Češi se mění: volí komfortnější dovolené

Stále více Čechů a Moravanů si dopřává větší komfort při výběru a trávení své dovolené. Cestovní kanceláře tak rok od roku prodávají více leteckých zájezdů do vzdálených zemí, lidé častěji než dříve využívají služeb dražších tříhvězdičkových hotelů. Lidé, kteří loni vyrazili na dovolenou do zahraničí, za ni v průměru zaplatili téměř čtrnáct a půl tisíce korun (na osobu). To je o pět procent více než v roce předchozím.

Do zahraničí se přitom na dovolenou vydaly asi dva miliony lidí a nejčastějším místem jejich pobytu se stávaly přímořské země. Nejvíce turistů loni vycestovalo do Chorvatska, Španělska, Itálie, Řecka, Turecka a Tuniska. Až osmdesát procent z nich tam trávilo svoji dovolenou v letních měsících mezi červnem a zářím.

Češi a Moravané mění kromě hotelů a dopravních prostředků i další zvyky při cestování. Z oborové studie, která byla představena na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu v Brně, vyplývá také to, že se prodlužuje doba dovolené nad jeden týden a mezi lidmi stále roste zájem o vzdálené země a také poznávací zájezdy.

Zatímco za dovolenou v cizině utratili lidé přes čtrnáct tisíc korun, za pobyty v tuzemsku, které zprostředkovávaly cestovní kanceláře, to bylo sedm tisíc korun na osobu.

Právě exotické země a místa, která dosud nejsou zaplavena turisty, jsou stále častějším cílem, kde tráví dovolenou zámožnější lidé. Přibývá také lidí, kteří vycestují do ciziny dvakrát až třikrát ročně. K objednávání zájezdů a vyhledávání míst pobytu v cizině lidé už nespoléhají jen na služby cestovních kanceláří, ale stále více využívají i internetu. Zájezdy jeho prostřednictvím nakupují podle studie nejčastěji mladší lidé s příjmem přesahujícím patnáct tisíc korun. Soukromě se do zahraničí na dovolenou přepravuje 40 procent domácích turistů.

Pokud jde o návštěvy cizinců v České republice, v loňském roce za pobyty nejvíce utráceli Japonci, Izraelci, Rusové a Španělé, nejméně pak Slováci a Poláci. Devizové příjmy z cestovního ruchu za loňský rok v přepočtu na jednoho obyvatele podle odhadů převýší tři sta dolarů. Průměrné náklady zahraničních turistů na osobu a den byly v tuzemsku 84 dolarů při čtyřdenním pobytu.

Cestovní kanceláře předpokládají, že se jim za loňský rok zvednou tržby asi o jednu a půl miliardy na 21 miliard korun. Letos navíc očekávají kvůli výhodným cenám zájezdů ještě větší zájem lidí o cestování. V tuzemsku působí kolem devíti set cestovních kanceláří a téměř čtyři tisíce cestovních agentur.