Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česká bouda na Sněžce zanikne

  12:30aktualizováno  12:30
Zřejmě už letos přijde Sněžka o jeden z vrcholových objektů, který je součástí typického panoramatu už 135 let. Správa Krkonošského národního parku se dohodla s radnicí v Peci, že zboří stařičkou Českou boudu.

"K demolici je určena už několik let, ale neměli jsme na to peníze. Teď však boudu za symbolickou korunu prodáme správě a ta ji zlikviduje," řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Česká bouda je v takovém stavu, že se nedá zachránit a správa parku chce na likvidaci boudy získat státní dotaci.

"Když získáme dotaci, platí, že ji zboříme a materiál sneseme dolů. Budeme se ucházet o peníze z programu revitalizace území, který vyhlásilo ministerstvo životního prostředí. Do tohoto programu patří i likvidace objektů z prvních ochranných zón a Česká bouda to splňuje," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Jiří Novák.Česká bouda na Sněžce v 30. letech minulého století

Česká bouda sloužila turistům od roku 1868, v roce 1990 ji tehdejší vlastník, státní podnik Interhotely Krkonoše, musel na návrh hygienika uzavřít. Bouda pak přešla do vlastnictví Pece po Sněžkou. Tamní radnice několik let uvažovala o tom, že ji zrekonstruuje a pro turisty znovu otevře nebo zboří a na jejích základech postaví boudu novou s výstupní stanicí nové lanovky.

"V posledních letech se však už hledaly peníze jen na její likvidaci. Objekt je pro okolí nebezpečím. Je v takovém stavu, že kdyby přišla nějaká vichřice, mohla by boudu rozmetat nebo strhnout střechu," řekl starosta.

Na místě zůstanou jenom základy, na nichž by mohla vyrůst vyhlídková plošina. "Byl by z ní krásný výhled do údolí Koule a Slunečného údolí," řekl ředitel správy parku.

Na vrcholu Sněžky je nyní Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky, Česká bouda, rotundová kaple sv. Vavřince a Česká poštovna. Od roku 1900 stála na Sněžce ještě 18 metrů vysoká dřevěná meteorologická stanice, ale ta byla před lety zbořena a z vrcholu odstraněna.

Sněžka má vlastní poštovní razítko

O Sněžce ví stále více lidí z celého světa. Ne proto, že je nejvyšší horou Česka, ale že má vlastní poštovní razítko. Na vrcholu totiž sídlí soukromá Česká poštovna, která má právo mít vlastní razítko i vlastní poštovní směrovací číslo. Pro filatelisty je známka či obálka s razítkem se siluetou Sněžky sběratelskou raritou.

"O razítko nám píší lidé z celého světa. Teď tady mám žádost od sběratelů z Moskvy a Murmanska. Vzpomínám si, že jsme posílali štos orazítkovaných obálek na Nový Zéland a také do Japonska," říká majitelka poštovny Jaroslava Skrbková. Hrdě dodává, že mají i vlastní nálepky označující doporučenou poštu, na níž je celý název poštovny, tedy Česká poštovna Sněžka.

Jak šel čas...
Poštovna na Sněžce není nic nového. Ta původní byla založena roku 1872 a tehdejší razítko je součástí malé sbírky, kterou nynější poštovna vystavuje. V minimuzeu jsou i tehdejší orazítkované známky.

Původní poštovna na Sněžce fungovala ještě několik let po druhé světové válce, v minulém režimu ji využívaly bývalé Interhotely Krkonoše jako sklad.

Po celkové rekonstrukci začala poštovna naplno pracovat v roce 1995. V dřevěné budce o rozloze 32 čtverečních metrů lze nejen nakoupit pohledy a známky a získat cenné razítko, ale slouží i jako přístřešek před nepohodou, kde je možné koupit teplý čaj, kávu či čokoládu a také suvenýry.

Personál každý den odváží orazítkované dopisy a pohlednice lanovkou na poštu v Peci pod Sněžkou, odkud se dále expedují. Když je pěkné počasí, ze Sněžky denně míří do celého světa až dvě stovky pohlednic.

Pracovní dobu v poštovně ovlivňuje počasí. Pokud je opravdu nevlídno a lanovka nejezdí ani na Růžovou horu, personál se do poštovny nedostane. "Občas se musí jít z Růžové hory na vrchol Sněžky pěšky a odpoledne zase zpátky," říká paní Skrbková, která léta dělala poštmistrovou na poštách v Peci a Velké Úpě. 

Česká bouda na Sněžce v zimě v 30.letech minulého století. Z archivu Helmuta Hofera z Velké Úpy.

UŽ JEN VZPOMÍNKA? Česká bouda na Sněžce zapadlá sněhem

Autoři: ,Nejčtenější

Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás...

Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Mami, tu hůlku fakt potřebuju! Parádní výlet do ateliérů Harryho Pottera

Harry Potter vás zavede do fantastického světa i při návštěvě ateliérů, kde se...

Harry Potter je fenomén. Příběhu mladého kouzelníka propadly po celém světě miliony lidí. Není divu, že do ateliérů...

Další z rubriky

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Za kolejemi pod hladinou Lipna

Nádraží v Želnavě (Nové Peci)

V dnešním díle našeho historického seriálu se vydáme do nitra šumavských hvozdů. Trať směrem na České Budějovice...

Perničky a palice. Tajuplné skalní mísy u Zkamenělého zámku Vysočiny

Zkamenělý zámek

Ponuré počasí pozdního podzimu je jako stvořené k výletům do drsného světa skal opředeného záhadami dávných pověstí....

Najdete na iDNES.cz