Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mají zájem o domy u moře, volí i řecké ostrovy

aktualizováno 
Zájem Čechů o rekreační objekty v zahraničí roste. Oficiální statistiky sice neexistují, ale odhady hovoří o stovkách českých majitelů přímořských domů či bytů. Zájem je především o Chorvatsko, v poslední době ale vzrostl i počet Čechů, kteří kupují nemovitosti na řeckých ostrovech.

Pozemek na brazilské pláži ve Valencii - Stavební parcela na brazilské pláži ve Valencii. | foto: Vít Klíma, realitní kancelář

"V průběhu roku 2003 jsme měli méně než deset klientů na koupi nebo dlouhodobý pronájem nemovitosti v zahraničí. V roce 2004 se počet klientů zdvojnásobil, v roce 2005 jsme už zprostředkovali koupi nemovitostí v hodnotě několika milionů eur a trend je stále rostoucí," řekla Ivana Balková z Mediterránea R.E.I., která nákup nemovitostí v zahraničí zprostředkovává.

Podle průzkumu analytické společnosti Mag Consulting vlastní rekreační objekt v zahraničí osm až deset tisíc českých domácností. Podle ředitele firmy Jaromíra Beránka však do toho počtu není zahrnuto Slovensko. Tam vlastní podle něj nemovitost desetitisíce Čechů, a třeba i podílem.

Podle Balkové se mění typ klientů. "Zatímco dříve jsme měli spíše náročnější klientelu z řad úspěšných podnikatelů, vyžadující luxusní nemovitosti pro vlastní bydlení, dnes k ní přibývají klienti ze středních vrstev, kteří hledají standardní apartmán či domek u moře k trávení prodloužených víkendů či dovolené u moře ve vlastním," dodala.

Nejvíce podle ní poptávají Češi vlastní nemovitost v Chorvatsku a v posledním roce je velký nárůst zájmu o Řecko, především o ostrovy. "Velké developerské projekty s desítkami či stovkami apartmánů zde najdeme jen velmi těžko, což oceňují individualisté a milovníci klidu, a lidé preferující tradiční architekturu," dodala.

Chorvatsko preferují podle Balkové zpravidla ti, kdo chtějí do svého druhého domova dojet autem a mají k této zemi nějaký vztah. Zatím přijatelné ceny nemovitostí tento zájem podle ní podporují. Dlouhodobě stabilní je zájem Čechů o nemovitosti ve Španělsku. Tyto oblasti volí především ti, kdo chtějí svůj druhý domov využívat v podstatě v průběhu celého roku, protože v jižním Španělsku je nejtepleji na evropském kontinentu. Z mimoevropských destinací je největší zájem o USA, zejména o Floridu, doplnila Balková.

Apartmán na Krétě už za tři miliony
Někteří Češi volí podle ní menší apartmán řádově za desítky tisíc eur, o nějž se jim postará správce. Například apartmán na Krétě s užitnou plochou 65 až 72 metrů čtverečních plus terasa s výhledem na moře a bazén, to vše 200 metrů od moře, stojí od 125.000 do 145.000 eur (3,5 až čtyři miliony korun). Mezonetový byt o velikosti 95 metrů čtverečních se zahrádkou u moře na Chalkidiki v Řecku vyjde na 200.000 eur (5,6 milionu Kč).

Nový apartmán v Chorvatsku na Makarské riviéře, cca 50 metrů od moře, s plochou 65 metrů čtverečních plus terasa, je za 2500 eur za metr (70.000 Kč/m2). Ceny rodinných domků v Chorvatsku i Řecku se podle Balkové pohybují od 150.000 eur (4,2 milionu korun) a blízko moře od 350.000 eur (9,8 milionu korun).

Češi mají v současné době podle Beránka největší zájem o horské a přímořské oblasti. "Jsou to především Rakousko, Německo, Chorvatsko, Španělsko. V ojedinělých případech jsou to i ostatní státy původní EU 15," dodal Beránek. V horských oblastech je podle ředitele zájem o apartmány a v přímořských oblastech o domy.

Řada Čechů využívá podle Beránka tyto objekty pouze po určitou část roku a po zbývající část se je snaží prostřednictvím místních realitních kanceláří pronajmout.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz