Češi po svátcích vyrazí na hory

  17:00aktualizováno  17:00
Vánoce v teple domova a Silvestr u známých, na chalupě nebo na organizovaném zájezdu na horách či u moře. To jsou místa, kde Češi nejčastěji tráví konec roku. Podle průzkumu agentury Factum jsou s nejbližšími příbuznými doma o Vánocích tři čtvrtiny Čechů, Silvestra však takto tráví jen čtyři z deseti lidí.

Ten, kdo by chtěl ještě dnes zajistit silvestrovský pobyt na českých horách, už má smůlu. České hotely jsou na přelomu roku plné.

"Máme posledních několik volných míst v horských hotelích, je to ale opravdu jen poslední zbytek," říká Milan Pavelka, šéf největší české sítě hotelů Orea, která má nejvíce ubytovacích kapacit na Šumavě a v Krkonoších.

Silvestrovské pobyty jsou výrazně dražší, než za kolik lze ubytování v horských hotelích pořídit po zbytek sezony. Naproti tomu vánoční pobyty jsou za standardní ceny. "Osmidenní pobyt přes přelom roku v tříhvězdičkovém horském hotelu stojí kolem devíti tisíc korun, týden předtím jsou ceny zhruba o dva tisíce nižší," doplňuje Pavelka.

O tom, že je Silvestr mnohem žádanější, hovoří i šéf marketingu největší tuzemské cestovní kanceláře Čedok Tomáš Brejcha. "Přes Vánoce máme prodáno něco přes tisícovku zájezdů, o silvestrovské pobyty je několikanásobně vyšší zájem," říká Brejcha. Kromě českých hor je zájem o pobyt v alpských střediscích, v Tatrách a evropských metropolích.

"Z pobytů u moře prodáváme nejvíce zájezdy do Egypta, Thajska a Brazílie," uvedl Brejcha. O Vánocích podle něj kupují zájezdy zejména starší manželské páry s odrostlými dětmi nebo nesezdaní lidé.

"Oblíbené jsou i pobyty se štědrovečerní večeří v lázních pro důchodce," doplnil Brejcha.

Podle agentury Mag Consulting, která se specializuje na cestovní ruch, si dovolenou na přelomu roku dopřeje zhruba 300 tisíc Čechů. Další stovky tisíc lidí pak budou na chalupách.

Hotely v Praze: vyprodáno

Výrazně vyšší ceny musí za silvestrovský pobyt zaplatit i cizinci, kteří se rozhodli přelom roku strávit v Praze. Hotely jsou na toto období již několik měsíců dopředu téměř vyprodané. "Máme hodně plné ubytovací kapacity," uvedla už před týdnem Kateřina Fričová, mluvčí pražského hotelu Four Seasons.

Podle agentury Mag Consulting přijede na letošní Vánoce a Silvestr do Česka zhruba 260 až 280 tisíc zahraničních návštěvníků, což bude asi o sedm procent více než loni. "Z tohoto počtu bude asi 60 až 65 tisíc vánočních hostů a přes dvě stě tisíc lidí přijede na přelomu roku," upřesnil Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Více než polovina cizinců navštíví právě Prahu. Vysokou návštěvnost hlavního města v letošním roce podporuje podle hoteliérů snadné a levné letecké spojení Prahy s mnoha evropskými městy díky letům nízkonákladových aerolinií.

Další cizinci pojedou do lázeňských měst, Němci a Holanďané pak i na české hory.

 

SILVESTR V ALPÁCH. Závěr roku tráví tisíce lidí nejen na českých horách, ale také například v rakouském lyžařském středisku Kaprun (na snímku). Mezi další oblíbená místa pro silvestrovské pobyty patří teplejší Egypt. Tisíce lidí budou na chalupách.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...Najdete na iDNES.cz