Češi po svátcích vyrazí na hory

  17:00aktualizováno  17:00
Vánoce v teple domova a Silvestr u známých, na chalupě nebo na organizovaném zájezdu na horách či u moře. To jsou místa, kde Češi nejčastěji tráví konec roku. Podle průzkumu agentury Factum jsou s nejbližšími příbuznými doma o Vánocích tři čtvrtiny Čechů, Silvestra však takto tráví jen čtyři z deseti lidí.

Ten, kdo by chtěl ještě dnes zajistit silvestrovský pobyt na českých horách, už má smůlu. České hotely jsou na přelomu roku plné.

"Máme posledních několik volných míst v horských hotelích, je to ale opravdu jen poslední zbytek," říká Milan Pavelka, šéf největší české sítě hotelů Orea, která má nejvíce ubytovacích kapacit na Šumavě a v Krkonoších.

Silvestrovské pobyty jsou výrazně dražší, než za kolik lze ubytování v horských hotelích pořídit po zbytek sezony. Naproti tomu vánoční pobyty jsou za standardní ceny. "Osmidenní pobyt přes přelom roku v tříhvězdičkovém horském hotelu stojí kolem devíti tisíc korun, týden předtím jsou ceny zhruba o dva tisíce nižší," doplňuje Pavelka.

O tom, že je Silvestr mnohem žádanější, hovoří i šéf marketingu největší tuzemské cestovní kanceláře Čedok Tomáš Brejcha. "Přes Vánoce máme prodáno něco přes tisícovku zájezdů, o silvestrovské pobyty je několikanásobně vyšší zájem," říká Brejcha. Kromě českých hor je zájem o pobyt v alpských střediscích, v Tatrách a evropských metropolích.

"Z pobytů u moře prodáváme nejvíce zájezdy do Egypta, Thajska a Brazílie," uvedl Brejcha. O Vánocích podle něj kupují zájezdy zejména starší manželské páry s odrostlými dětmi nebo nesezdaní lidé.

"Oblíbené jsou i pobyty se štědrovečerní večeří v lázních pro důchodce," doplnil Brejcha.

Podle agentury Mag Consulting, která se specializuje na cestovní ruch, si dovolenou na přelomu roku dopřeje zhruba 300 tisíc Čechů. Další stovky tisíc lidí pak budou na chalupách.

Hotely v Praze: vyprodáno

Výrazně vyšší ceny musí za silvestrovský pobyt zaplatit i cizinci, kteří se rozhodli přelom roku strávit v Praze. Hotely jsou na toto období již několik měsíců dopředu téměř vyprodané. "Máme hodně plné ubytovací kapacity," uvedla už před týdnem Kateřina Fričová, mluvčí pražského hotelu Four Seasons.

Podle agentury Mag Consulting přijede na letošní Vánoce a Silvestr do Česka zhruba 260 až 280 tisíc zahraničních návštěvníků, což bude asi o sedm procent více než loni. "Z tohoto počtu bude asi 60 až 65 tisíc vánočních hostů a přes dvě stě tisíc lidí přijede na přelomu roku," upřesnil Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Více než polovina cizinců navštíví právě Prahu. Vysokou návštěvnost hlavního města v letošním roce podporuje podle hoteliérů snadné a levné letecké spojení Prahy s mnoha evropskými městy díky letům nízkonákladových aerolinií.

Další cizinci pojedou do lázeňských měst, Němci a Holanďané pak i na české hory.

 

SILVESTR V ALPÁCH. Závěr roku tráví tisíce lidí nejen na českých horách, ale také například v rakouském lyžařském středisku Kaprun (na snímku). Mezi další oblíbená místa pro silvestrovské pobyty patří teplejší Egypt. Tisíce lidí budou na chalupách.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Video: Turistu nepřipoutali k rogalu. Minuty se držel, aby přežil

Nebezpečný let na kluzáku (28.11.2018)

Bylo to vůbec poprvé, co se americký youtuber Chris Gursky rozhodl vyzkoušet si let rogalem. A létání v okolí...

OBRAZEM: Deset nej pláží letošního roku. Vítězí Řecko, pak exotika

Ilustrační foto

Bílý písek jemný jako pudr, bujná zeleň, tyrkysová voda a z ní trčící dramatické skály. Není divu, že ty nejlepší pláže...

Najdete na iDNES.cz