Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká bouda na Sněžce zanikne

  12:30aktualizováno  12:30
Zřejmě už letos přijde Sněžka o jeden z vrcholových objektů, který je součástí typického panoramatu už 135 let. Správa Krkonošského národního parku se dohodla s radnicí v Peci, že zboří stařičkou Českou boudu.

"K demolici je určena už několik let, ale neměli jsme na to peníze. Teď však boudu za symbolickou korunu prodáme správě a ta ji zlikviduje," řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Česká bouda je v takovém stavu, že se nedá zachránit a správa parku chce na likvidaci boudy získat státní dotaci.

"Když získáme dotaci, platí, že ji zboříme a materiál sneseme dolů. Budeme se ucházet o peníze z programu revitalizace území, který vyhlásilo ministerstvo životního prostředí. Do tohoto programu patří i likvidace objektů z prvních ochranných zón a Česká bouda to splňuje," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Jiří Novák.Česká bouda na Sněžce v 30. letech minulého století

Česká bouda sloužila turistům od roku 1868, v roce 1990 ji tehdejší vlastník, státní podnik Interhotely Krkonoše, musel na návrh hygienika uzavřít. Bouda pak přešla do vlastnictví Pece po Sněžkou. Tamní radnice několik let uvažovala o tom, že ji zrekonstruuje a pro turisty znovu otevře nebo zboří a na jejích základech postaví boudu novou s výstupní stanicí nové lanovky.

"V posledních letech se však už hledaly peníze jen na její likvidaci. Objekt je pro okolí nebezpečím. Je v takovém stavu, že kdyby přišla nějaká vichřice, mohla by boudu rozmetat nebo strhnout střechu," řekl starosta.

Na místě zůstanou jenom základy, na nichž by mohla vyrůst vyhlídková plošina. "Byl by z ní krásný výhled do údolí Koule a Slunečného údolí," řekl ředitel správy parku.

Na vrcholu Sněžky je nyní Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky, Česká bouda, rotundová kaple sv. Vavřince a Česká poštovna. Od roku 1900 stála na Sněžce ještě 18 metrů vysoká dřevěná meteorologická stanice, ale ta byla před lety zbořena a z vrcholu odstraněna.

Sněžka má vlastní poštovní razítko

O Sněžce ví stále více lidí z celého světa. Ne proto, že je nejvyšší horou Česka, ale že má vlastní poštovní razítko. Na vrcholu totiž sídlí soukromá Česká poštovna, která má právo mít vlastní razítko i vlastní poštovní směrovací číslo. Pro filatelisty je známka či obálka s razítkem se siluetou Sněžky sběratelskou raritou.

"O razítko nám píší lidé z celého světa. Teď tady mám žádost od sběratelů z Moskvy a Murmanska. Vzpomínám si, že jsme posílali štos orazítkovaných obálek na Nový Zéland a také do Japonska," říká majitelka poštovny Jaroslava Skrbková. Hrdě dodává, že mají i vlastní nálepky označující doporučenou poštu, na níž je celý název poštovny, tedy Česká poštovna Sněžka.

Jak šel čas...
Poštovna na Sněžce není nic nového. Ta původní byla založena roku 1872 a tehdejší razítko je součástí malé sbírky, kterou nynější poštovna vystavuje. V minimuzeu jsou i tehdejší orazítkované známky.

Původní poštovna na Sněžce fungovala ještě několik let po druhé světové válce, v minulém režimu ji využívaly bývalé Interhotely Krkonoše jako sklad.

Po celkové rekonstrukci začala poštovna naplno pracovat v roce 1995. V dřevěné budce o rozloze 32 čtverečních metrů lze nejen nakoupit pohledy a známky a získat cenné razítko, ale slouží i jako přístřešek před nepohodou, kde je možné koupit teplý čaj, kávu či čokoládu a také suvenýry.

Personál každý den odváží orazítkované dopisy a pohlednice lanovkou na poštu v Peci pod Sněžkou, odkud se dále expedují. Když je pěkné počasí, ze Sněžky denně míří do celého světa až dvě stovky pohlednic.

Pracovní dobu v poštovně ovlivňuje počasí. Pokud je opravdu nevlídno a lanovka nejezdí ani na Růžovou horu, personál se do poštovny nedostane. "Občas se musí jít z Růžové hory na vrchol Sněžky pěšky a odpoledne zase zpátky," říká paní Skrbková, která léta dělala poštmistrovou na poštách v Peci a Velké Úpě. 

Česká bouda na Sněžce v zimě v 30.letech minulého století. Z archivu Helmuta Hofera z Velké Úpy.

UŽ JEN VZPOMÍNKA? Česká bouda na Sněžce zapadlá sněhem

Autoři: ,Nejčtenější

Další velepočin lezce Ondry. V Rumunsku zdolal dvě nejtěžší cesty

Adam Ondra vylezl v norském Flatangeru nejtěžší sportovní cestu světa, a zavedl...

Český lezec Adam Ondra opět posunul hranice nejen své, ale i všech svých soupeřů: zdolal hned dvě nejtěžší cesty...

Na Vltavu vypluly benátské gondoly, parašutista podletěl most

Slavnosti Navalis na Vltavě v Praze (15. května 2018)

Vltava v centru Prahy v úterý večer patřila Svatojánským slavnostem Navalis. Letos je zpestřily dvě válečné gondoly z...Elektrokolo už není jen pro staré, vyšlape s vámi tuk z těla

Elektrokolo Guewer Cross

Hoďte za hlavu představu, že jsou elektrokola vhodná jenom pro pecivály a penzisty. Když chcete hubnout, vyrazit na...

Plasty jsou i v nejhlubším koutě Země. V Mariánském příkopu našli igelitku

Plasty v Mariánském příkopu

Přívalu plastového odpadu neunikl ani nejhlubší kout světových oceánů: bezmála 11 kilometrů hluboký Mariánský příkop....

Hlavně aby tam nebyly děti. Zájem Čechů o hotely pro dospělé roste

Popularita tkzv. Adults only hotelů u Čechů neustále roste.

Během posledních let se čím dál více Čechů ubytovává v hotelech, kam mají děti vstup zakázán. Nejvíc „adult only“...

Další z rubriky

Šumava, jaká byla. Po stopách zaniklých osad kolem Strážného

Cesta procházející zaniklým Horním Cazovem. Příroda si bere svůj prostor zpět.

Pěší okruh kolem Strážného a Horní Vltavice, v samém centru Šumavy, nabídne to nejlepší z české části pohoří:...

OBRAZEM: V balonu nad opylenými Slapy. A kdo najde svůj dům či hausbót?

Májová fiesta, horkovzdušný balon, balonové létání, Slapská přehrada, pyl,...

Byl to let jako z reklamní brožury. Tak hodnotili piloti sobotní ranní let, který se uskutečnil v rámci tradiční...

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Najdete na iDNES.cz