko Stankovič pravidla spokojené dovolené.

Kromě ztráty cestovních dokladů, která je poměrně častou patálií našich turistů, dochází občas také k tomu, že našinec postrádá nějakého člena rodiny. Naštěstí prý mají tyto situace většinou dobrý konec. „Většinou je problém ve špatné komunikaci mezi členy skupiny,“ podotýká Stankovič.

„Jednou třeba babička s vnoučaty postrádala tatínka. Ten pak sám v pozdních hodinách dorazil na policii s tím, že nemůže najít svou rodinu. Byl totiž značně posílen alkoholem a nepamatoval si, ve kterém hotelu bydlí, ani přes kterou cestovní agenturu přijeli,“ vzpomíná český policista.

Celkem osm českých policistů bude opět o prázdninách v Chorvatsku poskytovat...

Celkem osm českých policistů bude opět o prázdninách v Chorvatsku poskytovat pomoc a informace českým turistům.

Opatrnosti není nikdy dost

Bohužel však dochází i k vážnějším situacím, kdy se třeba lidé vydávají do hor nedostatečně vybavení nebo ve špatné kondici. „Důležité jsou pevné boty, pokud možno dlouhé kalhoty, dostatek pitné vody, nějaké jídlo, mobilní telefon,“ vyjmenovává Darko Stankovič. „A doporučuji nejít nikdy sám, ideální je vydat se do hor s místním průvodcem. O tom, že se vydávám na túru, je třeba někomu říci, a pak se držet naplánované trasy.“

Kromě náročného terénu může trénovaného i netrénovaného člověka zradit i organismus, přece jen v Chorvatsku je v létě na naše poměry velké vedro. Problém pak bývá zraněného nebo vyčerpaného turistu nejen najít, ale také dopravit do bezpečí.

Nejen hory jsou však zrádné, k tragickým situacím dochází i na pláži. Čeští policisté zde bohužel asistují nejen u případů utonutí, ale také srdečních selhání. I proto by zejména starší či nemocní lidé (a malé děti) měli trávit nejžhavější hodiny ve stínu.

„Žádný dotaz nevnímám jako banální,“ říká český policista v Chorvatsku Darko...

„Žádný dotaz nevnímám jako banální,“ říká český policista v Chorvatsku Darko Stankovič. Turistům z Čech je k dispozici 24 hodin denně.

Nestyďte se zeptat

Přesto, že je Chorvatsko u českých turistů oblíbené mimo jiné proto, že se tam velmi dobře domluví i bez znalosti chorvatštiny, asistence našich policistů je k nezaplacení.

Jak české policisty v Chorvatsku kontaktovat?

  • Mobilní telefonní čísla na české policisty sloužící v Chorvatsku jsou každou sezonu nová, ta aktuální, najdete od začátku prázdnin na stránkách Policie ČR a ministerstva zahraničních věcí.
  • Také lze požádat chorvatské policisty a oni vás s českými kolegy propojí.
  • Ve všech nouzových případech se doporučuje volat linku integrovaného záchranného systému 112.
  • Důležitá telefonní čísla v Chorvatsku: policie 192, hasiči 193, rychlá zdravotnická pomoc 194
  • Na české policisty v Chorvatsku se také můžete obrátit přímo v terénu, když je potkáte.

Je totiž rozdíl v tom, když si objednáváte zmrzlinu nebo se domlouváte s majitelem apartmánu, a když se vám něco přihodí a potřebujete situaci rychle vyřešit. Ve hře jsou navíc i emoce a stres.

Naši policisté jsou ovšem podle Darko Stankoviče ochotni poradit i tehdy, když nejde o život či zdraví. „Žádný dotaz nepovažuji za banální, protože na dovolené člověk nemá své zázemí a může ho vyvést z konceptu i něco, co doma běžně zvládne sám,“ vysvětluje.

Klidně tak našim turistům pomůže při výběru peněz z bankomatu, kterému nerozumějí a bojí se, že jim „spolkne“ kartu. Obracejí se na něj i s prosbou, aby jim přeložil něco na letáčku turistické atrakce, nebo jim poradil, odkud odjíždí výletní loď, či který kemp je lepší.

„Od toho ta služba je, aby český policista komunikoval s českým turistou v Chorvatsku, poskytl mu v rámci možností informace a nebo mu je pomohl zjistit,“ dodává usměvavý muž, který řadu let sloužil u cizinecké policie a nyní pracuje v Praze u ochranné služby Policie ČR.

U moře jako doma

Na otázku, jestli mu jeho okolí službu v Chorvatsku nezávidí s tím, že si jezdí na měsíc k moři, odpovídá se smíchem. „Ano, někdo to samozřejmě z legrace řekne, ale nejedu tam na dovolenou. I když někdy máme možnost vykoupat se v moři, tak se stane, že mám po náročné službě sílu jen se vysprchovat a pak už jen odpočívám ve stínu hotelového pokoje.“

Čeští policisté slouží v Chorvatsku ve dvojici s místními policisty.  Je to...

Čeští policisté slouží v Chorvatsku ve dvojici s místními policisty. Je to služba beze zbraně, hlavní náplní práce je tlumočení, poskytování informací a pomoc našim turistům v nesnázích.

Někdy se dokonce stává, že čeští turisté ani netuší, že kousek od moře komunikují s příslušníky Policie ČR, a diví se, kde se chorvatští policisté naučili tak dobře česky. Takže až je příště potkáte a (doufejme) nebudete potřebovat s něčím pomoci, můžete se s nimi aspoň vyfotit.

Ministr Zaorálek varuje před riskováním na dovolené

Na přecenění schopností v horách nebo na moři upozornil v úterý na tiskové konferenci také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "V poslední době máme problém s odvahou českých turistů," uvedl.

Jen v Chorvatsku podle něho každoročně zemře asi deset Čechů kvůli nezvládnutí situace, do níž se sami dostali neuváženým rozhodnutím.

"Dnes je bohužel třeba být obezřetný i v zemích v Evropě," řekl také Zaorálek a připomněl nedávné teroristické útoky v Británii.

Z důvodu bezpečnostních rizik doporučil občanům, aby se registrovali v aplikaci Drozd, kterou ministerstvo zahraničí využívá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě, že dojde k mimořádné situaci.

Stejně jako v předchozích letech vznikne na ministerstvu zahraničí konzulární tým rychlého nasazení, jehož členové budou připraveni cestovat do země, kde dojde k mimořádné situaci, a posílit tamní diplomaty při pomoci českým turistům.

V nejvytíženějších letoviscích v Bulharsku, Španělsku a Chorvatsku ministerstvo zřídí konzulární jednatelství. Kromě Chorvatska budou působit smíšené hlídky místních a českých policistů také v Bulharsku.

Ministr upozornil také na to, že od dubna platí přísnější bezpečnostní režim na hranicích Schengenského prostoru. Podle něj to může zejména pro turisty na cestě do Chorvatska a zpět znamenat komplikace, na hranicích se mohou tvořit fronty. I přes tyto přísnější kontroly ovšem nadále stačí Čechům k cestě do Chorvatska občanský průkaz.

zdroj: ČTK

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Znečištění jako v Pekingu, tvrdí o vzduchu na výletních lodích studie

Cestující čekají v portorickém přístavu na nalodění na plavidlo společnosti...

Chystáte se na výletní loď v naději, že strávíte dovolenou na čerstvém vzduchu, odpočinete si a prospějete svému...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

Svatý muž v indickém Váránasí

Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé...

Nejkrásnější jarní vodopády. Neuvěříte, kolik jich v naší zemi máme

Vodopád pod Dlouhými stráněmi v Jeseníkách

Mnoho krásných vodopádů se za příznivých okolností objevuje i v naší domovině. Kromě Krkonoš, kde jsou ty nejznámější a...

Další z rubriky

Seriál Hra o trůny přilákal do Dubrovníku rekordní počet turistů

Pohled na historickou část Dubrovníku.

Kultovní fantasy seriál kabelové televize HBO Hra o trůny přivedl do chorvatského Dubrovníku rekordní množství turistů....

OBRAZEM: Gulag v ráji. Temný ostrov chorvatské historie pohltil čas

Na malém a opuštěném chorvatském ostrově našli vězení úplně všichni, kdo se kdy...

Na malém a opuštěném chorvatském ostrově našli vězení úplně všichni, kdo se kdy mohli v Chorvatsku do kriminálu dostat....

Ne každý dokáže přežít Jadran. Proč v Chorvatsku umírají čeští turisté?

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...

Je teprve půlka sezony a v Chorvatsku už zemřelo tolik českých turistů jako v jiných letech za celý rok. Podle českého...

Najdete na iDNES.cz