Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi na Novém Zélandu: Na jablka za sopky

  16:38aktualizováno  17:40
Je leden a zde je opět pár postřehů ze života na Novém Zélandu. Už známe první poučku pro každého Čecha, který na zelený ostrov zavítá se stejnými plány jako my: Pokud nemáte ověřený kontakt, vše si radši zařiďte sami a nespoléhejte se moc na ostatní. A už vůbec ne na krajany, kteří se tu živí tím, že zprostředkovávají práci a další služby.

Kde není Čech Čechu bratrem
Je to smutné, ale už jsme se setkali se spoustou lidí, kteří se na vykuky nabízející vyřízení všech formalit a nalezení práce spoléhali a výsledkem byly jen sliby. Jezdí sem mnoho naivních lidí, kteří neumí jazyk a myslí si, že tu vydělají balík peněz.

Jsou to lidé, kteří pak vypráví až neuvěřitelné příběhy o tom, jak někomu zaplatili nemalou částku za zprostředkování bydlení, zaměstnání a dalších služeb a nakonec jim zbyly jen smíšené pocity, čekání na práci a žádné peníze. Věřte tomu, že „česká vychytralost“ je i tady.

Takový podvodník si k tomuto účelu zařídí seriozně vypadající webové stránky v ČR a láká našince na vidinu snadného výdělku, s tím, že vše ostatní zařídí. Bohužel na to doplácí všichni. Člověk, který je zde již poněkolikáté během posledních let, potvrdil že vstřícnost Novozélanďanů vůči Čechům kvůli těmto lidem možná trochu opadla. Jsme pořád vítanou levnou pracovní silou, ale pohlíží se tu na nás prý už malinko jinak, než jako před pár lety, bohužel! Vypadá to, že vlídnost Novozélanďanů je bezmezná, stále se chovají k cizincům velmi přátelsky, tak doufejme že to sami nezměníme.

To, že jsme se pokusili sehnat si práci v oboru je jedna věc. Když se nám to ale nepodaří, budeme se prostě muset rychle poohlédnout po něčem jiném.

Bye bye Auckland
Rozhodli jsme se opustit Auckland a jet níže do zálivu Hawke’s Bay, do města Napier. Je to oblast, kde lze nalézt sezónní práci, ať už v jablečných sadech nebo na vinicích.

Pro budoucí cestování po Novém Zélandu i na dojíždění za prací je nezbytné si pořídit vůz. Můžete namítat, že se tu kamkoliv dopravíte bez problémů i stopem. Ano i to je pravda a hodně Čechů, kteří se sem vydali sami, tuto variantu úspěšně praktikuje, Novozélanďané jsou opravdu velice ochotní.

...rychle pro auto
Pro nás je ale varianta vlastního vozu schůdnější. Je několik možností jak si vůz pořídit. Po celém Zélandu funguje spousta autopůjčoven, ale to vzhledem k cenám za půjčení nepřipadá na delší dobu v úvahu. Existují i aukce aut, na jedné z nich (TURNERS) jsme se byli podívat a sledovat řečnické umění dražitelů je opravdu zážitek.

Starší vůz jsme nakonec pořídili na největší burze aut v Aucklandu - Ellerslie. Naleznete tu skutečně všechno v různých cenových relacích. Kromě toho vidíte i na ulicích spoustu aut, které za sklem vozí cedulku „na prodej“. Zde má auto opravdu každý. Benzín tu stojí v přepočtu od 23,- do 25,- Kč za litr.

Přepis a koupě vozu je také jednoduchá záležitost, všechno to vyřídíte na místě. A pak už si hlídáte, aby vám nepropadla registrace a technická. Auta se tu totiž musí registrovat (poplatek za období čtvrt, půl, nebo celého roku zaplatíte na poště). Na kontrolu technického stavu vozu musíte každý půlrok. Zákonná pojistka zde neexistuje.

Vpravo seď a vpravo hleď!
Pro úplnost je třeba dodat, že na Novém Zélandu se jezdí vlevo a asi nejzásadnější informací je to, že i tak jako u nás, platí na novozélandských silnicích přednost zprava, takže na křižovatce pozor při odbočování vlevo. A ještě jedna informace na závěr: Jaký mít řidičský průkaz? Na toto téma jsme přečetli spoustu poučení, ať už v průvodcích nebo na stránkách ministerstva. Každý vám řekne něco jiného. Oba máme řidičské průkazy rok staré, které se vydávají už s logem Evropské unie a osobně jsme zde byli honorárním konzulem pro ČR ujištěni, že nám stačí. Vystavením mezinárodního řidičského průkazu rozhodně nic nezkazíte. Po roce však musíte zažádat o novozélandský řidičský průkaz.

Na jablka za sopky
Odjeli jsme tedy z Aucklandu do 450 km vzdáleného Napieru za prací. Měli jsme typ na jablečnou farmu od člověka z ČR, který tam pracoval před rokem. Vše ostatní jako účet v bance, daňové číslo a ubytování jsme si zařídili sami. Je třeba dodat, že cesta sem může být hodně zajímavá, protože projíždíte turisty vyhledávanou oblastí Rotorua, míjíte ohromné jezero Taupo, za kterým je nádherný park Tongariro, jehož jádro tvoří tři činné sopky. Ovšem nám počasí nepřálo. Po pár ujetých kilometrech se zatáhlo a celý den pršelo a byla mlha.

Více o práci, o Vánočních svátcích a o životě zde v Hawke’s Bay a o dalších plánech zase v dalším článku. Jako lákadlo na celou oblast připojujeme pár fotografií z Napieru a okolí ...ZDE

 ČEŠI NA NOVÉM ZÉLANDU

1.díl:
Češi na Novém Zélandu za prací

2.díl: ...zatím pořád bez práce

 

U naší vlajky v Criterion backpackeru v Napieru

Cape Kidnappers

Golf na útesu

Hawkes Bay

Napier

Oceanbeach

Park v Napieru

Te Mata Peak

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz